6 najważniejszych projektantów zagranicznych. Ich dzieła na dobre zmieniły nasze otoczenie
Oceń artykuł:
Warto przyjrzeć się tym najciekawszym i najzdolniejszym postaciom z pogranicza świata designu i mody. Wybraliśmy 6 postaci z różnych kontynentów. Każda może się poszczycić niezwykłymi realizacjami, których wykorzystanie na zawsze zmienia wystrój wnętrza!
Jaya Ibrahim – aranżacja wnętrz z nutą historii
Urodzony w indonezyjskiej Yogyakarcie (wyspa Jawa), syn dyplomaty i księżniczki, dzieciństwo spędził na podróżach z rodzicami. Duży wpływ na jego gust miała kultura jawajska, w której się wychowywał. Choć Jaya Ibrahim kształcił się w Anglii, powrócił do rodzinnej Indonezji i tam rozwinął karierę projektanta wnętrz. Jego styl różni się od wielu współczesnych designerów. Mocno stawia na historyczne inspiracje i wprowadza je do dzisiejszych wnętrz. Wielokulturowy eklektyzm zyskuje wysmakowaną, elegancką formę – na tyle uniwersalną, że świetnie prezentuje się zarówno w Szanghaju, jak i w Paryżu czy Nowym Jorku.
Wystrój wnętrz w pełni uzgadniany jest z klientem: od ogólnej koncepcji aż po meble, artystyczne motywy oraz drobne dekoracje. We wszystkim jednak widać zamiłowanie do azjatyckiego rzemiosła. Założone w 2005 roku biuro projektowe Jaya International Design ma swoje placówki w Dżakarcie, Singapurze, Szanghaju i Nowym Jorku.
Philippe Starck – od szczoteczki do zębów po architekturę
Swoje studio projektowe założył w 1968 roku. Uchodzi za jednego z najzdolniejszych i najbardziej wszechstronnych projektantów na świecie. Syn inżyniera lotnictwa, edukował się w Paryżu, ale jego dzieła można znaleźć w różnych zakątkach globu. Projektuje właściwie wszystko – w swoim portfolio ma szczoteczkę do zębów, butelkę wody mineralnej, motocykl, meble, akcesoria domowe, a także budynki (m.in. piwiarnię Asahi w Tokio). Stara się stawiać przede wszystkim na funkcjonalność. Zdobić ma nie dekor, lecz sama forma projektu. Na swoim koncie ma wiele produktów uchodzących za ikony designu. Warto wymienić zwłaszcza dwa. Pierwszy to wyciskarka do cytrusów Juicy Salif wyglądająca jak kosmiczna ośmiornica (Alessi). Drugi – krzesło Louis Ghost, czyli minimalistyczne i przewrotne podejście do klasycznego mebla ludwikowskiego.
Karim Rashid – nieposkromiona kreatywność
Karim Rashid działa w Ameryce Północnej, a główna siedziba biura projektowego (założonego w 1992 roku) znajduje się w Nowym Jorku. Urodził się w Kairze, jego ojcem jest Egipcjanin, a matką – Angielka. W dzieciństwie wyemigrował z rodzicami do Kanady. Magazyn "Time" uznał go za najlepszego projektanta obu Ameryk. Szczególnym uznaniem cieszy się w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie jest szeroko znany. Kojarzony z charakterystycznym stylem ubierania – stawia na biel, czasem dodaje do niej róż. W projektach inspiruje się opływowymi, abstrakcyjnymi formami, które zawsze oddziałują na wyobraźnię (często zresztą wywołują erotyczne skojarzenia).
Ma zagorzałych fanów, ale też przeciwników, którzy oskarżają go o propagowanie kiczu. Na warsztat bierze często nowoczesne tworzywa sztuczne. Projektuje zarówno meble, jak i modę, akcesoria dla domu oraz kompleksowe aranżacje wnętrz. Wśród kultowych realizacji Karima Rashida warto wymienić chociażby kosz na śmieci Garbo, podwójne siedzisko Love Seat czy krzesło Oh Chair.
Carolina Herrera – królowa mody z Wenezueli
Z Ameryki Południowej pochodzi wielu wybitnych architektów (np. Brazylijczyk Oscar Niemeyer) i projektantów wnętrz. Jednak współcześnie jedną z postaci, które najbardziej kojarzą się z tym kontynentem, jest projektantka mody Carolina Herrera. Urodziła się w wenezuelskim Caracas w 1939 roku. Dwukrotnie – w 1970 i 1980 roku – została uznana za najlepiej ubraną kobietę na świecie. Od 1980 roku mieszka w Nowym Jorku. Wśród jej klientek zawsze znajdowało się wiele pierwszych dam, m.in. Jackie Kennedy, Michelle Obama czy Melania Trump. Carolina Herrera projektuje odważnie, a jej styl często określany jest "dramatycznym". W Nowym Jorku blisko była zresztą związana ze Studiem 54 Andy’ego Warhola. W 2016 roku można było naliczyć 129 butików Caroliny Herrery rozsianych po całym świecie.
Babacar M’Bodj Niang – artystyczne meble z Senegalu
Afryka wciąż czeka na swoje 5 minut, ale już teraz wiele się dzieje na tym kontynencie. Najaktywniejsi są designerzy z RPA, jednak warto zwrócić uwagę także na tych z innych państw. Doskonały przykład stanowi senegalski projektant Babacar M’Bodj Niang.
Od blisko 13 lat działa w Dakarze, projektując zwłaszcza niezwykłe drewniane meble, które wyglądają jak dzieła sztuki współczesnej prosto z galerii. Oprócz drewna bierze na warsztat skórę czy mosiądz. Efekt? Nieprawdopodobne formy krzeseł czy ławek, w których tajemnicza wrażliwość zachodniej Afryki łączy się z nowatorstwem. Warto też wspomnieć, że Babacar M’Bodj Niang poświęcił się swojej karierze mimo silnego sprzeciwu rodziny!
Shareen Joel – australijska wszechstronność
Shareen Joel to australijska projektantka z Melbourne, która zajmuje się zarówno wnętrzami, jak i architekturą oraz wzornictwem przemysłowym. Swoje studio Shareen Joel Design prowadzi od 2003 roku, jednak już w 1991 roku pracowała dla australijskiego oddziału Ford Motor Company. W realizacjach stawia na szlachetne materiały, tradycyjne rękodzieło, ponadczasowe formy oraz klasyczne proporcje. Jej styl można określić jako łagodny minimalizm, w którym prostota niepozbawiona jest klasycznego uroku, a aranżacje są przestronne i harmonijne. Projektuje przede wszystkim wystrój wnętrz obiektów komercyjnych, publicznych, ale też domów prywatnych.
Oceń artykuł: