Jak odnowić stare meble - sposoby na samodzielną renowację mebli

Oceń artykuł:

100%
0%

Czasami tak bardzo przywiązujemy się do niektórych mebli, że szkoda nam pozbywać się ich, nawet kiedy ich świetność dawno minęła. Innym razem, spoglądając na starą szafę czy komodę, która nie zachwyca już jak dawniej, pragniemy zmiany, lecz nie stać nas na nowe wyposażenie. Niezależnie od powodu, odnowienie starych mebli jest dobrym rozwiązaniem: ekonomicznym, modnym, a dla wielu przyjemnym.

Jak odnowić stare meble - sposoby na samodzielną renowację mebli

Odnawianie mebli z drewna i nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeśli zależy nam na autentycznych starociach. Niekiedy można znaleźć niedrogie odpowiedniki antyków, lecz wnikliwe oko szybko dostrzeże różnice. Z kolei prawdziwe wyposażenie w bardzo ostatnimi czasy modnym stylu vintage to niemały wydatek.

Warto zatem rozejrzeć się, czy któryś z naszych podniszczonych sprzętów nie prosi się o nadanie mu nowego życia. Kiedy odnawiamy stare meble, warto także popytać znajomych czy nie mają czegoś na zbytku – nie każdy chce lub jest w stanie poświęcić czas na tego typu czynności. Kto wie, być może przydomowa restauracja szpargałów okaże się nowym odprężającym hobby?

Restauracja drewnianych mebli

Zastanawiając się jak odnowić stare meble i które najlepiej się do tego nadają, warto wiedzieć, że najlepsze metamorfozy uzyskamy, pracując z drewnem. Najcenniejsze będą dla nas zatem szafy, kredensy, komody, stoły, krzesła oraz etażerki.

Odnawianie drewna może wydawać się trudne i bardzo czasochłonne, lecz po zaznajomieniu się z podstawami pielęgnacji tego surowca nikt nie powinien mieć z tym kłopotów, a zainwestowany czas z pewnością nie okaże się stracony.

Bardzo często przestarzały sprzęt wcale nie wymaga głębokich zmian, by zacząć zachwycać. Staroświeckie komody i szafy świetnie dopełnią wnętrza w stylu skandynawskim i rustykalnym, zaś większa ilość starych mebli pozwoli nam urządzić pomieszczeni w stylu shabby chic, czyli opartym na jasnych i pastelowych barwach, w którym królują drewniane faktury poddane specjalnemu postarzeniu.

Jak odrestaurować meble? Jednym z najciekawszych sposobów jest nadanie im eleganckiego stylu vintage. Takiemu postarzaniu poddać można zarówno bogato zdobione komody i szafy, jak i meble epoki gierkowskiej – straszące dziś nudnym odcieniem brązu i nazbyt połyskliwym lakierem.

Odnowa mebli drewnianych powinna rozpocząć się od ich pieczołowitego oczyszczenia z poprzedniego pokrycia za pomocą wełny stalowej i papieru ściernego, następnie odtłuszczenia i nakładania kolejnych warstw bejcy, impregnatu lub specjalnej farby kredowej.

Następnie delikatnie ścieramy kolejny warstwy, uzyskując efekt naturalnego postarzenia. Jeden wyrazisty element wyposażenia zaaranżowany w taki sposób może dodać charakteru nawet bardzo nowoczesnemu i minimalistycznemu wystrojowi, szczególnie jeśli wyróżnia się spośród modnych bieli i szarości odmienną barwą, na przykład ciemną zielenią lub turkusem.

Szybko i tanio – malowanie starych mebli

Równie efektownym, a nieco mniej pracochłonnym pomysłem jest zwykłe odmalowanie mebla. Czasami najprostsze pomysły są najlepsze, a wiele elementów wyposażenia pokoju traci swoją atrakcyjność nie przez niemodny kształt czy ogólny stan, lecz przez niepasujący do wystroju kolor.

Stara brązowa szafa będzie wyglądać jak nowa, gdy pokryjemy ją białą farbą. Nawet tradycyjna peerelowska meblościanka może przestać straszyć, gdy pozbawimy ją „pleców” oraz części skrzydeł drzwiowych i pomalujemy na pasujący do nowoczesnego wnętrza odcień.

Stylistyka polskich mebli sprzed trzech-czterech dekad poddana odświeżeniu może do złudzenia przypominać klasyczny design skandynawski, niezmiennie bijący rekordy popularności na świecie. Podobny lifting możemy zafundować starej ramie lustra czy kredensowi. Kiedy odnawiamy meble w ten sposób, możemy używać nawet jednego rodzaju farby po uprzednim zagruntowaniu powierzchni odpowiednim preparatem przeznaczonym do metalu, drewna, płyty laminowanej czy pilśniowej. 

A może nowe drzwi?

Odrestaurowane meble nadają wnętrzu oryginalnego charakteru i przywodzą na myśl stylistykę vintage. Aby zachować spójność aranżacji, do nowego wystroju warto dopasować także drzwi. Idealnie sprawdzą się tu drzwi białe frezowane lub w kolorze naturalnego drewna (np. PORTA ROYAL Premium, PORTA INSPIRE, PORTA GRANDE).

Porta ROYAL PREMIUM, INSPIRE i GRANDE

PORTA ROYAL Premium              PORTA INSPIRE grupa A                      PORTA GRANDE

 

Miłośnikom eklektycznych wnętrz, ceniącym niebanalne pomysły z pewnością przypadnie do gustu propozycja zastosowania skrzydła drzwiowego i ościeżnicy w innych kolorach. To dość ekstrawaganckie rozwiązanie podkreśli wyjątkowość wnętrza.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym