Rozbij namiot w domu. Tipi pełne inspiracji
Oceń artykuł:
O namiocie w domu marzą nie tylko dzieci. Stylowe tipi może pełnić funkcję kryjówki, stanowić miejsce zabawy, a nawet snu. Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dziecka z namiotem w roli głównej? Wystarczy wybrać spośród gotowych propozycji i zabrać się za ciekawe urządzanie mieszkania lub wykonać takie cudo samodzielnie…
Tipi, czyli nawiązujący do kultury Indian z Ameryki Północnej prosty namiot, przebojem zdobywa nasze domy i mieszkania. Jego konstrukcja jest niezwykle prosta. We współczesnym wydaniu stanowi ją na ogół obleczony tkaniną stelaż złożony z kilku drewnianych lub aluminiowych wsporników, ustawionych na kształt szałasu. To nie tylko fantastyczna dekoracja, lecz także sposób na wydzielenie przestrzeni – azylu do zabawy i odpoczynku.
Namiot wielu możliwości
Namiot będzie pasować zarówno do aranżacji pokoju dziecięcego chłopca i dziewczynki, jak i pomieszczeń dorosłych. W tym drugim przypadku obszerniejsze tipi może kryć łóżko, sofę, a nawet kącik do pracy. Takie konstrukcje przekraczają na ogół wysokość 170 cm. Popularniejsze są jednak niższe tipi do pokoików dziecięcych. Sprawdzą się, nawet jeśli musimy poradzić sobie z aranżacją małego pokoju. Użytkownicy mogą wykorzystywać je nie tylko do zabawy w Indian. Tipi to doskonały pretekst, by wyzwolić dziecięcą wyobraźnię. Nadaje się zarówno dla chłopców, którzy mogą tam stworzyć bazę do planowania pirackich podbojów, jak i dziewczynek, które wśród stosów poduszek i pluszaków poczują się jak królewny w pałacu.
Wieczorami w tipi może ponadto odbywać się czytanie bajek przy latarce, a za sprawą wygodnego materaca dziecko może tam nawet spać, czując się jak na plenerowym biwaku. Warto zadbać wtedy o odpowiednią aranżację – w towarzystwie gwiazd oraz księżyca łatwiej będzie zapaść w sen (np. tipi Gwiazdka z nieba, Sówka Design).
Stylowo i nastrojowo
Namiot ustawiony w pokoju bywa też oryginalną dekoracją wpisaną w charakter wnętrza. Liczne wzory i kolory pozwalają na wkomponowanie tipi w dowolny styl aranżacji – od nowoczesnych po romantyczne. W okresie letnim można też przenieść wigwam do ogrodu czy na taras lub zabrać ze sobą na plażę.
Tkaniny pokrywające tipi bywają zarówno jednobarwne, jak i malowane, haftowane, zdobione naszywkami czy drukiem cyfrowym, chociażby z motywem ulubionego bohatera komiksowego (np. tipi Strażnik pokoju, Bliblo). Można zharmonizować je z tapetą, zasłonami czy meblami na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Wszystko zależy od tego, jak wygląda wnętrze Twojego mieszkania i jakie kolory ścian aktualnie posiadasz.
Tipi to dodatek uniwersalny. Trzeba tylko znaleźć mu odpowiednie miejsce. Może to być zarówno środek pokoju, jak i jego najdalszy kącik. Dzięki poduszkom i misiowatym pledom taki namiot może pełnić funkcję relaksacyjnej oazy, gdzie czyta się książki, pisze pamiętnik lub słucha ulubionych piosenek, albo stanowić miejsce wesołej zabawy czy oryginalny schowek na zabawki. A co jeśli brakuje miejsca na rozstawienie obszernego tipi? Wtedy można powiesić na ścianie modną półkę w kształcie indiańskiego namiotu (np. Tipi, Bambooko). Ten prosty etniczny dodatek sprawi maluchom frajdę i stworzy miejsce do przechowywania wyjątkowych przedmiotów.
Designersko w rozsądnej cenie
Urządzanie mieszkania nie musi wiele kosztować, namiot nie jest tutaj wyjątkiem. Dobrej jakości tipi z wytrzymałej tkaniny, z antyalergiczną matą i poduchami, można kupić za 250–600 zł, licząc przy tym na modne wzornictwo, jak cieszący się w tym sezonie popularnością motyw monstery (np. tipi Zielone liście, Moi Mili). Są oczywiście i modele droższe, których cena wynosi nawet kilka tysięcy złotych. W kształcie tipi produkuje się też pełnowymiarowe łóżka na drewnianym stelażu (np. Kids Tepee Cabin Bed, Cuckooland).
Samodzielnie wyczarowane
Najbardziej oryginalny model tipi można zrobić samodzielnie. Co będzie potrzebne? Poniżej lista przedmiotów niezbędnych do wykonania namiotu w indiańskim stylu:
- 5 drewnianych kijków o długości 200-220 cm,
- bawełniana tkanina w wybranym kolorze i wzorze,
- tekturowe lub tekstylne dekoracje, np. brokatowe gwiazdki, pluszowe chmurki, motywy pirackie,
- wytrzymały sznurek sizalowy,
- wiertarka,
- klej w pistolecie do mocowania ozdób na gorąco,
- miarka i przybory do szycia.
Ponieważ do przygotowania konstrukcji przydadzą się dwie pary rąk, warto też zadbać o pomocnika. Wiertarką należy zrobić otwory w każdym z kijków w odległości 7 cm od każdego z końców. Jedna osoba powinna chwycić kijki i ustawić je na kształt szałasu – tak, by ich górne końce spotkały się, a dolne wytyczyły okrąg o średnicy około metra. Rozstaw między wybranymi, kolejnymi dwoma patykami powinien być większy niż w pozostałych przypadkach (to będzie wejście), poza tym odległości między wspornikami – równe.
Druga z osób przewleka cienki sznurek sizalowy przez wywiercone dziurki znajdujące się na dole, wytyczając podstawę stelaża, a następnie związuje ściśle razem górne końce patyków (także przekładając sznurek przez wywiercone otwory).
Po wymierzeniu stelaża należy wyciąć z tkaniny trójkątne płaty materiału, odpowiadające wielkością trójkątom wytyczonym przez kijki i obrobić tkaninę ściegiem ręcznym lub maszynowym – jedynie wejście pozostanie nieosłonięte. Na dłuższych bokach tekstylnych trójkątów co 10-15 cm należy wszyć sznurki, służące do zamontowania tkaniny na stelażu. Dzieło zwieńczy zamocowanie dekoracji za pomocą kleju.
Dobrej zabawy!
Oceń artykuł: