9 pomysłów, co robić spędzając czas w domu

Oceń artykuł:

33%
67%

Akcja #zostańwdomu ma ważny cel, jej „efektem ubocznym” są jednak godziny, dni i tygodnie spędzone w czterech ścianach. Oto 9 propozycji na to, co można robić w domu w różnych konfiguracjach osobowych, czyli samotnie, w dwie osoby, z dzieckiem czy nawet z całą rodziną!

9 pomysłów, co robić spędzając czas w domu

Choć wiele osób najchętniej nie spędzałoby czasu w domu na pracy, gdy jest taka konieczność, warto home office dobrze zorganizować. Dzięki temu praca będzie nie tylko bardziej produktywna, ale i przyjemniejsza. Zaaranżuj w domu praktyczną i wielofunkcyjną, choć sprzyjającą skupieniu, przestrzeń do pracy. Dbaj o właściwą postawę – siedź wygodnie, opieraj łokcie o biurko, nie garb się, zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Otwórz też od czasu do czasu drzwi i okna w domowym biurze, by je przewietrzyć – to zdrowo, a gdy do pokoju wpadną dzieciaki… będzie też wesoło!

Gdy jednak po pracowitym tygodniu przyjdzie weekend albo po prostu gdy masz przerwę w pracy, bo nie można przenieść jej do domu, przyjdzie Ci zmierzyć się z pytaniem: „co można cały dzień robić w domu?”. Mamy dla Ciebie 9 inspiracji:

1. Czytaj, słuchaj, oglądaj

W biblioteczce piętrzą się nieprzeczytane książki, na stoliku nieprzejrzane gazety, lista filmów do obejrzenia w popularnej aplikacji jest bardzo długa, a ulubiony podcaster nagrał już kilka odcinków, których nie słuchałeś? Oto, co można robić w domu samemu, we dwoje i z całą rodziną – czytać, oglądać i słuchać! Nadrób zaległości w lekturach, filmach, serialach i podcastach. To także świetny pomysł na to, co robić z dzieckiem w domu – wykorzystaj okazję, by razem odkrywać nowe, nieznane mu jeszcze historie. Wspólne poznawanie świata fascynujących historii to także poznawanie siebie nawzajem.

AdobeStock_320582139

2. Dołącz do gry

Wiele miesięcy temu wyszła kolejna część gry komputerowej lub gry na konsolę, ale Ty byłeś już zbyt dorosły i zbyt zajęty, by się nią zainteresować? Zrób to teraz! Czas spędzany w domu wykorzystaj, by cofnąć się do beztroskich lat nastoletnich i nadrób zaległości. Jeśli spędzasz go w domu z dziećmi wykorzystaj to jako pretekst, do pokazania im tego, co Ciebie pasjonowało, gdy byłeś w ich wieku i… graj do woli! A jeśli chcesz oderwać swoje pociechy od monitorów, świetnym pomysłem na to, jak spędzić wspólnie czas, będą planszówki, gry karciane, puzzle, kalambury czy zgadywanki. Taka rodzinna lub partnerska rozrywka może okazać się wspaniałym sposobem na zacieśnienie więzi.  

3. Zamknięte drzwi? Otwórz serce!

O sąsiedzkich relacjach Polaków pisaliśmy już wcześniej: https://www.porta.com.pl/otworzsiena/wnetrza/otworz-relacje-jak-wygladaja-relacje-sasiedzkie-polakow

Dziś ten temat powraca jak bumerang, bo choć zaleca się, by nie wychodzić z domu bez potrzeby, warto zainteresować się, czy w mieszkaniu obok, za innymi drzwiami nie ma kogoś, kto potrzebuje wsparcia. Teraz nie chodzi o to, by spędzać czas wspólnie z sąsiadami, ale o to, by mając zamknięte drzwi, jednocześnie mieć otwarte serce – zadzwonić do starszej sąsiadki lub sąsiada, podpytać, czy nie potrzebuje pomocy w drobnych zakupach lub wyprowadzeniu psa na spacer... Nawet krótka rozmowa przez zamknięte bądź uchylone drzwi może okazać się ważnym wsparciem!

4. Przyjaźnij się

Jeśli Twoją odpowiedzią na pytanie, co można robić w domu, zwykle było wychodzenie z niego i spotkania z bliskimi, teraz też, nawet jeśli drzwi pozostaną zamknięte, nie musisz spędzać czasu w dosłownej całkowitej izolacji! To dobry moment, by zadzwonić do rodziny, przyjaciół i znajomych, a nawet zrobić wideokonferencję z bliskimi i na przykład zjeść wspólnie (choć po dwóch stronach ekranu) posiłek. Możecie też w grupie zagrać w grę online dzieląc się na drużyny lub tworząc zespół przeciwko innym graczom. Korzystaj z możliwości, jakie dają nowe technologie – możesz dzięki nim być w kontakcie z innymi, nie wychodząc z domu.

AdobeStock_328359634

5. Otwórz drzwi dla inspiracji

Co jeszcze można robić w domu? Ulepszać go, usprawniać, przemeblowywać, planować nowe aranżacje! By tak spędzać czas, wystarczy zacząć szukać inspiracji, na przykład tutaj:

https://www.porta.com.pl/otworzsiena/wnetrza/trendy-wnetrzarskie-z-instagrama-te-profile-warto-obserwowac

lub tu:

https://www.porta.com.pl/otworzsiena/wnetrza/jak-urzadzic-taras-czyli-funkcjonalna-przestrzen-do-wypoczynku.

Długie godziny na pewno miną niepostrzeżenie, owocując wieloma nowymi pomysłami. W kolejne etapy planowania nowego wystroju mieszkania można też włączyć dzieci, urządzając rodzinny konkurs na najbardziej kreatywnego projektanta wnętrz – dobra zabawa gwarantowana!

6. Zrób porządek w domowym chaosie

Sprzątanie i pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy z szaf, szuflad i schowków to jedna z tych czynności, którą większość z nas odkłada na bliżej nieokreślone „później”. Marie Kondo, autorka bestsellerowej książki „Magia sprzątania”, której idea i sprytne lifehacki podbiły serca ludzi na całym świecie, przekonuje, że pozbywanie się nadmiaru przedmiotów ma działanie nie tylko związane z tym, co dzieje się w przestrzeni, ale także bywa terapią. Porządkowanie mieszkania może okazać się zbawienne dla osób, które przytłacza bezczynność. Poza tym podczas sprzątania możesz słuchać audiobooków i podcastów…

AdobeStock_202941910

7. Naucz się czegoś nowego (nie całkiem) praktycznego

Czas spędzony w domu, z dala od atmosfery panującej w miejscu pracy, to dla wielu osób moment refleksji i przewartościowania drogi zawodowej. Możesz wykorzystać go, by podnieść swoje kwalifikacje, uzyskać uprawnienia, a nawet zdobyć nowy zawód i to bez otwierania drzwi – online, dzięki dostępnym kursom e-learningowym. Rozwój zawodowy to nie jedyny argument za szukaniem sposobów na rozwój w sieci. W bogatej ofercie kursów i filmików, z których wiele można obejrzeć bezpłatnie, znajdziesz także lekcje wyplatania makram, komponowania zdrowej, zbilansowanej diety, treningi, które można realizować w domu, a nawet kurs hipnozy czy wróżenia z ręki… Brzmi ciekawie, prawda?! Na dodatek to pomysł na to, co można robić w domu nie tylko samemu, ale także we dwoje lub z całą rodziną.

8. Kuchenne sprawy

Najgorsze, co może zdarzyć się podczas pobytu w domu z dziećmi, których czas na co dzień wypełniony jest po brzegi aktywnościami, jest nuda! Wspólnie zmieńcie kuchnię w miejsce kreatywnych, angażujących całą rodzinę warsztatów z gotowania i pieczenia. Wypróbujcie proste przepisy, w których realizacji mogą wziąć udział wszyscy, także najmłodsi członkowie rodziny. Do zrobienia ciasteczek potrzebujecie tylko kilku produktów, które na pewno masz w szafce!

200 gram mąki,

120 gram miękkiego masła,

2 żółtka,

2 łyżki cukru pudru,

1 łyżka cukru waniliowego

Te składniki wystarczą, aby wspólnie przyrządzić pyszne kruche ciasteczka dla całej rodziny. Wszystko należy posiekać nożem i zagnieść tak, aby powstało jednolite, gładkie ciasto. Po rozwałkowaniu, za pomocą foremek wycinamy kształty i pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 15 minut. Na koniec ciasteczka posypujemy cukrem pudrem.

Jeśli w zabawie biorą udział małe dzieci, warto zadbać o ich bezpieczeństwo i do siekania wykorzystać plastikowy lub drewniany nóż.  

Co powiecie na rodzinny konkurs kulinarny na Facebooku lub Instagramie? Wspólne pieczenie i zdobienie ciasteczek to świetna okazja do tego, aby stęsknione towarzystwa rówieśników dzieci, mogły spędzić wirtualnie czas z kolegami i koleżankami ze szkoły czy przedszkola, relacjonując online swoje kulinarne wyczyny.

AdobeStock_297671105

9. Mała zmiana, duży efekt

Będąc w domu, możesz pokusić się o zmianę wystroju. Nie potrzebujesz do tego farb, czy inwestycji w nowe meble. Czasem wystarczy zmiana drzwi na bardziej wyraziste, aby pomieszczenie zyskało na charakterze. Drzwi z ofert PORTA również możesz wybrać siedząc w domu. Odwiedzi Cię na kolejnym etapie monter, który zamontuje twoje wybrane drzwi. W tej sytuacji przychodzimy z pomocą.

Po pierwsze sprawdź nasze Top Kolekcje.

Po drugie, wybierz przez internet punkt sprzedaży, w którym zrealizujesz swoje zamówienie.

Tylko od Ciebie zależy, co będziesz robić w domu – wykorzystaj ten czas kreatywnie. Tych 9 pomysłów to dopiero początek!

Oceń artykuł:

33%
67%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym