Najgorętsze nazwiska w polskim designie

Oceń artykuł:

100%
0%

Cudze chwalicie, swego nie znacie – to polskie przysłowie idealnie odzwierciedla stereotyp, według którego tylko zagraniczni projektanci są warci naszej uwagi (i pieniędzy). Okazuje się, że wielu zdolnych polskich designerów cieszy się nie mniejszą popularnością. Kogo warto znać? Czyje meble, dodatki i oryginalne dekoracje zdobią znane światowe show roomy?

Najgorętsze nazwiska w polskim designie Fot. Tomasz Rygalik dla Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Meble przyszłości Oskara Zięty

Każdy, kto choć raz zetknął się z przedmiotami Oskara Zięty, bez problemu rozpozna jego kolejne projekty. Urodzony w 1975 roku artysta wypracował unikalny styl, który nie tylko wyróżnił go na tle konkurencji, ale też zapewnił mu czołowe miejsce w środowisku młodych polskich designerów. Wraz z rozpoznawalnością przyszedł czas na najważniejsze nagrody (m.in. Audi-Mentorpreis by A&W w 2011 roku) oraz wystawy w prestiżowych galeriach (choćby podczas DMY International Festival of Design in Berlin, „Future Nomads” w 2014 roku).

Na uwagę zasługują zwłaszcza „dmuchane” metalowe meble, które w pierwszym etapie powstawania są wykrajane na płasko. Dopiero podczas wypiekania lub dmuchania zyskują ostateczny, „przestrzenny” kształt. Przedmioty wydają się niezwykle kruche, lecz to jedynie złudzenie, dzięki któremu zyskują jeszcze większą wartość. Zięta wykorzystuje do produkcji autorską technologię obróbki stali, która sprawia, że meble są trwałe – niektóre są w stanie udźwignąć nawet 2-tonowy ciężar. Ten rodzaj designerskich mebli pojawia się już jako wystrój wnętrz awangardowych, skupiając na sobie całą uwagę patrzących.

"Istota rzeczy” Tomasza Rygalika

Urodzony w Łodzi w 1976 roku projektant bezcenne doświadczenie zdobywał nie tylko na Politechnice Łódzkiej, ale także w nowojorskim Pratt Institute i londyńskim Royal College of Art. Jego projekty, choć z polską duszą, zdobywają serca fanów na całym świecie. Pozycję Rygalika umocniła współpraca z takimi markami jak MTV, Unilever, Kodak, Polaroid czy Dupont oraz cenne nagrody, m.in. First Prize Award w 2006 International Bombay Sapphire Martini Glass Design Competition (wspólnie z holenderskim projektantem Jorre van Astem w 2006 roku) czy DesignAlive Awards 2015 Kreator: Tomek Rygalik & Gosia Rygalik (w 2015 roku).

Choć na bieżąco śledzi międzynarodowe trendy, co zresztą widać w jego projektach, unika tworzenia mebli, które tylko „wyglądają”, a nie służą. Przedmioty powinny mieć sens, ułatwiać życie i zmieniać je na lepsze. To martwa sztuka, która niejako wprawia w ruch to, co ożywione. Co ważne, Rygalik przekazuje swoją wiedzę dalej na organizowanych regularnie w kraju i za granicą wykładach. Jednym słowem: nowoczesny wystrój wnętrz – tak, ale nie za wszelką cenę.

Idzie młodość: Jan Kochański

Oto jeden z najmłodszych cenionych projektantów. Urodzony w 1984 roku Jan Kochański mimo młodego wieku może się pochwalić całkiem pokaźnym dorobkiem, którego mogliby mu pozazdrościć koledzy z branży. Już w 2009 roku został dostrzeżony w konkursie Make Me! (fotel MobiUse), by w 2010 roku otrzymać wyróżnienie w konkursie Young Design Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, a w 2011 roku zdobyć Grand Prix w konkursie Mazda Zoom-Zoom Design (projekt flakonu perfum). To był tylko początek sukcesów, bo od tego czasu nazwisko Kochańskiego wielokrotnie pojawiało się katalogach z najciekawszymi meblami użytkowymi i na afiszach europejskich wystaw.

  file.czajnik materiały prasowe

W jednym z wywiadów wyznał, że przede wszystkim fascynuje go sam proces wymyślania i projektowania nowych przedmiotów. Mają być piękne, estetyczne i funkcjonalne zarazem. Im prostsze i jak najmniej wymyślne na pokaz, tym lepiej. Daleki jest od tworzenia „sztuki dla sztuki”. Meble są częścią domu, w którym toczy się życie, a nie obrazem do powieszenia na ścianie. To klasyczny przykład projektowania użytkowego, które powinno wspierać nowoczesne aranżacje wnętrz.

Sztuka na wyciągnięcie ręki: Tomasz Augustyniak

To jeden z tych projektantów, których można opisać jednym, ale jakże znaczącym słowem: wszechstronny. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego ASP w Poznaniu nie ogranicza swojej działalności tylko do projektowania mebli użytkowych – tworzy również sprzęt AGD, oświetlenie, ceramikę, a nawet biżuterię. Współpracował z wieloma znanymi firmami, dzięki czemu jego projekty, choć oryginalne, można było kupić w popularnych sklepach meblowych. Ma na koncie wiele nagród i wyróżnień, m.in. Must have Łódź Design (2011) czy Designer Roku 2010.

file.sofa Źródło: Tomasz Augustyniak dla COMFORTY, sofa PESTO

Augustyniak poprzez swoje projekty szuka harmonii w najbliższym otoczeniu. Podobnie jak poprzednicy wyznaje zasadę, że meble mają nie tylko zdobić wnętrze, ale przede wszystkim sprawiać, że jest funkcjonalne.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym