Kuchnia bez okna – jak poradzić sobie ze spuścizną PRL?

19 listopada 2016
Kuchnia bez okna – jak poradzić sobie ze spuścizną PRL?

Kuchnia bez okna to znak rozpoznawczy starego budownictwa z wielkiej płyty. Małe i ciemne pomieszczenie często nie jest funkcjonalne. Jak urządzić taką kuchnię, by gotowanie i spędzanie w niej czasu stało się przyjemnością?

1. Kuchnia połączona z salonem

Gdy Twoje mieszkanie ma kuchnię bez okna zastanów się nad przearanżowaniem przestrzeni i zburzeniem ściany dzielącej kuchnię od salonu. Takie rozwiązanie sprawi, że mieszkanie będzie wydawało się bardziej przestronne. Jest to niezwykle popularne rozwiązanie w nowym budownictwie, które można w większości przypadków z powodzeniem zastosować w mieszkaniu z wielkiej płyty.

2. Jasne kolory to podstawa

Gdy jednak z różnych powodów nie możesz postawić na połączoną kuchnię z salonem, to wybierz jasne kolory – nie tylko ścian, ale także szafek. Niezwykle modne są białe szafki, które dodatkowo odbijają światło, a tym samym sprawiają, że pomieszczenie jest jaśniejsze.

3. Oświetlenie

Równie istotne co odpowiednia kolorystyka jest oświetlenie. Z odpowiednim oświetleniem nawet ciemna kuchnia będzie wyglądać na bardziej przestrzenną. Dlatego nie ograniczaj się do jednego źródła światła. Postaw więc na oświetlenie główne, oświetlenie podszafkowe i dodatkowe – dekoracyjne, które doświetli konkretne strefy we wnętrzu. Pamiętaj, że w ciemnej przestrzeni światło powinno mieć barwę ciepłą, żółtą. Białe światło będzie wizualnie ochładzało wnętrze.

4. Imitacja okna: jak to możliwe?

Czy kuchnia bez okna może nagle zyskać... okno? Jak najbardziej! Na wolnej ścianie zawieś panoramę, obraz poszerzający perspektywę lub spore lustro w efektownej ramie. Efekt? Kuchnia zyska „okno na świat”!