Regulacja drzwi zewnętrznych. Jak wyregulować drzwi?
Oceń artykuł:
Odpowiednia regulacja drzwi zewnętrznych w domu lub mieszkaniu zapewni domownikom bezpieczeństwo, a przede wszystkim oszczędności i większy komfort. Co więcej, stosunkowo łatwo też wykonać ją samodzielnie, przynajmniej w przypadku najpopularniejszych zawiasów drzwiowych. Sprawdź, jak wyregulować drzwi wejściowe pod kątem nachodzenia skrzydła drzwi na ościeżnicę i docisku skrzydła do ościeżnicy.
Dlaczego regulacja drzwi wejściowych jest istotna?
Drzwi wejściowe do mieszkania – a tym bardziej drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego – chronią przed nieproszonymi gośćmi oraz zapewniają odpowiednią izolację cieplną i akustyczną. Z biegiem czasu nawet poprawnie zamontowane drzwi mogą jednak stać się mniej szczelne. Położenie skrzydła może też zmienić się tak, że drzwi zaczynają szurać lub stawiają opór.
Może to doprowadzić do porysowania podłogi lub ościeżnicy, a w skrajnych przypadkach do stopniowego zniszczenia zawiasów. Drzwi takie znacznie łatwiej będzie też wtedy wyważyć. Odpowiednia regulacja drzwi zewnętrznych to jednak nie tylko kwestia bezpieczeństwa i dłuższej żywotności. Zapobiega również niepotrzebnym stratom ciepła, wycisza wnętrze oraz poprawia komfort wchodzenia i wychodzenia.
Kiedy regulacja drzwi zewnętrznych jest konieczna?
Regulacja zawiasów nowoczesnych drzwi wejściowych pozwala skorygować zarówno położenie skrzydła względem ościeżnicy, jak i docisk skrzydła do ościeżnicy. W pierwszym przypadku sprawa jest nieco prostsza. Jeśli otwieranie i zamykanie drzwi wymaga zbyt dużo siły, wyraźnie słychać ocieranie czy skrzypienie lub po prostu widać, że skrzydło jest krzywo – to znak, że potrzebna jest korekta.
O nieszczelności drzwi spowodowanej niedostatecznym przyleganiem skrzydła do ościeżnicy świadczą natomiast nie tylko świszczenie wiatru oraz dźwięki i zapachy czy nawet wiązki światła, które przedostają się do wnętrza. Nawet mniejsza nieszczelność może bowiem powodować straty ciepła. Warto więc raz do roku upewnić się, czy drzwi są odpowiednio wyregulowane.
Regulacja drzwi wejściowych a rodzaje zawiasów
Regulacja drzwi zewnętrznym będzie się nieco różnić w zależności od typu zawiasów. W artykule koncentrujemy się więc głównie na zawiasach czopowych (zwykle trzyelementowych), które są najczęściej spotykane w drzwiach przylgowych.
Dwie śruby w górnej części każdego z zawiasów drzwi służą do regulacji położenia skrzydła w poziomie oraz w pionie. Z kolei śruba w dolnej części zawiasu pozwala zwiększyć lub zmniejszyć docisk skrzydła drzwi do ościeżnicy. Poluzujesz je lub dokręcisz za pomocą klucza imbusowego.
drzwi z kolekcji AGAT
Jak wyregulować drzwi wejściowe w poziomie i w pionie?
Żeby sprawdzić, czy skrzydło drzwi równo nachodzi na ościeżnicę, przyda Ci się poziomica. Jeśli nie masz jej pod ręką, możesz też użyć taśmy malarskiej i ołówka.
- przyklej dwa kawałki taśmy malarskiej na boku ościeżnicy w miejscu nachodzenia drzwi przy zamykaniu (jeden na górze, drugi na dole);
- zamknij drzwi i zaznacz ołówkiem krawędź drzwi na obu kawałkach taśmy;
- otwórz drzwi i zmierz odległość obu kresek od krawędzi ościeżnicy.
Jeśli będzie ona taka sama, a skrzydło nie ociera o ościeżnicę, wtedy położenie drzwi w poziomie jest prawidłowe. W przeciwnym razie poluzuj lub dokręć pierwsze śruby w górnych częściach poszczególnych zawiasów. Gdy wykręcasz śrubę, skrzydło będzie coraz bardziej nachodzić na ościeżnicę, a przy wkręcaniu – przesuwać się w stronę zawiasu.
Jeżeli drzwi są już odpowiednio wypoziomowane (co sprawdzisz ponownie przy użyciu taśmy i ołówka), a mimo to obcierają o próg, potrzebna jest regulacja zawiasów drzwi w pionie. Wykręcając drugą śrubę w górnej części zawiasu podnosisz skrzydło, a z kolei wkręcając ją – obniżasz drzwi.
Docisk skrzydła do ościeżnicy – jak wyregulować drzwi wejściowe?
Żeby sprawdzić, czy docisk skrzydła do ościeżnicy jest odpowiedni, wystarczy Ci kartka papieru. Do regulacji drzwi wejściowych w tym zakresie służą natomiast śruby w dolnej części zawiasów.
- włóż kartkę pomiędzy ościeżnicę a skrzydło, po zewnętrznej stronie drzwi;
- zamknij drzwi i spróbuj przesuwać kartę w górę i w dół oraz ją wyciągnąć;
Jeśli kartka przesuwa się swobodnie i bardzo łatwo ją wyciągnąć, docisk jest zbyt słaby, a drzwi nie są wystarczająco szczelne. Należy wtedy dokręcić śruby we wszystkich zawiasach i wykonać test ponownie (wyciągnięcie kartki powinno wymagać odrobiny wysiłku lub być możliwe jedynie kawałek po kawałku).
Regulacja zawiasów drzwi – mniej popularne rodzaje zawiasów
Wiesz już, jak wyregulować drzwi przylgowe z najczęściej spotykanymi zawiasami. Co jednak w przypadku modeli bezprzylgowych? Regulacja zawiasów drzwi wejściowych będzie wtedy nieco trudniejsza i może Ci się przydać pomoc fachowca lub przynajmniej instrukcja producenta dla danego modelu.
Drzwi bezprzylgowe najczęściej mają niewidoczne zawiasy wpuszczane 3D, nazywane też skrzydełkowymi – od skrzydełek łożyskowych umieszczonych równolegle na ościeżnicy. Zwykle mają one cztery otwory. W trzech są śruby do korekty położenia skrzydła w pionie i poziomie oraz docisku do ościeżnicy. Czwarty z kolei to nakładka kontrująca, którą trzeba poluźnić, żeby możliwa była regulacja zawiasów drzwi w pionie i poziomie.
Oceń artykuł: