Huśtawka w domu - moda, w której się zabujasz
Oceń artykuł:
Bujaczki, huśtawki, bujane kosze – wbrew pozorom można je montować nie tylko w ogródkach, ale też w mieszkaniach. Kto nie chciałby mieć własnej bujaczki w sypialni?
Gdy lato w pełni, cieszymy się balkonami, ogródkami, a więc i hamakami oraz bujanymi meblami. Kiedy jednak temperatura spada, a sprzęty balkonowe przykrywa brezent, zapominamy o bujaczkach – niepotrzebnie! Od jakiegoś czasu moda na nie panuje również we wnętrzach. I nie chodzi tu o typowe bujane fotele na płozach, które darzymy sentymentem, „bo babcia taki miała”, ale o siedzenia, kanapy, a nawet łóżka podwieszane do sufitu. Czy uzupełnienie salonu lub sypialni takim siedziskiem albo leżanką to dobry pomysł?
Kosz – podwieszany do sufitu, a może stojący?
Minusem mebli zawieszanych na hakach umiejscowionych w suficie jest to, że nie są mobilne, a ich montaż musi zostać przeprowadzony z pełną uwagą i starannością, aby zapobiec ewentualnym wypadkom. Jeśli jedynie te wady powstrzymują was od zakupu huśtającego się fotela, wybierzcie któryś spośród zawieszonych na pałąku. Wówczas siedzisko, zazwyczaj w postaci kosza wyplatanego z materiałów naturalnych albo sztucznego tworzywa, postawimy w różnych pomieszczeniach w domu lub wystawimy na balkon czy ogród. Nie będziemy się też martwić o to, że pod naszym ciężarem kosz spadnie na podłogę.
Kreatywne pomysły na urządzenie mieszkania w bloku
Fotel na pałąku nie tylko jest świetnym miejscem do relaksu z książką, ale też naprawdę dobrze się prezentuje. W sklepach można znaleźć kosze białe, brązowe, czarne, a nawet kolorowe. I nie są one dedykowane wyłącznie obszernym pomieszczeniom. Mają różne rozmiary i wyplatane są na różne sposoby. Jeśli lubicie przyrodę i chętnie wprowadzacie ją do domu, zobaczcie bujaczki z ratanu, wikliny lub drewna. Gdy wiecie, że kosz przez większą część roku będzie stał na zewnątrz, a nie macie czasu lub chęci specjalnie o niego dbać, rozejrzyjcie się za meblem z technoratanu. Wówczas na jego wygląd nie będą miały wpływu zmienne warunki atmosferyczne.
W każdym wnętrzu, nawet małym, świetnie będzie wyglądał bujający się kokon z przezroczystego plastiku – w zależności od tego, jakie poduchy do siedzenia w nim wybierzemy, zmieni się jego styl. Idealnie sprawdzają się dodatki w stylu marynistycznym – połączenie czerwieni, bieli i różnych odcieni niebieskiego zawsze przynosi pożądany efekt. Bujający kokon wkomponuje się także w stonowany wystrój skandynawski lub aranżacje wnętrz retro. Stawiając na nowatorskie rozwiązania, nadamy naszym wnętrzom świeżości i oryginalności.
Warto dodać, że huśtawka-kosz kosztuje niemało, szczególnie jeśli ma być ładnie i dobrze wykonana. Tańszą alternatywę stanowi hamak.
Hamak w mieszkaniu?
Do niedawna hamaki widywaliśmy jedynie w ogródkach. Później wkroczyły na balkony, teraz również do mieszkań. Ponieważ są wykonane z najróżniejszych tkanin lub wyplatane, wśród takich bujaków znajdziemy coś, co będzie pasowało do wystroju naszego salonu albo sypialni. Oczywiście w mieszkaniu bujamy się raczej na hamakach do siedzenia niż leżenia.
Do wystroju romantycznego czy wnętrza w stylu retro będzie pasował hamak ozdobiony ażurową falbaną bądź niewielki wyplatany hamak-kosz. Do tego kilka poduszek i można przez całe popołudnia bujać w obłokach. Morskie aranżacje wnętrz nabiorą za to łagodności, gdy w pokoju powiesimy hamak na grubym kawałku drewna. Ten sam patent sprawdzi się w dziecięcym pokoju z motywem przewodnim dotyczącym na przykład lasu, zwierząt, przygody.
Huśtawka w pokoju dziecięcym – skandynawski wystrój w bieli
Wystrój w stylu skandynawskim opanował polskie salony i sypialnie. Nie bez powodu rodzice do pokoju niemowlaka wybierają jasne ozdoby i drewniane kołyski lub fotel na płozach. Bujanie uspokaja malucha, zapewnia szybsze zasypianie i jest dla dzieci nie tylko przyjemne, ale też zdrowe. Jeśli typowe siedzisko do bujania nie jest tym, o czym marzycie, zastanówcie się nad huśtawkami.
W pokoju dziecka doskonale sprawdzi się i wyplatany kosz, i hamak, na których dziecko będzie mogło bujać się razem z rodzicem. Należy tylko pamiętać o bezpieczeństwie małego użytkownika i huśtawki zawieszać nisko, a w ich pobliżu nie stawiać mebli. Najlepiej, jeśli podłoże pod huśtawką jest miękkie i łagodzi ewentualne upadki. Na rynku dostępne są bujaczki przeznaczone jedynie dla dzieci. Wzorów i kolorów jest mnóstwo. W modnie urządzonych pokojach dla najmłodszych można też znaleźć proste kolorowe bujaczki wykonane z liny i drewnianej ławeczki-siedziska. Te jednak przeznaczone są dla kilkulatków, które potrafią już samodzielnie utrzymać na zabawce równowagę.
Funkcjonalna kuchnia i bujane stołki barowe?
Urządzając mieszkanie, na pewno nie pomyśleliście, że proste bujaczki mogą spełniać funkcję… krzeseł barowych. Zawieszone tuż przy barku śniadaniowym będą stanowić ciekawą odmianę od typowych hokerów. Takie rozwiązanie jest niebanalne i na tyle oryginalne, że zdecydują się na nie nieliczni.
Bujane łóżko w sypialni, bujana kanapa w salonie
Wygląda jak zwyczajne łóżko, ale nie ma nóg i zagłówka, za to z czterech stron utrzymywane jest na mocnych linach. Spanie na takiej bujaczce to na pewno niezapomniane doznanie. Łóżko-huśtawkę można spróbować wykonać samodzielnie, ewentualnie z pomocą kogoś uzdolnionego stolarsko. Wystarczy stelaż z palet lub drewniany, liny albo łańcuchy i odpowiednie mocowania do sufitu. Do tego materac oraz cała reszta sypialnianego wyposażenia i gotowe. Nie brakuje dokładnych instruktaży w sieci.
W salonie z kolei można powiesić dużą, drewnianą ławkę – uzupełnić ją poduchami, tworząc tym samym alternatywę dla typowej kanapy. Taki mebel zapewni nam przyjemność bujania się nie tylko latem w ogrodzie lub na balkonie, tarasie, ale i w domowym zaciszu jesienią i zimą. Nie ukrywajmy, huśtanie jest relaksujące w każdym wieku.
Co o tym sądzicie?
Oceń artykuł: