Rama do obrazu – jak samodzielnie oprawić obraz? Poradnik krok po kroku!
Oceń artykuł:
Rama do obrazu - jak ją wybrać?
Wbrew pozorom samodzielne oprawienie obrazu w ramę wcale nie jest prostym zadaniem. Każde dzieło jest inne, dlatego wymaga indywidualnego podejścia i odpowiedniego doboru ramy. Decydując się na zakup obrazu warto jednak pamiętać o tym, by dopasować go do stylistyki wnętrza. Obrazy w końcu znacznie różnią się od siebie, dlatego nie wszystkie tak samo dobrze odnajdą się w danej aranżacji. Kiedy jednak już natrafi się na dzieła, które wydają się być wręcz stworzone do konkretnego wnętrza, wówczas należy zastanowić się nad tym, w jaką ramę najlepiej je oprawić.
Większość dostępnych na rynku obrazów jest już sprzedawana w ramie. Zdarza się jednak, że gotowa rama do obrazu nie pasuje do wystroju pomieszczenia lub charakteru samego przedstawienia. Warto więc zadbać o perfekcyjną prezentację każdego z wybranych dzieł. Nietrafioną ramę można wymienić, nadając każdemu przedstawieniu nowej jakości.
Oprawa obrazów olejnych, wykonanych na płótnie, powinna być dopasowana do grubości krosien podobrazia oraz odpowiednio głęboka. Dzieła, takie jak grafiki i ryciny, dobrze natomiast prezentują się w oprawach za szkłem. W tym przypadku nie należy przesadzać z grubością ramy. Grafiki ładnie prezentują się ułożone na papierze, oprawione w cienkie ramy w kolorze czarnym, białym, srebrnym bądź w kolorze naturalnego drewna.
Najpopularniejsze ramy do obrazów
Sprzedawane w rozmaitych sklepach oprawy są dostępne w naprawdę wielu wariantach. Rodzaje ram do obrazów dzielą się na drewniane oraz te, wykonane z tworzyw sztucznych. Producenci oferują oprawy w rozmaitych kolorach, rozmiarach, a także wzorach.
Dużą popularnością cieszą się obrazy w ramach złotych, dlatego oprawy w tych kolorach są tak często spotykane. Chętnie wybierane okazują się także ramy czarne, srebrne, jak i delikatne oprawy w kolorze białym.
Dopasowanie odpowiedniej ramy do obrazu
Każdy, kto chce dowiedzieć się, jak oprawiać obrazy, powinien pamiętać o tym, że to ramę należy dobierać do dzieła, a nie na odwrót. Ważne jest również, z jakim rodzajem przedstawienia ma się do czynienia. Inne oprawy pasują bowiem do portretów, a inne do pejzaży czy abstrakcji. Rama nie powinna nigdy odciągać wzroku od tego, co znajduje się na płótnie.
Oprawianie obrazu jest szczególnie istotne, zwłaszcza w odniesieniu do portretu. W jego przypadku można zdecydować się na bogatsze zdobienia, które dodadzą wyjątkowości każdemu przedstawieniu. W szerokich, dekoracyjnych ramach wyjątkowo dobrze wyglądają również pejzaże oraz nokturny. Tego typu obrazy wspaniale prezentują się w złotych oprawach, które sprawiają, że malowidła nabierają naprawdę eleganckiego charakteru.
Warto wiedzieć, że małe obrazy dobrze oprawiać w większe ramy. Krajobrazy, umieszczone w grubszych, złotych ramach, będą zawsze wspaniale prezentować się na ścianie, a przy tym zyskają na rozmiarze. Nowoczesne ramy do obrazów pasują natomiast do dzieł współczesnych - malarstwa abstrakcyjnego, grafik oraz plakatów.
Oceń artykuł: