Najciekawsze miejsca w Polsce? Sprawdź 8 polskich budynków, których zazdrości nam cały świat

Oceń artykuł:

67%
33%

Bywało różnie, ale jest coraz lepiej. Może musieliśmy wyszaleć się stylistycznie i kolorystycznie w latach 90. XX w., by dojrzeć estetycznie w nowym milenium. Dziś łatwiej niż 15-20 lat temu znaleźć w Polsce budynki, które nie tylko cieszą mieszkańców, ale też budzą podziw za granicą. To miejsca, które warto zobaczyć.

Najciekawsze miejsca w Polsce? Sprawdź 8 polskich budynków, których zazdrości nam cały świat

Budujemy w Polsce intensywnie od ponad 25 lat. I wciąż jesteśmy na ciekawym etapie – coraz dojrzalsi estetycznie. Powstaje więc dużo dobrze zaprojektowanych, niebanalnych realizacji architektonicznych. Najładniejsze projekty domów nie zawsze dotyczą budynków mieszkalnych. Coraz więcej jest także konstrukcji użytkowych, które śmiało można zaliczyć do najpiękniejszych domów w naszym kraju.  Oto nasz wybór ciekawych miejsc w Polsce, które warto zobaczyć na własne oczy.

Filharmonia w Szczecinie, proj. Barozzi Veiga

Na pytanie, co warto zwiedzić w Polsce, mieszkańcy Szczecina z pewnością odpowiedzą: naszą Filharmonię! Obsypany deszczem nagród budynek autorstwa pracowni z Barcelony napawa dumą szczecinian i zachwyca przyjezdnych. Turystyka kulturalna w Szczecinie kwitnie – goście falami zalewają miasto ciekawi doznań wizualnych i dźwiękowych. Choć biała bryła budynku przypomina zamek z lodu, Filharmonia Szczecińska nie onieśmiela. Jest odwrotnie – zachęca do odwiedzin. Hol wejściowy, który wydaje się gościom większy, niż jest w rzeczywistości, z powodzeniem pełni funkcję miejskiego zadaszonego placu i wspaniale komponuje się z otwartym placem przed budynkiem. Dlatego filharmonia stała się szybko miejscem spotkań niezależnie od pogody.

Centrum Dialogu Przełomy, proj. KWK Promes Roberta Koniecznego

Nieopodal Filharmonii znajduje się inny, nowy i niezwykły budynek, który pozwala wybrzmieć imponującej bryle Filharmonii Szczecińskiej. Centrum Dialogu Przełomy, o którym mowa, jest mistrzem drugiego planu; budynkiem wizualnie skromnym, niemal niewidocznym z wielu perspektyw. Jest jednocześnie budynkiem dosłownie odczuwalnym dla każdego pieszego, który przemierza plac Solidarności – wybrzuszenie placu to w istocie dach zanurzonego w ziemi Centrum.

Poświęcone najnowszym dziejom Szczecina Centrum Dialogu Przełomy jest pawilonem wystawowym Muzeum Narodowego w Szczecinie, a za projektem stoi pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego. Dla znanej i nagradzanej pracowni ze Śląska Centrum jest pierwszym zrealizowanym budynkiem użyteczności publicznej.

Dom urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli. Rozbudowa Muzeum i rewitalizacja parku, proj. Stelmach i Partnerzy

Maleńka Żelazowa Wola zawsze była miejscem pielgrzymek melomanów. Co roku odwiedza ją ok. 200 tysięcy turystów z Polski i ze świata – wszyscy zakochani w muzyce Fryderyka Chopina. Od kilku lat wyjeżdżają stąd zakochani także w magii miejsca. Wielka w tym zasługa zrealizowanej kilka lat temu rozbudowy Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i rewitalizacji parku. Projekt, który zwyciężył w konkursie, stworzyła pracownia Bolesława Stelmacha, czyli Stelmach & Partnerzy. Nowe obiekty architektoniczne to centrum obsługi odwiedzających, wielofunkcyjna sala koncertowa oraz zadaszony w części amfiteatr. Nowe budynki mają formy pawilonów i są dyskretnie odsunięte od dworku, w którym podobno urodził się genialny kompozytor. Nie konkurują ze sobą, nie przyćmiewają malowniczej urody mądrze zrewitalizowanego parku ani dworku. Nowa architektura towarzyszy starej i subtelnie wprowadza nowoczesność do istniejącego miejsca. To zdecydowanie jedno z miejsc w Polsce, które warto zobaczyć.

file.muzeum-fryderyka-chopina Źródło: Muzeum Fryderyka Chopina

Kaplica Votum Aleksa w Tarnowie nad Wisłą, proj. Beton

Maleńki jest też Tarnów nad Wisłą i maleńki jest kościół, który został zbudowany na skarpie tuż nad rzeką. To nie jest architektura sakralna, do której w Polsce przywykliśmy. Zdarza się więc, że skromna Kaplica Votum Aleksa bywa krytykowana. Krytyka płynie jednak od tych, którzy nie odwiedzili miejsca. Wielu, którzy byli w kaplicy, przyznaje, że w tej skromności, kameralności i ciszy tkwi wielka siła, a niewielkie wymiary budynku (12 m wysokości, 9 m długości i niespełna 5 m szerokości) nie odbierają świątyni duchowej wielkości. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie – udało się tu za pomocą niewielkich środków stworzyć nastrój sprzyjający pogłębionej kontemplacji. Budynek był nominowany w 2011 r. do prestiżowej architektonicznej nagrody Miesa van der Rohe.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW), proj. Marek Budzyński, Zbigniew Badowski, projekt zieleni Irena Bajerska

Baśniowa, monumentalna, zmienna i fascynująca – taka jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, czyli BUW. Jest też miejscem przyjaznym wewnątrz i na zewnątrz. Zachwycający ogród jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie, a z każdym rokiem staje się bujniejszy i coraz bardziej magiczny. W słoneczne dni spełnia funkcję miejskiej oazy – wypoczywają tu pracownicy naukowi, studenci, mieszkańcy stolicy i turyści, a dla każdego znajdzie się ławka albo kawałek trawy. To więc nie tylko piękne, ale po prostu naprawdę fajne miejsce, jakich w Polsce na szczęście przybywa. Niektórzy twierdzą, że Warszawa zmienia się cały czas, a wszystko musi być błyszczące i nowe. BUW na pewno nie musi być błyszczący, ba – od początku miedź na fasadzie była spatynowana. Choć projekt powstał w latach 90. XX w., czas mu służy – budynek godnie wkracza w każdy kolejny rok, gęściej porastając bluszczem, obrastając w historie kolejnych roczników studentów. Jest tylko jeden problem – ze względu na efektowną, ale i cenną miedź miejsce lubią także złomiarze, którzy regularnie wyrywają fragmenty miedzianych krat…

Strefa Kultury w Katowicach

Odpowiadając na pytanie, co warto zobaczyć w Polsce, zdecydowanie nie można pominąć Katowic. Na poprzemysłowym terenie dawnej Kopalni Katowice nowe, świetne realizacje są aż trzy: Nowe Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR).

Nieopodal słynnego katowickiego Spodka wyrasta z ziemi przedzielona szczeliną czarna, nieregularna bryła budynku o rzeźbionym zielonym dachu, który zaprasza do odpoczynku. Ten niebanalny obiekt to Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach projektu JEMS Architekci – największy tego typu obiekt w Polsce. To architektura, która połączyła trudne z niemożliwym: czerń bryły budynku nawiązuje do historii miejsca, ale zielony dach zmienia zupełnie dotychczasowe postrzeganie i odbiór miejsca.

Tuż obok Muzeum Śląskie projektu Riegler Riewe Architekten. Historia tego budynku jest opowieścią o tym, jak kopalnię węgla można przemienić w niezwykłą kopalnię kultury. Bogate dziedzictwo kulturowe Śląska zostało wyeksponowane na głębokości 14 m pod ziemią. Tam też znajdują się skarby Muzeum Śląskiego oraz sale edukacyjne, biblioteka, czytelnia, audytorium i wysoka na 12,5 metra przestrzeń idealna na wystawy czasowe. Ponad ziemię wystają subtelnie szklane kostki, które pełnią funkcję świetlików. W Muzeum Śląskim można też spojrzeć na Katowice i Strefę Kultury z nadziemnej perspektywy, czyli szybu wyciągowego.

„Nowa siedziba NOSPR miała być muzyczna i śląska, co chcieliśmy uczytelnić już w samej bryle” – pisał architekt Tomasz Konior o budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Koniorowi udało się wszystko. Jest cegła w połączeniu z czerwienią nisz, która przywodzi na myśl familoki. Bryła jest zwarta, spójna i tylko pozornie prosta, bo skrywa perfekcyjnie przemyślaną konstrukcję. Perfekcyjna jest też akustyka sali koncertowej – serca NOSPR-u. W sprawę zaangażował się światowej sławy pianista Krystian Zimerman. Dzięki niemu Tomasz Konior poznał w Japonii wybitnych akustyków z Nagata Acoustics, którzy odpowiadają za dźwięk najwspanialszych sal koncertowych świata. Dzisiaj ta polska zachwyca muzyków i gości z całego świata, ale miejsce wraz z otoczeniem cieszy nie tylko melomanów – są tu ławki, zieleń, miejsca do wypoczynku, muzyczne zabawki, labirynt, fontanna i amfiteatr. NOSPR można więc z pewnością zaliczyć w poczet ciekawych miejsc do zwiedzenia w Polsce.

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym