Mieszkanie w stylu loftowym, czyli wkręć się w pofabryczne klimaty!
Oceń artykuł:
Jeśli w aranżacji wnętrz podoba Ci się chłodna kolorystyka, przestronność, prostota i niewymuszony minimalizm, z pewnością styl loftowy przypadnie Ci do gustu! Czym się charakteryzuje i jak wprowadzić go do swojego domu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Czym się wyróżnia styl loftowy?
Od kilku już lat, jednym z wiodących, światowych trendów wnętrzarskich jest styl loftowy. Dominuje w nim surowy i chłodny klimat – typowe dla niego jest szkło, stal, beton (zwykle architektoniczny), szarości, a także proste meble i otwarta przestrzeń. Styl loftowy, nazywany również industrialnym, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i nawiązuje do klimatu starych, pofabrycznych wnętrz, w których niegdyś (a dokładniej w latach 50. i 60. XX wieku) pracowali i mieszkali artyści oraz pracownicy fabryk. Dla pomieszczeń, urządzonych w tym właśnie stylu, charakterystyczna jest również czerwona cegła, widoczne kable i instalacje, belki oraz bardzo duże okna, przez które wpadają promienie słońca, klimatycznie rozświetlając wnętrze.
Ciekawostka Dawniej duże okna pełniły ważną funkcję – otwarte i wysokie przestrzenie, wymagały bowiem odpowiedniego doświetlenia. Naturalne światło było zaś niezbędne do tego, aby ówcześni pracownicy tętniących życiem fabryk, mogli bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki. |
Zdarza się również, że przestronne lofty (z ang. „poddasze”, „strych”) stanowią jedno, duże pomieszczenie, łączące kilka funkcji - z wydzielonym tylko jednym wnętrzem – łazienką. Jeśli jednak chcesz wprowadzić do swojego niedużego mieszkania nieco pofabrycznego klimatu, dzięki kilku trikom i umiejętnemu łączeniu poszczególnych elementów wyposażenia, możesz to zrobić. I najważniejsze – to Ty decydujesz o tym, jak podzielić już istniejące pomieszczenia. W końcu Twój komfort i codzienna wygoda życia w tak urządzonym mieszkaniu, liczą się najbardziej!
Styl loftowy w Polsce – szczypta historii
Moda na lofty, a tym samym wnętrza łączące funkcje pracowni i mieszkania, zawitała do Polski dopiero w latach 90. XX wieku, kiedy to zamknięte fabryki, zaczęto przekształcać w lokale mieszkalne z efektownie wyeksponowanymi surowymi elementami wyposażenia. I tak, nieotynkowane ściany, wiszące kable, rury i betonowe stropy stały się nieodłączną częścią tego jakże modnego dziś stylu aranżacyjnego.
Materiały i paleta kolorów w stylu loftowym
Jeśli marzy Ci się wprowadzenie do swojego mieszkania prawdziwie loftowego klimatu, pamiętaj o tym, aby nie zabrakło w nim takich materiałów jak beton architektoniczny, cegła (czerwona lub rozbielona) na ścianie, stal (widoczna np. w formie lamp sufitowych, balustrad i krzeseł) oraz szkła (choćby w formie stolika kawowego).
W stylu loftowym króluje stonowana kolorystyka, dlatego dobrym rozwiązaniem są wszelkie odcienie szarości, bieli i czerni – na ścianach, podłogach, meblach itd. Obecnie jednak, światowi projektanci wnętrz coraz odważniej stawiają na ocieplenie mieszkań urządzonych w stylu industrialnym, wprowadzając do nich elementy drewniane, rozmaite tekstylia, najlepiej z geometrycznymi wzorami, a także cieplejsze kolory takie, jak czerwień czy brąz.
Meble w mieszkaniach w stylu loftowym
W mieszkaniach zaaranżowanych w stylu starych, amerykańskich loftów nie brakuje drewnianych mebli oraz posadzek, które świetnie kontrastują z surowością szarej cegły i betonu architektonicznego. Strzałem w dziesiątkę będą zwłaszcza proste meble wykonane z palet, szkła lub metalu (np. w formie kratek). Aby nieco je ocieplić, nie bój się sięgać m.in. po poduszki dekoracyjne w wyrazistych kolorach oraz żywe, najlepiej rozłożyste rośliny w donicach.
W takich wnętrzach znakomicie sprawdzają się również szklane drzwi z kolekcji PORTA GLASS i ścianki działowe, które pozwalają oddzielić dwa pomieszczenia, nie zaburzając przy tym pofabrycznej atmosfery.
Oświetlenie w stylu industrialnym
Choć wnętrza w stylu industrialnym z reguły są odpowiednio oświetlone dzięki dużym oknom, nie zapomnij o tym, aby zadbać również o właściwie dobrane lampy, które wieczorami ładnie rozświetlą Twoje mieszkanie i stworzą w ten sposób wyjątkowy klimat.
Lampy w stylu industrialnym wyróżniają się minimalistyczną i surową formą – szczególnie dobrze prezentują się te, o geometrycznych kształtach, np. stożka lub kuli. Wbrew pozorom, modnym i designerskim akcentem będą również żarówki zawieszone na swobodnie zwisających z sufitu kablach, sprawiając tym samym wrażenie, jakby były jedynie prowizorycznym oświetleniem na czas remontu. Ciekawym rozwiązaniem będą również lampy typu „pająk” oraz duże lampy, nawiązujące swoją stylistyką do górniczych – najlepiej w kolorystyce miedzi, bieli lub czerni.
Drzwi do mieszkania w stylu loftowym
Prosta forma, szkło i szarości w rozmaitych odsłonach – właśnie tymi zasadami należy kierować się w poszukiwaniu odpowiednich drzwi loftowych. Drzwi jako integralna część wnętrza powinny harmonizować z całą, stworzoną przez Ciebie aranżacją. Ciekawym zabiegiem, który bardzo dobrze sprawdza się w pofabrycznych wnętrzach, jest dobranie drzwi do koloru ścian. Przykładowo, jeśli zdecydujesz się na białe ściany lub ładnie rozbieloną cegłę, postaw na drzwi w tym samym odcieniu. Możesz również postawić na grę kontrastów – jeżeli ściany w Twoim mieszkaniu mają ciemnoszary odcień, skutecznie rozjaśnisz wnętrze i sprawisz, że będzie przytulniejsze, gdy dopełnisz je białymi drzwiami.
A może w swoim domu wolisz stawiać na naturalne, drewniane akcenty, które widoczne są m.in. stylistyce mebli, dekoracji oraz dodatków? W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem będą drzwi z okleiną, imitującą drewno.
Na etapie planowania aranżacji mieszkania w stylu loftowym, pamiętaj przede wszystkim o tym, żeby dobrze się w nim czuć. Jeśli lubisz otaczać się ciepłymi akcentami – nie bój się powiesić na ścianach zdjęć rodzinnych, obrazów i plakatów z ciekawymi motywami. Śmiało postaw również na miękki dywan w wyrazistym kolorze, a także poduszki dekoracyjne z fantazyjnymi printami. Zdziwisz się, jak zniewalający efekt osiągniesz, stawiając na taką grę kontrastów!
Oceń artykuł: