Ciemne kolory w Twoim domu - argumenty za i przeciw
Oceń artykuł:
Nowoczesne wnętrza, w których dominują ciemne barwy, cieszą się coraz większą popularnością. To jednak dość ryzykowne rozwiązanie, które wymaga umiejętnego zestawienia kolorów i faktur. Aby nadać unikalny charakter wnętrzu, a przy tym uniknąć efektu przytłoczenia, trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów, takich jak kolory ścian, podłóg, a nawet drzwi. Niezbędne jest także odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia, które w przypadku ciemnych barw odgrywa ważną rolę.
Zabawy z optyką
Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają, a ciemne pomniejszają przestrzeń. Od tej zasady nie ma wyjątków. Jasne wnętrza wydają się bardziej przestronne, jednak w przypadku niektórych pomieszczeń, jak choćby sypialni, ważniejsze od wrażenia przestronności jest poczucie przytulności. Tutaj to właśnie ciemne barwy sprawdzają się lepiej. Wnętrze w stonowanym, ciemniejszym kolorze sprawi, że sypialnia będzie idealnym miejscem do snu i odpoczynku.
Za pomocą ciemnych barw możemy też skutecznie wymodelować przestrzeń, ukrywając wady i eksponując zalety konkretnego pomieszczenia albo zmieniając jego proporcje. Jak to zrobić? W przypadku małego i ciasnego wnętrza możemy pomalować ciemną farbą zarówno ściany, jak i.. sufit. Dzięki temu zgubimy jego linie i granice, sprawiając, że paradoksalnie pomieszczenie wyda się większe niż w rzeczywistości. Ciemne barwy to też świetny sposób na zmniejszenie zbyt dużego salonu, a tym samym – dodanie mu przytulności.
To jednak nie wszystko! Znaczenie ma także tonacja – chłodna, nawet w przypadku ciemnych barw, optycznie nieco powiększy przestrzeń. Podobnie działa lekki połysk, który – w przeciwieństwie do matowego wykończenia – dodaje przestronności.
Pamiętajmy, że ciemne kolory pochłaniają światło, dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. Aranżacja wnętrz o ciemnych barwach powinna przewidywać wiele źródeł światła, dzięki którym uzyskamy ciekawy efekt, bez wrażenia przytłoczenia.
Elegancko i stylowo
Niewątpliwą zaletą ciemnych barw jest to, że dodają wnętrzom klasy i elegancji. Ciemne drewno, butelkowa zieleń, brązy, głębokie fiolety, szarości i czerń – to kolory kojarzące się z ponadczasowym szykiem. Taka aranżacja salonu czy sypialni sprawi, że pomieszczenia te będą prezentowały się niezwykle stylowo i wytwornie.
To doskonała propozycja zarówno dla klasycznych wnętrz, jak i bardziej nowoczesnych rozwiązań, na przykład dla stylu glamour. Mocne barwy pięknie wyeksponują błyszczące dodatki, a ciężkie i mięsiste tkaniny, charakterystyczne dla tego stylu, w ciemnych kolorach będą prezentowały się bardzo szlachetnie.
W tego typu wnętrzach idealnie sprawdzą się drzwi Porta w odcieniach ciemnego i bardzo ciemnego drewna, jak choćby utrzymane w stylistyce retro skrzydła z kolekcji Villadora RETRO, Cordoba czy Madryt, dostępna w wersjach z przeszkleniem bądź bez. Stworzą one niezwykle efektowny i gustowny klimat, stanowiąc wyrazisty element dekoracyjny.
Wyeksponuj kolor
Ciemne wnętrza nie muszą być przytłaczające i monotonne. Stonowana paleta barw, na przykład odcienie szarości połączone z czernią, stworzy doskonałe tło, które wyeksponuje dodatkowy kolor. Intensywny turkus, musztardowy czy ognista czerwień wprowadzą do pomieszczenia świeżość i energię. Takie kontrastowe zestawienia ciekawie prezentują się na przykład w industrialnych przestrzeniach, podkreślając designerski charakter dodatków i surowy wystrój wnętrz.
Zrelaksuj się
Ciemniejsze barwy sprzyjają relaksowi. Wbrew pozorom wprowadzają przyjemną i kojącą atmosferę. To niewątpliwa zaleta, którą warto wziąć pod uwagę, projektując wystrój salonu czy sypialni.
Aranżacyjny kompromis
Mimo wszystko obawiasz się, że ciemne kolory zdominują wnętrze? Wybierz tylko jeden ciemny element – podłogę, ścianę albo modne czarne dodatki. Dzięki temu bezpiecznie wprowadzisz swój ulubiony kolor do pomieszczenia, bez ryzyka jego optycznego pomniejszenia.
Oceń artykuł: