Ciasne, ale własne. Jak urządzić małe mieszkanie?
Oceń artykuł:
Kto z nas nie marzył kiedyś o własnym lokum? Niestety czasami nasz upragniony kąt okazuje się być dość małych rozmiarów. Istnieją jednak proste triki, dzięki którym poczujemy się na 40 m kw. niczym władcy wielkiego królestwa.
Dzielimy mieszkanie na strefy
Relaks, praca, sen oraz posiłki – jeśli każda czynność ma swoje specjalne miejsce, łatwiej nam zorganizować przestrzeń tak, by spełniała nasze oczekiwania. Pilnujmy przy tym, by przedmioty i meble należące do jednej strefy, nie zagracały innych. Szczególnie, jeżeli decydujemy się na połączenie salonu z kuchnią w postaci aneksu (tj. bez ścianek działowych), co zdecydowanie otwiera i powiększa przestrzeń, a przypadku małego mieszkania jest jak najbardziej pożądane.
Stosujemy optyczne iluzje
Najstarsza sztuczka w podręczniku aranżacji przestrzeni. Jasne kolory ścian i mebli oraz lustra tworzą złudzenie większej przestrzeni. Również zabawa połączeniem czerni i bieli pozwala powiększyć lub pomniejszyć optycznie przestrzeń. Inną przydatną sztuczką jest wieszanie trójwymiarowych tapet.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zmniejszamy stół
Zamiast szerokiego, prostokątnego blatu wybierzmy mniejszy, okrągły. Zaoszczędzimy w ten sposób miejsca w pomieszczeniu, a wygoda pozostanie taka sama. Ważną zaletą okrągłego stołu jest to, że pomieści wokół siebie więcej osób, dzięki czemu sprzyja rozmowom i pobudza apetyt.
Wieszamy telewizor
Nie po raz pierwszy technologia wychodzi naprzeciw naszym potrzebom. Obecnie płaskie telewizory LCD możemy powiesić na ścianie, oszczędzając miejsce, które zajęłaby komoda. Sprawdźmy jednak najpierw kondycję ściany, którą zamierzamy do tego przeznaczyć.
Spoglądamy ku niebu…
… a raczej ku ścianom! Możemy na nich zawiesić półki aż po sam sufit. Zresztą jeśli mieszkamy w kamienicy, pomieszczenia są zwykle dość wysokie. Na dodatkowych półkach zmieścimy mnóstwo dekoracji i roślin, upakujemy także książki, których przecież nigdy za wiele.
Składamy łóżko
Miejsce do spania w nocy, za dnia zaś sofa – to idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Takie składane łóżko przyda się zresztą o każdej porze dnia, jako mebel, na którym możemy wygodnie poczytać książkę lub obejrzeć film.
Stawiamy na wielofunkcyjność
Nie tylko łóżko-sofa może spełniać kilka zadań w mieszkaniu. Na rynku znajdziemy stoły mogące pełnić funkcję biurka albo siedzenia mogące służyć jako stolik do kawy. Wielofunkcyjność jest w cenie zwłaszcza w aneksie kuchennym, gdzie jedno urządzenie może spełniać zadania wielu innych.
Sprzątamy częściej
Największym złodziejem przestrzeni, nawet w wielkim domu, jest bałagan. Sprzątajmy regularnie, a żyć nam się będzie wygodniej, czyściej i po prostu lepiej.
Kierujemy się użytecznością
Przeprowadzka do mniejszego mieszkania to doskonała okazja, by pozbyć się rzeczy, które są nam najnormalniej w świecie niepotrzebne. To zaskakujące, ile rzeczy gromadzimy na co dzień, dla których inna bliska nam osoba może znaleźć dużo lepsze zastosowanie.
Szkatułka na kosztowności
Jeśli lubimy biżuterię, trzymajmy ją w jednym miejscu. Po pierwsze zawsze będziemy wiedzieć gdzie jest, po drugie i przede wszystkim – unikniemy niepotrzebnego i zdecydowanie niepożądanego w przypadku małego mieszkania bałaganu.
Montujemy rozsuwane drzwi
Popularne ostatnio rozwiązanie, nie tylko ze względu na oszczędność przestrzeni. Rozsuwane drzwi przyjęły się na przykład w minimalistycznym i rustykalnym stylu urządzenia wnętrz. Takie drzwi, jak model przesuwany Porta KONCEPT pozwolą cieszyć się wygodą i przestrzenią w naszym małym królestwie.
Stosujemy przeszklenia
Tak jak jasne barwy ścian, również szyby są naszymi sojusznikami. Wpuszczają do mieszkania światło dnia i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Taki efekt uzyskamy m.in. poprzez przeszklone drzwi prowadzące na taras bądź balkon. W kategorii drzwi wewnętrznych ciekawym rozwiązaniem jest ościeżnica Porta SYSTEM GK, która umożliwia montaż drzwi wykonanych prawie wyłącznie ze szkła.
Oceń artykuł: