Ogród wertykalny na tarasie i balkonie. Sposób na własne zioła i warzywa
Oceń artykuł:
Zastanawiasz się nad metamorfozą swojego balkonu lub tarasu? A może brakuje Ci nieco zieleni w wielkomiejskim zgiełku? Urban gardening, czyli miejskie ogrodnictwo, to aktualny trend w aranżowaniu przestrzeni, który podbił serca mieszkańców miast. Ogródki kwiatowe, owocowe i warzywne na balkonach oraz tarasach, roślinne aranżacje w mieszkaniach i domach bardzo zyskały na popularności. Masz ochotę w ciekawy i użyteczny sposób zagospodarować przestrzeń zgodnie z trendami? Mamy dla Ciebie rozwiązanie – wertykalny warzywnik na tarasie! To nie tylko ekologiczny sposób na przyozdobienie przestrzeni. To jednocześnie szansa na zdrowe zioła, owoce i warzywa najwyższej jakości. Sprawdź, jak zrobić ogród wertykalny i rozkoszuj się dobrem natury.
Ogród wertykalny – jak go zaaranżować?
Zielone, świeże i tętniące życiem ogrody wertykalne to coraz częściej spotykany element aranżacji wnętrz. Zachwycają swoim naturalnym pięknem w centrach handlowych, biurowcach czy eleganckich restauracjach. Coraz częściej widujemy je w wersji warzywno-ziołowej na prywatnych tarasach i balkonach. Ten trend w każdej chwili może zagościć również w Twoim mieszkaniu. Jeśli jesteś zwolenniczką rozwiązań DIY, sama zaaranżuj warzywnik na tarasie. Dzięki temu pobudzisz swoją kreatywność i zagospodarujesz pustą przestrzeń, której brakuje życia. Jednocześnie zadbasz o swoje zdrowie oraz zdrowie najbliższych serwując im świeże, niepryskane owoce i warzywa wprost z balkonowego ogródka. Gwarantujemy, że wiele elementów Twojego przyszłego ogrodu wertykalnego na balkonie znajdziesz w swoim domu, garażu albo piwnicy.
Jak zrobić ogród wertykalny na ścianie – nasze propozycje:
- Wykorzystaj dostępne w domu, naturalne materiały – biodegradowalne opakowania po jajkach (wytłaczanki) mogą Ci posłużyć jako oryginalne doniczki na świeże zioła.
- Umieść sadzonki w specjalnych kieszonkach na rośliny.
- Zamocuj na ścianie stare deski albo palety – idealnie sprawdzą się jako wygodne półki w Twoim ogrodzie wertykalnym na balkonie.
- Zaopatrz się gotowy kwietnik, który z łatwością przymocujesz do ściany.
Wskazówka Warzywnik na tarasie lub balkonie zawsze mocuj na ścianie nośnej. W innym przypadku konstrukcja może nie wytrzymać ciężaru. |
Przestrzeń Cię nie ogranicza i możesz sobie pozwolić na większą aranżację przestrzeni? Ogród wertykalny na balkonie zawsze możesz zagospodarować przy użyciu drewnianego regału albo niewielkiej drabinki. W formie stojącej również będzie zapierać dech w piersi. Jeżeli zależy Ci na całorocznej ekspozycji, ulubione zioła oraz roślinki przenieść na ścianę kuchenną – będziesz mieć stały dostęp do ekologicznego dobra natury.
Aromatyczne zioła w ogrodzie wertykalnym
Wskazówka Którego sadzonki można wybrać? - aromatyczny rozmaryn, cząber, tymianek, bazylia oraz oregano, - orzeźwiająca mięta i szałwia, - macierzanka, szczawik. |
Czas spędzony w kuchni sprawia czy przyjemność? Świeże zioła zasadzone w Twoim ogrodzie wertykalnym na balkonie z pewnością pomogą Ci podkręcić smak każdej potrawy. Wydobędą dodatkową, ukrytą glebie, której brakuje w przypadku gotowych rozwiązań.
Jeśli zależy ci na ekspozycji, która będzie zachwycać swoją wonią przez cały rok, w okresie jesiennym i zimowym przenieś swój ogród wertykalny do kuchni.
Owocowy raj, czyli ogród wertykalny na balkonie
Na większych tarasach, jak i mniejszych balkonach świetnie czuje się biała oraz czerwona truskawka, a także słodziutka malina czy poziomka. To doskonały dodatek do lekkich ciast, babeczek albo dodającej energii porannej owsianki. Dzięki własnej, ekologicznej uprawie zawsze będziesz miała dostęp do potrzebnej dawki zdrowia. Nawet nagła wizyta gości Cię nie zaskoczy – z owoców zawsze możesz przygotować szybki deser albo smoothie.
Naturalny warzywnik na tarasie
Zdarza Ci się, że podczas przygotowywania porannych kanapek brakuje Ci składników? A może masz ochotę na soczystą sałatkę, ale lodówka świeci pustkami? Z letnim warzywnikiem na tarasie lub balkonie zapomnisz o takich problemach. Jeśli chcesz mieć stały dostęp do pełnego bukietu warzyw, to właśnie rozwiązanie dla Ciebie.
Wskazówka Warzywnik na balkonie lub tarasie: - wyrazista rukola, sałata masłowa, delikatna roszponka, - ostra rzodkiewka, - drobne cebulki na szczypior, - pietruszka oraz seler naciowy, - pomidorki. |
Warzywniak na tarasie – o czym warto pamiętać?
Ogród wertykalny powinien nie tylko wyglądać ładnie i przyciągać zapachami. To przede wszystkim naturalne źródło zdrowia oraz indywidualna strefa relaksu. Warto jednak wybrać roślinność, o którą będzie łatwo zadbać. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, dzięki którym Twój ogród wertykalny na balkonie zawsze będzie wywoływać zachwyt.
Wskazówki
- Wybieraj rośliny, które mają podobne potrzeby wodne.
- Twoje rośliny piją różną ilość wody? Te z mniejszym zapotrzebowaniem umieść w górnej części ogrodu wertykalnego na balkonie, a potrzebujące więcej wilgoci od dołu. Woda ściekająca z doniczek w górnej części zasili rośliny znajdujące się poniżej i zapewni im odpowiednie nawodnienie.
- Zaprojektuj swój warzywnik na tarasie tak, aby podlewanie i dbanie o zasadzone rośliny nie sprawiało Ci żadnych trudności.
- Zwróć uwagę na kierunek padania promieni słonecznych. Jeśli zależy Ci na prawidłowym rozkwicie i smacznych plonach, zamontuj ogród wertykalny od strony południowej albo wschodniej.
- Wiemy, że duża ilość kwiatów i sadzonek potrafi zachwycać. Pamiętaj jednak o umiarze. Nadmierne zagęszczenie może przyczynić się do szybkiego przenoszenia szkodników oraz chorób roślin.
- Postaraj się, aby zioła nie zakwitły. Sukcesywnie podcinaj sadzonki i susz zebrane listki i gałązki – one też potrafią dodawać niesamowitego smaku.
Ogród wertykalny na balkonie lub tarasie – czy warto?
Warzywnik na tarasie to nie tylko oryginalna metoda na aranżację przestrzeni. To przede wszystkim eliksir zdrowia. Rośliny w naturalny sposób filtrują i nawilżają powietrze, dzięki czemu każdy oddech staje się bardziej jakościowy.
Ciekawostka Widoczne w przestrzeni publicznej ogrody wertykalne wygłuszają miejskie dźwięki oraz ograniczają ilość unoszącego się w powietrzu smogu. |
Ogród wertykalny na balkonie to również sposób na dodatkową izolację budynku – latem chroni przed skwarem, a zimą zapewnia dodatkową dawkę ciepła. Taka domowa uprawa sprawi również, że będziesz mieć stały dostęp do ekologicznych ziół oraz warzyw. Roślinność pozytywnie oddziałuje na samopoczucie. Uspakaja, pozwala zapomnieć o stresie. Samo aranżowanie i zastanawianie się nad tym, jak zrobić ogród wertykalny pobudza kreatywność oraz daje motywację do działania.
Oceń artykuł: