Jak przygotować stół na rodzinne spotkanie?
Oceń artykuł:
Imprezy rodzinne to dla wielu powód do stresu. Niby spotykamy się z bliskimi ludźmi, których znamy od lat, a i tak denerwujemy się, czy wszystko się uda, czy jedzenie będzie smakować, goście będą zadowoleni i atmosfera dopisze. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na rodzinne spotkanie, a jednym z nich jest odpowiednio przygotowany stół. Jak go przygotować, aby goście byli pod wrażeniem?
Musi być pięknie, a każdy detal ma znaczenie
Kiedyś wystarczył obrus, naczynia i sztućce, ale dziś konieczne są oryginalne dekoracje stołu. Czemu nie wykorzystać wielu możliwości, jakie daje nam organizacja przyjęcia? To też może być inspirujący czas, który sprawi nam radość.
Przede wszystkim sprawdź, czy masz w szufladzie czysty i wystarczająco duży obrus. To istotne, jeśli lista gości jest dość długa. Wtedy trzeba maksymalnie rozłożyć stół lub dostawić jeszcze jeden, dlatego upewnij się, czy masz odpowiedni, plamoodporny obrus. Okrągły, kwadratowy, podłużny – możliwości jest wiele, ale pamiętaj, że materiału nie powinno być zbyt wiele. Nikt nie lubi, gdy obrus sięga niemal do stóp, a każde wstanie od stołu oznacza konieczność wyplątania się z niego… Jeśli masz wątpliwości, jaki kolor będzie najlepszy, postaw na klasyczną biel: ona nigdy nie wychodzi z mody i zawsze jest elegancka. Możesz ją przełamać kolorowymi dodatkami: serwetkami, świeczkami, bieżnikiem czy wazonem z kwiatami. Pięknie prezentują się również delikatnie koronkowe dekoracje, które wprowadzają ciepły, rustykalny klimat.
Pomyśl również zawczasu, jak usadzisz rodzinę – ważne, by goście nie siedzieli zbyt blisko siebie, mogli swobodnie ruszać rękami podczas jedzenia oraz wstać bez konieczności przesuwania innych krzeseł. Jeśli wiesz, że między członkami rodziny sytuacja jest napięta, posadź zwaśnione strony tak, by nie musiały siedzieć naprzeciwko siebie lub tuż obok. Sprytnym rozwiązaniem będzie ustawienie niewielkich, eleganckich bilecików z imionami gości. Możesz tu pokusić się o dekoracje „zrób to sam”. Być może kojarzy się to z weselami, ale każdemu miło się zrobić na widok imienia przy talerzu, zwłaszcza na ręcznie wykonanych przez ciebie lub dzieci wizytówkach. Istnieje duża szansa, że bardziej sentymentalni goście zabiorą je ze sobą na pamiątkę.
Sprawdź również, czy masz komplet naczyń, bo być może kilka miesięcy temu zbił się talerz, a ty nawet o tym nie wiesz. Warto je również przetrzeć lub wstawić do zmywarki (wraz ze sztućcami i kieliszkami) na krótki program myjący – będziesz mieć pewność, że wszystkie naczynia są czyste i nie grozi ci żadna wpadka. Upewnij się, że masz także komplet szklanek i kieliszków do wina. Postaw je blisko stołu, np. na komodzie: gdy gość poprosi o czystą szklankę, będzie tuż pod ręką.
Ozdoby, które cieszą oko
Minimaliści wybiorą po prostu aromatyczną świecę, kilka mniejszych świeczników, bukiet kwiatów (byle nie za duży! Aby niepotrzebnie nie zabierał miejsca i nie stał między gośćmi, którzy nie będą się widzieć) lub niewielkie, ale oryginalne dodatki, np. solniczkę i pieprzniczkę o ciekawym kształcie. Rodzina na pewno zwróci uwagę sól zamkniętą w różdżce do "czarowania" czy w tulących się duszkach. Świetnie sprawdzą się również, zamiast klasycznych szklanek, modne od kilku sezonów słoiki z tęczowymi słomkami.
Jeśli impreza jest tematyczna, np. urodzinowa bądź świąteczna, ozdoby trzeba do niej dopasować. Świąteczne ozdoby domu, np. wystroje wielkanocne, będą czasem niezbędne. I tutaj również ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Dobrym pomysłem są ozdobne podkładki z motywem przewodnim oraz sezonowe akcenty. Jesienią możemy położyć między talerzami pachnące lasem szyszki, kasztany, kolorowe liście i wrzosy, wiosną i latem – świeżo ścięte kwiaty lub gałązki przypraw. Doskonale sprawdzi się intensywnie pachnący rozmaryn czy pięknie fioletowa lawenda. Praktyczną, bo świetną do przekąszenia, ozdobą są również świeże owoce, najlepiej różnokolorowe, położone na kryształowej paterze bądź misie.
Ci, którym zależy na spektakularnym efekcie, powinni rozważyć ozdobne wianki z kwiatów i gałązek, w które można również zamontować świecę. Taka ozdoba w centrum stołu zostanie dostrzeżona i zapamiętana przez każdego, zwłaszcza gdy wykonasz ją samodzielnie. Warto także zawiesić na poręczach krzeseł atłasowe wstążeczki, a pod lampą kolorową girlandę lub stroik.
Gdy goście zobaczą, że organizatorzy zadbali o każdy szczegół, docenią ich trud i zapamiętają udane spotkanie na długo.
Oceń artykuł: