Wielofunkcyjne meble – rozwiązanie problemów małego mieszkania
Oceń artykuł:
Od dawna w łóżkach nie tylko śpimy, ale też pracujemy czy coś przechowujemy, a w szafach trzymamy nie tylko wieszaki pełne ubrań... Małe mieszkania wymuszają na nas kompresję rozmaitych funkcji. Stąd wyposażenie i wielofunkcyjne meble, które nie są bynajmniej fanaberią, lecz raczej odpowiedzią na nasze codzienne oczekiwania. Aranżacja kawalerki czy mieszkania w bloku często wymaga bowiem niestandardowych rozwiązań.
Skrzynia pełna niespodzianek
Aranżacja małego pokoju w bloku, bolączka szczególnie młodych ludzi, nie jest już problemem dzięki Ninie Woronieckiej. Jej sprytny kufer, stworzony w ramach pracy dyplomowej, po rozłożeniu zapewnia niezbędne minimum wyposażenia każdego miejskiego podróżnika. Mieści łóżko, które w razie potrzeby można zmienić w fotel, a ponadto krzesła i stół oraz pojemnik na drobiazgi. Sama skrzynia po zamontowaniu półek zmienia się w miniregał. To prawdziwy mebel wielofunkcyjny. Praca, odpoczynek i przechowywanie – jest tu wszystko!
Aranżacja biura domowego
Również do młodej projektantki należy koncept łączący funkcję biurka i przepierzenia, doskonale sprawdzający się w aranżacji pokoju biurowego. Mowa tu o Worknest Wiktorii Lenart. Modułowe biurko (złożone z kilkunastu elementów) umożliwia indywidualną organizację pracy, a ponadto oddzielenie kącika komputerowego od reszty mieszkania. Ażurowy parawan to też idealny stelaż na kwiaty czy ulubione drobiazgi i pojemniki na biurowe akcesoria. Ten wielofunkcyjny mebel w małym mieszkaniu ułatwia praktyczne i wizualne oddzielenie poszczególnych sfer.
Drzwi otwarte na funkcje
Zaskakiwać mogą drzwi wewnętrzne, aranżacje z nimi w roli głównej bywają naprawdę niezwykłe. Niektóre z nich da się bowiem łatwo rozbudowywać o dodatkowe opcje zindywidualizowane pod kątem osobistych potrzeb. To przestrzeń, którą można wykorzystać równie efektywnie jak ściany. Wystarczy dobrać do nich specjalnie przeznaczone w tym celu schowki, organizery czy wieszaki, by zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania w niewielkiej łazience, przedpokoju lub pokoju dziecka. Kolorowe akcesoria nie tylko znajdą dzięki temu swoje miejsce, lecz także stworzą oryginalną dekorację.
Ważny jest jedynie dobór drzwi, które bez problemu udźwigną ciężar dodatkowych rzeczy. Taki model to choćby drzwi Smart marki VOX, produkowane przez Porta DRZWI. Spośród kilkunastu akcesoriów łatwo jest dobrać idealne dla siebie, a nieskomplikowany system montażu zapewnia ich szybkie mocowanie i różne warianty rozmieszczenia. Umożliwia też częstą zmianę aranżacji.
Samowystarczalne sypialnie
Łóżka nie służą obecnie wyłącznie do spania. Producenci dodają im coraz to nowsze udogodnienia. Aranżacje łóżek w sypialni stają się coraz oryginalniejsze, nie tracąc jednak praktycznego znaczenia. Te wielofunkcyjne meble od strony zagłówka miewają wbudowane półki, a w ramie pod materacem mieszczą szuflady i pojemniki do przechowywania. Co więcej, ponad nimi wznoszą się niekiedy rozbudowane stelaże służące nie tylko do zawieszania baldachimów. Tu znajdują się zarówno poziome rurki na wieszaki, jak i haczyki, które można wykorzystać do zamocowania wiszących doniczek albo torebek i ubrań. Bywa, że konstrukcje są na tyle wytrzymałe, iż z powodzeniem można zainstalować na nich drążek do ćwiczeń, telewizor, projektor czy nawet hamak (np. modele z kolekcji 4 YOU, VOX)!
Wielu świeżo upieczonym rodzicom na co dzień użytkującym małe mieszkania przypadnie też do gustu dostawka w formie kołyski, gdzie można ułożyć dziecko, by ułatwić sobie jego nocną pielęgnację i karmienie.
Kompaktowe łóżka w zabudowie
Dla tych, którzy zamiast eksponować, wolą ukrywać sypialnię w małym mieszkaniu, także powstały wielofunkcyjne meble. Działają one jednak na innych zasadach. Materace, zamiast wznosić się na podestach mieszczących półki i szuflady czy dodatkowe miejsce spania dla gości, są chowane w szafie. Patent to może nienowy, ale w dzisiejszej wersji bywa bardzo designerski. Co więcej, został udoskonalony. Materace po złożeniu zamieniają się w komfortowe sofy albo zyskują opcje stołu czy biurka połączonego z regałem. Ciekawym pomysłem są obrotowe konstrukcje, z jednej strony kryjące łóżko, a z drugiej meblościankę. Ponadto taki mebel nadzwyczaj łatwo się rozkłada. Zwykle wystarczy jeden ruch ręką albo… naciśnięcie przycisku pilota. Tak nowoczesne rozwiązania likwidują problem – jak oddzielić łóżko od reszty pokoju, co w małych mieszkaniach i pokojach bywa kłopotliwe.
Sofa o wielu obliczach
Oczywiście, dobrze jest się na niej wyciągnąć, oglądając telewizję. Stanowi też dobrą opcję, gdy trzeba przenocować gości. Współczesne sofy, także w wersjach narożnych, mają niekiedy wbudowane półki na książki od strony pleców czy schowki w podłokietnikach, a nawet gniazdka do ładowarek mobilnych sprzętów. Jeszcze bardziej komfortowymi czynią je regulowane zagłówki i oparcia czy wysuwane podnóżki, dzięki którym zmieniają się w komfortowe szezlongi.
Wśród pomysłów na urządzenie małego pokoju jest też przydatna opcja dodatkowego stolika. Może on mieć formę nakładki na podłokietnik lub stanowić ruchomą konstrukcję dosuwaną do siedziska. Nie trzeba zatem mieć jadalnianego stołu z krzesłami, by zorganizować miłe popołudnie przy kawie i ciasteczkach dla kilkorga znajomych. A komu to za mało, może wybrać sofę z wbudowanymi głośnikami… Wtedy efekt domowego kina zostanie spotęgowany kilkakrotnie.
Siedziska jak z klocków
W małych mieszkaniach niezastąpione są wielofunkcyjne meble modułowe. Ich elementy można niemal dowolnie komponować, nadając im rozmaite funkcje. Przestawianie poszczególnych elementów ułatwiają wmontowane od spodu kółka – najlepiej z możliwością zablokowania, by stolik czy podnóżek nie odjechał w trakcie użytkowania.
Co daje przestawienie mebli? Raz mogą zamienić się w narożnik, innym razem w sofę albo wygodne leżanki. Podnóżki dzięki specjalnym nakładkom bywają stolikami kawowymi. A ponieważ małe mieszkania też zasługują na dobry design, warto zwrócić uwagę na serię Sofista. Ten wielofunkcyjny mebel zaprojektował Fabrizio Simonetti. To niebanalne połączenie sofy i dwóch foteli na pewno stworzy wrażenie pięknie urządzonego salonu.
Piętrowe konstrukcje
Łóżka piętrowe nie są zarezerwowane wyłącznie dla dzieci. Często korzystają z nich także dorośli, którzy mają małe mieszkania. Gdy urządzamy pokój dziecięcy, warto pomyśleć o wielofunkcyjnych meblach, które bywają wyposażone w zjeżdżalnie, tablice czy ścianki wspinaczkowe. Dorośli wybierają raczej modele, gdzie pod umieszczanym na górnym poziomie materacem znajduje się biurko lub minigarderoba z rozsuwaną szafą na ubrania. Bywa, że pod dość wysokim łóżkiem piętrowym zmieści się też sofa, a stelaż pod materacem zostanie dodatkowo wykorzystany jako regał.
Takie meble można dostać w gotowych wariantach albo wykonać na zamówienie. Zwykle jest to opłacalna inwestycja do małych mieszkań, pozwalająca efektywnie i efektownie zagospodarować każdy centymetr powierzchni.
Oceń artykuł: