Oczyszczacze powietrza – funkcjonalne, oryginalne dekoracje w naszych wnętrzach

Oceń artykuł:

100%
0%

Gdy spoglądając za okno, dosłownie „widzisz powietrze”, to znak, że inwestycja w oczyszczacz powietrza staje się koniecznością. Smog jest skrytym wrogiem, przyczyniającym się do rozwoju poważnych chorób i śmierci nawet 48 tys. osób rocznie w samej Polsce. W walce z zanieczyszczeniami pomogą oczyszczacze powietrza. Co ciekawe, obecnie dostępne urządzenia mogą do złudzenia przypominać ozdoby wnętrz.

Oczyszczacze powietrza – funkcjonalne, oryginalne dekoracje w naszych wnętrzach Fot. Clairy

Stężenie szkodliwych pyłów

Jak zmierzyć poziom zanieczyszczeń? Punktem odniesienia, przyjmowanym przy badaniach smogu i czystości powietrza, bywa często stężenie pyłu PM10. Pod tą nazwą kryją się drobinki różnych zanieczyszczeń o średnicy do 10 mikrometrów. Norma ich stężenia wynosi do 50 mikrogramów na metr sześcienny powietrza i – teoretycznie – może być przekraczana przez nie więcej niż 35 dni w roku. Jak wygląda praktyka? Dość wspomnieć, że w niektórych polskich miastach stężenie PM10 przekracza 1300 mikrogramów na metr sześcienny!

Ilość pyłu w zamkniętych pomieszczeniach bywa znacząco – np. o połowę – niższa, jednak nawet wówczas są to warunki szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Na szczęście nie jesteśmy całkiem bezbronni. W przypadku naszych mieszkań pomocne okazują się oczyszczacze powietrza wyposażone w odpowiednie filtry.

Filtr HEPA

Kupując oczyszczacz, niezależnie od marki i ceny, sprawdźmy obecność filtru HEPA (High Efficiency Particulate Air filter). Jest to filtr zatrzymujący 99,7 proc. zanieczyszczeń o średnicy większej niż 0,3 mikrometra. Filtr HEPA z powodzeniem oczyści zatem powietrze zarówno z zanieczyszczeń PM10, jak i z drobniejszych PM2,5. Zaletą będzie również obecność dodatkowych filtrów i metod oczyszczania powietrza, jak choćby filtry elektrostatyczne.

 

Tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest wydajność oczyszczacza. Nawet najlepiej filtrujące urządzenie nie spełni swojego zadania, gdy nie będzie w stanie odfiltrować w zadanym czasie całego powietrza w pomieszczeniu. Cena skutecznych urządzeń, wystarczających w przypadku większości typowych mieszkań, waha się w granicach 1200–2000 zł. Buszując po sklepowych półkach, możemy jednak natrafić na sprzęt, który – poza skutecznym oczyszczaniem powietrza – oferuje coś więcej: niebanalne wzornictwo, dodatkowe funkcje czy możliwość kontrolowania pracy za pomocą smartfona.

Xiaomi Mi Air Purifier 2

Jednym z nich jest oczyszczacz zaprojektowany przez chińską markę Xiaomi. Producent znany w Polsce głównie za sprawą smartfonów konsekwentnie buduje swój własny ekosystem sprzętu. Należy do niego m.in. Xiaomi Mi Air Purifier 2. Nowoczesny wystrój wnętrz będzie świetnym tłem dla tego półmetrowego oczyszczacza powietrza o formie prostopadłościanu. Urządzenie sprawdzi się idealnie także w mieszkaniu w stylu minimalistycznym.

file.xiaomi-mi-max Materiały prasowe

Producent sprzętu zadbał o jakość oczyszczania gwarantującą usunięcie z powietrza różnych pyłów, pyłków roślin, a także nieprzyjemnych zapachów. Tym, co wyróżnia urządzenie na rynku, jest jego wydajność – Xiaomi Mi Air Purifier 2 filtruje nawet 388 metrów sześciennych powietrza na godzinę. W praktyce oznacza to, że do oczyszczenia powietrza w niewielkim, kilkumetrowym pokoju wystarczą zaledwie 3 minuty pracy tego sprzętu.

Wisienką na torcie jest możliwość zdalnej kontroli oczyszczacza za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, dzięki której smartfon stanie się centrum zarządzania czystością powietrza w domu.

Dyson Pure Hot + Cool Link

O czyste powietrze w domu pomoże zadbać również marka Dyson. Brytyjski producent sprzętów AGD z górnej półki słynie z nietuzinkowego wzornictwa i nowatorskich rozwiązań. Urządzenie o nazwie Pure Hot + Cool Link łączy funkcje oferowane do tej pory w osobnych produktach: jest oczyszczaczem powietrza, wentylatorem, a także grzejnikiem.

Sprzęt Dysona został wyposażony w zestaw czujników na bieżąco monitorujących jakość powietrza w otoczeniu. Na podstawie zebranych danych urządzenie samodzielnie steruje swoją pracą tak, aby uzyskać założone parametry dotyczące czystości, wilgotności i temperatury powietrza.

Poza filtrowaniem powietrza z fizycznych zanieczyszczeń urządzenie zapewnia również pochłanianie alergenów, a także filtrowanie nieprzyjemnych zapachów czy szkodliwych oparów pochodzących np. ze świeżo malowanych powierzchni. Pure Hot + Cool Link może również nagrzewać wydmuchiwane powietrze lub działać jako wentylator chłodzący otoczenie przyjemnym powiewem. Wisienką na torcie jest w tym przypadku sterowanie urządzeniem za pomocą smartfona.

Smog Free Tower – oczyszczanie w skali makro

Oczyszczacze powietrza to nie tylko niewielkie domowe urządzenia. Sprzęt tego typu może działać również w znacznie większej skali. Nie chodzi tu jednak o stosowane w zakładach przemysłowych filtry i inne metody oczyszczania, ale o urządzenie działające w naszym najbliższym sąsiedztwie. Przykładem takiego sprzętu, a zarazem innowacyjnego podejścia do oczyszczania powietrza, są instalacje o nazwie Smog Free Tower.

file.oczyszczacz Materiały prasowe

To pomysł holenderskiego projektanta Daana Roosegaarde'a, znanego m.in. z projektów fosforyzujących ścieżek rowerowych czy inteligentnych dróg. Smog Free Tower to kilkumetrowy jonizator zasysający zanieczyszczone powietrze i odfiltrowujący z niego różne zanieczyszczenia. Efektem ubocznym działania Smog Free Tower ma być… biżuteria tworzona ze sprasowanych pod bardzo dużym ciśnieniem, pozyskanych z powietrza pyłów.

Miasto wolne od smogu

Radykalny pomysł na zdrowe, czyste powietrze w mieście przedstawiło kilka lat temu biuro projektowe Stefano Boeri Architetti. Poza kwestiami oczywistymi, jak ograniczenie emisji zanieczyszczeń i inwestycjami w miejską zieleń, zaproponowano coś wyjątkowego – zielone, porośnięte roślinnością wieżowce Bosco Verticale.

file.bosco Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Dwie wieże o wysokości 110 i 76 metrów zapewniają nie tylko przestrzeń do mieszkania, ale również miejsce, gdzie mogą zakorzenić się i wzrastać – nawet do 9 metrów – różne drzewa. Budynki stanowią w sumie ekwiwalent hektara zróżnicowanego lasu rosnącego w centrum miasta. Co istotne, projekt ten nie jest jedynie interesującą, „zieloną” koncepcją. Wieże Bosco Verticale rzeczywiście powstały i w 2014 roku budynki zostały oddane do użytku.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym