Planujesz remont starego domu? Zobacz jak się do niego przygotować
Oceń artykuł:
Remont starego domu to podróż pełna wyzwań i niespodzianek. Każdy zakamarek budynku kryje w sobie historię. By zachować atmosferę i charakter wnętrz, trzeba wykazać się nie lada wyobraźnią czy umiejętnościami organizatorskimi. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w renowacji starego domu.
Spis treści
Od czego zacząć remont starego domu?
Remontowanie starego domu może być niezwykle ekscytujące – każda cegła, deska czy kafelek opowiada historię minionych lat. Ty, dzięki swojemu zapałowi, masz szansę tchnąć nowe życie w zapomniane wnętrza, kiedyś tętniące życiem, dziś nadgryzione zębem czasu.
Renowacja starego domu to podróż pełna emocji, która pozwoli Ci połączyć przeszłość z teraźniejszością. Od czego zacząć prace remontowe? Przede wszystkim od dopełnienia pewnych formalności.
Sprawdź: Harmonogram remontu - dlaczego kolejność prac jest taka ważna?
Przed remontem starego domu zadbaj o stronę formalną
Zanim zaczniesz planować remont swojego starego domu, zajmij się wszystkimi kwestiami prawnymi związanymi z nieruchomością. Na początku sprawdź, czy nie jest pod opieką konserwatora zabytków, a następnie udaj się do urzędu miasta lub starostwa, by zgłosić, że na terenie posiadłości planujesz przeprowadzić prace remontowe.
Pamiętaj:
Zgłoszenia wymagają prace, które związane są m.in. z wymianą instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, okien czy dachu.
Dodatkowo zleć wykonanie oceny stanu technicznego nieruchomości przez rzeczoznawcę budowlanego. To pomoże zaplanować prace remontowe i uniknąć ewentualnych komplikacji podczas wykańczania wnętrz.
Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć renowację starego domu, zatrudnij architekta wnętrz
Samodzielne wyremontowanie starego domu może być nie lada wyzwaniem. Jeszcze przed rozpoczęciem prac zastanów się nad skorzystaniem z usług architektów wnętrz. Wielu z nich posiada wiedzę, doświadczenie i intuicję – to pozwala im na optymalne wykorzystanie przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu charakteru starego budynku.
Architekt wnętrz pomoże Ci stworzyć spójny projekt, który połączy nowoczesne rozwiązania z historycznym urokiem domu. Dzięki niemu możesz też uniknąć kosztownych błędów i nieprzemyślanych decyzji. Jego wsparcie w doborze materiałów, kolorów i stylów sprawi, że dom będzie nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny.
Warto wiedzieć:
Architekt wnętrz może koordynować pracami remontowymi. To oszczędność czasu, a także gwarancja, że wyremontowany dom stanie się miejscem, w którym z przyjemnością będziesz spędzać czas.
Sprawdź też: Ruinersi – kim są i dlaczego zamienili miasto na życie na wsi?
Remont starego domu krok po kroku: zakres i planowanie prac
Niezależnie od tego, w jakim stylu architektonicznym chcesz odnowić stary dom, przed rozpoczęciem remontu ustal zakres prac.
Zobacz i pobierz darmowy Remontowy planer PORTA, z którym przygotujesz się do remontu mieszkania i zaplanujesz prace krok po kroku.
Remont starego domu – wymiana elewacji, dachu i instalacji
Nowa elewacja i dach nie tylko odświeżą wygląd budynku, ale także poprawią jego izolację termiczną. Ochronią domowników przed chłodem czy deszczem oraz sprawią, że wytworzone przez system grzewczy ciepło nie „ucieknie” na zewnątrz. Natomiast modernizacja instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej to gwarancja wygody i bezpieczeństwa na co dzień.
Wskazówka:
Nie tylko nowoczesne systemy grzewcze czy nowa elewacja zadbają o ciepło domowników – na ich komfort wpłyną także odpowiednio dobrane drzwi zewnętrzne. Za przykład posłuży nam kolekcja PORTA THERMO, na którą składają się 4 linie drzwi – każda dostępna jest w 4 najpopularniejszych modelach, w 7 topowych kolorach i w 4 wariantach energooszczędnych.
Nie tylko gruntowne zmiany – wymiana stolarki okiennej i drzwi podczas renowacji starego domu
Jak wiadomo, na charakter starego domu wpływa wiele elementów, w tym stolarka okienna i drzwi. I choć wybór okien oraz ich wymiana idzie gładko, tak dopasowanie drzwi do starodawnych wnętrz może sprawić wiele trudności.
Jeżeli poszukujesz odpowiednich skrzydeł drzwiowych do swojego starego domu, postaw np. na:
- PORTA GRANDE model A.1 z ryflowaną szybą – doświetlą małe i ciemne pomieszczenia, a przy okazji dodadzą im lekkości i elegancji.
- PORTA HARMONY model B.0 z ozdobnymi płycinami – idealnie uzupełnią klasyczne wnętrza, w których każdy detal ma znaczenie.
- PORTA BALANCE model B.0 bez dodatkowych przeszkleń – to balans między tym, co starodawne, a tym, co nowoczesne i świeże.
- PORTA LOFT STALOWE pokryte farbą proszkową w odcieniu Szampańskim – nie tylko otworzą i doświetlą remontowany stary dom, ale dodadzą mu postindustrialnego sznytu.
- 4 ŻYWIOŁY P/ POWIETRZE w odcieniu Oliwka – ozdobione subtelną sztukaterią dopełnią charakter wnętrz, jednocześnie pozwalając wybrzmieć charakterowi budynku.
Pamiętaj, że drzwi wewnętrzne mają uzupełniać, a nie przyćmiewać atmosferę domu. Dlatego przykuj szczególną uwagę do detali – przeszkleń, zdobień, frezowań czy sztukaterii, ale też zamontowanej klamki.
Wykończenie wnętrz przy remoncie starego domu
Odnowienie starego domu nie kończy się na wymianie drzwi wewnętrznych czy przeprowadzeniu termomodernizacji – na liście prac powinny pojawić się także punkty poświęcone wykończeniu wnętrz. By stary dom zaczął cieszyć swoim blaskiem, pamiętaj, by zadbać o:
- renowację podłóg – w starych domach często znajdują się piękne, acz zapomniane i zniszczone podłogi. Nierzadko wystarczy je wycyklinować, by na nowo zaczęły cieszyć nienagannym wyglądem.
- zrobienie gładzi, położenie farby lub tapety – odświeżenie ścian to pierwsze, co mogło przyjść Ci do głowy, myśląc o remoncie starego domu. Pamiętaj, że niekiedy konieczne jest położenie nowej gładzi.
- wymianę wyposażenia – nowe sprzęty i meble sprawią, że stary dom stanie się w pełni funkcjonalnym i wygodnym miejscem do życia.
Sprawdź też: Remont łazienki krok po kroku. Jak go zaplanować?
Remont starego domu to wyjątkowa okazja, by połączyć ze sobą historię z nowoczesnością. Dzięki właściwej organizacji, wsparciu specjalistów i dbałości o detale, możesz stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko piękna, ale i funkcjonalna. Pamiętaj, że każdy zakończony etap prac przybliża Cię do stworzenia wymarzonego miejsca, pełnego ciepła i charakteru.
Oceń artykuł: