JAK DOPASOWAĆ KOLOR DRZWI DO PODŁOGI?

16 marca 2015
JAK DOPASOWAĆ KOLOR DRZWI DO PODŁOGI?

W zależności od koncepcji czy stylu mieszkania, drzwi mogą być niewidoczne, albo dzięki swej wyrazistości nadawać wnętrzu określony charakter. Drzwi i podłoga powinny ze sobą współgrać, by razem stworzyć harmonijną całość, szczególnie, że są to elementy wnętrza, które najrzadziej się zmienia. Decyzja o wyborze konkretnego koloru wydaje się o tyle trudna, że na rynku jest niemal nieograniczona liczba wybarwień, wzorów i faktur zarówno skrzydeł jak i podłóg. Jest jednak kilka reguł, które pomogą idealnie zgrać tę parę.

Podstawowym sposobem doboru drzwi do podłogi to zasada podobieństwa - gdy drzwi i podłoga mają zbliżony kolor i zbliżoną fakturę drewna. Oczywiście jest pewien margines, tj. mogą być o ton jaśniejsze lub ciemniejsze, dzięki temu wnętrze nadal będzie wyglądać harmonijnie. Kierując się tą zasadą warto też postawić na jeden rodzaj drewna, a w przypadku okleiny lepiej wybierać taką, która imituje ten sam gatunek drzew – wiąże się to nie tylko z podobnym wybarwieniem, ale także usłojeniem charakterystycznym dla klonu, dębu, orzecha itp. Identyczna kolorystyka drzwi i podłogi szczególnie efektownie prezentuje się przy ciemnych parkietach z drewna egzotycznego takiego jak heban czy palisander. Jeżeli masz dębową podłogę, pomyśl o białych drzwiach.

Alternatywną propozycją jest wykorzystanie energetyzującego kontrastu.  Dzięki temu wystrój wnętrza będzie bardziej ekspresyjny i wyrazisty. Łącząc jasny i ciemny kolor uzyskamy większą swobodę w dobieraniu innych elementów wyposażenia wnętrza. W takim zestawieniu świetnie prezentują się skrzydła w wybarwieniu – ciemny orzech, wenge lub heban z jasnymi gresami czy kamieniem naturalnym. Wariant z kontrastami jest oczywiście większym wyzwaniem projektowym, jednak wiąże się z ryzykiem zestawienia niewłaściwych kolorów.

Drzwi Porta dostępne są już w ponad 100 kolorach w standardowej ofercie, które można uzupełnić tysiącem wybarwień z palety RAL i NCS dostępnych w wybranych kolekcjach w ofercie niestandardowej. Dzięki temu dobór drzwi do koloru i struktury podłogi jest łatwiejszy. 

  • Tagi:
  • Wybór drzwi wewnętrznych
  • wnętrza