Jak urządzić salon w stylu prowansalskim?

Oceń artykuł:

100%
0%

Styl prowansalski w polskich domach nie jest aż tak popularny, jak styl skandynawski, jednak zyskuje coraz liczniejszych zwolenników. Jeśli lubisz naturalne materiały oraz jasne, lecz ciepłe, pastelowe kolory, to bardzo możliwe, że rustykalny wystrój salonu rodem z południa Francji przypadnie Ci do gustu. Podpowiadamy, jak uzyskać taki efekt.

Jak urządzić salon w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski w domu – czym się charakteryzuje?

Prowansja to wyjątkowo urokliwy region na południowym wschodzie Francji, a tamtejsze krajobrazy, wraz z kamiennymi domami z jasnego wapienia, często tynkowanymi i malowanymi na ciepłe barwy, były inspiracją dla malarzy takich jak Vincent van Gogh, Paul Cézanne, czy Pablo Picasso. Mieszkanie w stylu prowansalskim ma rustykalny charakter i powinno kojarzyć się ze słońcem, naturą, zapachem lawendy i wakacjami na prowincji. W stylu prowansalskim spotykają się wiejska sielskość i prostota oraz nieco arystokratycznego sznytu. Wnętrze nie powinno przytłaczać przepychem, ale ma cechować się pięknem subtelnie zdobionych, naturalnych materiałów wysokiej jakości, z odrobiną szlachetnej patyny, która sprawia wrażenie, że dom i znajdujące się w nim sprzęty mają swoją historię.

Chociaż styl prowansalski w domu najczęściej kojarzy się z wnętrzami, w których zdecydowanie dominuje biel, w tradycyjnych domach w Prowansji nie brakuje kolorów. Nie tylko zresztą na zewnętrznych ścianach, barwionych naturalnie ochrą na kolory od jasnożółtego do pomarańczowego, a następnie przecieranych wapnem, co sprawia, że barwy stają się jaśniejsze i bardziej pastelowe, a ściany zyskują ciekawą fakturę. Także we wnętrzach pojawiają się kolory, choć są to raczej łagodne, stonowane i niejako spłowiałe od słońca barwy, często występujące w okolicznej naturze. Odcienie bieli, jasne beże i kremowy są ważną częścią kolorystyki stylu prowansalskiego, lecz znajdziesz w nim także ciepłe żółcie, łagodny turkus, popielate szarości, pastelowe odcienie błękitu i lawendowych fioletów, a niekiedy też oliwkowe zielenie.

Mimo tej kolorystyki prowansalskie domy nie są wcale przesłodzone i nadmiernie wygładzone, gdyż stawia się w nich na naturalne materiały, po których nierzadko widać oznaki czasu. We wnętrzach jest dużo drewna, także bielonego i przecieranego (popularnym motywem są choćby drewniane bale dekorujące sufit). Inne, często stosowane materiały, to kamień i terakota, kute żelazo, ceramika i naturalne tkaniny.

AdobeStock_217875969

Salon w stylu prowansalskim – podłoga, ściany i meble

Podłogi w tradycyjnych salonach w stylu prowansalskim często wykładane są rudą terakotą, gresem o nierównych krawędziach lub kamieniem, choć możesz też postawić na jasne drewno w naturalnym odcieniu lub bielone deski. Współcześnie, wszystkie te efekty można łatwo osiągnąć również dzięki dobrej jakości panelom albo płytkom, które wiernie imitują naturalne materiały. Drewno lub panele są też zdecydowanie lepszym wyborem w mieszkaniach bez ogrzewania podłogowego.

Ściany pomaluj na biało lub na wymienione wcześniej, pastelowe kolory charakterystyczne dla Prowansji. Ciekawym nawiązaniem do klasycznych wnętrz z francuskiej prowincji jest też rezygnacja z gładkiego wykończenia ścian. Styl prowansalski w domu możesz osiągnąć także poprzez lekko chropowatą fakturę. Najłatwiej uzyskać taki efekt, pokrywając ściany tynkiem dekoracyjnym, zaciągniętym w nieregularny sposób. Część ścian lub ich fragmenty mogą być też z kamienia naturalnego (lub płytek, które go imitują). Częstym elementem dekoracyjnym na ścianach są też duże lustra w starych, niekiedy żeliwnych ramach oraz akwarelowe obrazki, szczególnie sielskie pejzaże.

Charakterystyczną cechą salonu w stylu prowansalskim są też drewniane meble, niekiedy przecierane farbą. Świetny efekt uzyskasz nawet w domowych warunkach, malując stare meble na biało, kremowo lub w pastelowy fiolet czy błękit, a następnie przecierając je papierem ściernym o drobnych ziarnach. W aranżacjach utrzymanych w tym stylu, bardzo często stosuje się również meble wykonane przynajmniej w części z kutego żelaza oraz krzesła z wyplatanym siedziskiem, które w Polsce kojarzą się raczej z wyposażeniem ogrodu. Meble nie muszą tworzyć całkowicie spójnego zestawu – dopuszczalny jest pewien eklektyzm, o ile są to sprzęty z odrobiną klimatu retro. Dobrze, jeśli będą miały nieco rustykalny charakter, a także subtelne zdobienia czy frezowania, szczególnie z motywami nawiązującymi do prowansalskiej przyrody, takimi jak lawenda, winorośl, gałązki oliwne czy cykady.

Dodatki i dekoracje w mieszkaniu w stylu prowansalskim

Wspomniane motywy często pojawiają się nie tylko na meblach, lecz także na ceramice czy tkaninach, które są bardzo ważnymi dodatkami w mieszkaniu utrzymanym w stylu prowansalskim. Najczęściej wykorzystywane są tkaniny bawełniane lub lniane, z wyraźnie widocznym, grubym splotem. Bardzo charakterystycznym elementem salonu są też boutis, czyli pikowane narzuty z wełny. Postaw również na wzorzyste tkaniny takie jak kretony i żakardy, szczególnie w pastelowych odcieniach żółci, pomarańczy, zieleni czy błękitu. Motywy roślinne mogą na nich występować obok wzorów geometrycznych. Dobrym uzupełnieniem będą też lekko spłowiałe i delikatnie poprzecierane, dziergane narzuty.

Ceramika, także nieco staromodna, oraz drobiazgi wykonane z metalu czy też szkła również znakomicie sprawdzą się w domu utrzymanym w stylu prowansalskim. W salonie możesz także wyeksponować ceramikę w przeszklonych komodach, a nawet na ścianie. Wreszcie, klasycznym elementem dekoracyjnym są też świeże i suszone bukiety lawendy, drobne bibeloty z jej motywem, oraz lawendowe świeczki zapachowe.

Decydując się na urządzenie mieszkania w stylu prowansalskim, warto pamiętać, że umiar jest szczególnie istotny w przypadku mniejszego metrażu. Elementy tego stylu można wprowadzić również na niewielkiej przestrzeni, ale meble powinny mieć wówczas bardziej kameralny charakter, a ilość dekoracji nie powinna przytłaczać.

AdobeStock_40789224

Drzwi prowansalskie, które wprowadzą w klimat salonu

Salon w stylu prowansalskim powinien być spójną i przemyślaną aranżacją. Z głównymi elementami wystroju – czyli ścianami, podłogą i meblami – muszą współgrać nie tylko dekoracyjne dodatki, lecz także drzwi. Prowansalskie wnętrze dobrze uzupełnią takie, które cechują się jednocześnie naturalnością i oryginalnymi zdobieniami.

Przykładem mogą być drzwi z kolekcji Villadora RETRO z ozdobnymi tłoczeniami i frezowaniami oraz dodatkową zabudową ościeżnicy, czyli pilastrami po bokach i koroną na górze. W kolekcji dominują modele w różnych odcieniach bieli (między innymi Biel Dorycka czy Wenecka), które świetnie wkomponują się w mieszkanie w stylu prowansalskim. Do designu z południa Francji nawiązuje też kolekcja Inspire z modułem retro. Chociaż drzwi prowansalskie są często białe, możesz też zdecydować się na drzwi w naturalnej okleinie (np. dębowej), w odcieniu pasującym do kolorystyki pomieszczenia. Ważne, by okleina jak najlepiej imitowała naturalne usłojenie, co podkreśli rustykalny charakter aranżacji i sprawi, że skrzydło będzie udanie nawiązywać do drzwi w prowansalskich domach.

Charakter zdobień na drzwiach powinien też dobrze komponować się z wykończeniem mebli. W przypadku salonu o większej powierzchni rozważ montaż drzwi dwuskrzydłowych, które pozwolą osiągnąć dodatkowe wrażenie przestrzenności. Wreszcie, styl prowansalski w domu wypada szczególnie korzystnie, jeśli jest w nim odpowiednio dużo światła. Przeszklenia w drzwiach mogą okazać się dobrym pomysłem, bo każdy promień słońca wpadający przez okna i drzwi niewątpliwie doda uroku wnętrzu Twojego domu.

AdobeStock_32629530

Pełen światła salon w stylu prowansalskim

Rzecz jasna w Prowansji, która jest regionem o dużym nasłonecznieniu, znacznie łatwiej o naturalne światło, niż w polskim klimacie. Dlatego też, jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu styl prowansalski, zadbaj o odpowiednie oświetlenie w salonie. Musi ono dawać ciepłe światło, być w przemyślany sposób rozmieszczone w różnych częściach pomieszczenia i dobrze uzupełniać wystrój.

Ozdobne żyrandole są powtarzającym się, choć nie jedynym elementem oświetlenia w salonie w stylu prowansalskim. Najczęściej wiszą nad stołem, a we wnętrzach o większym metrażu można umieścić nawet dwie lampy sufitowe. Kryształowy lub kuty żyrandol z żelaza to klasyczne rozwiązania, ale sprawdzą się także bardziej nowoczesne propozycje, o ile ich wzornictwo posiada elementy retro lub ciekawe zdobienia (im więcej łuków i wygięć, tym lepiej).

Oprócz górnego oświetlenia dobrym wyjściem są również stojące lampy z białym lub innym jasnym abażurem, który delikatnie rozprasza światło. W mieszkaniu w stylu prowansalskim możesz również zamontować kinkiety o designie pasującym do wystroju całego pomieszczenia. Jedną z możliwości są kinkiety, które subtelnie nawiązują do świeczników z dawnych czasów. Prawdziwe, ozdobne świeczniki stojące także dodadzą wnętrzu klimatu. Najważniejsze, by oświetlenie było Twoim sojusznikiem w tworzeniu atmosfery relaksu i spokoju, która przywołuje skojarzenia z ciepłym, letnim dniem na prowincji.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym