"Dom na miarę" – piękny, nowoczesny, czasem zaskakujący. Poznaj najpiękniejsze domy w Polsce
Oceń artykuł:
Odważnych projektów domów mieszkalnych powstają co roku dziesiątki. Ale tylko niektóre doczekają się realizacji. Pokazujemy najciekawsze domy, które wybudowano w Polsce w ostatnich 5 latach.
Ekologiczne domy w Polsce, czyli H5 od EcoReadyHouse w Chorzowie
Przestronny i jasny. To pierwsze określenia, jakie przychodzą na myśl po obejrzeniu tego budynku. Już z daleka sprawia wrażenie obszernego. W środku znajduje się bowiem aż 175 mkw. powierzchni użytkowej. No i te olbrzymie okna, które solidnie doświetlają futurystyczne wnętrza dziennym światłem.
Okna, ale także reszta konstrukcji oraz użyte materiały, sprawiają, że to dom zeroenergetyczny. Oznacza to, że w odpowiednich warunkach pozwoli nie wytwarzać nadwyżki energii, a do tego nie oddawać ani trochę dwutlenku węgla do atmosfery. W założeniach temperatura wewnątrz ma utrzymywać się aż kilka godzin, co pozwoli na realne oszczędności jesienią i zimą.
Z kolei system mechanicznej wentylacji pozwala unikać zbędnego otwierania okien, odzyskiwać ciepło z wywiewanego powietrza i oczyszczać pomieszczenie z pyłków i kurzu. Stanowi także barierę dla insektów.
Do ideału brakuje jedynie krytego tarasu. Zimowe obiady trzeba wykluczyć. Ale nawet letnie spotkania przy stole mogą stanąć pod znakiem zapytania – tegoroczne, kapryśne lato pokazało nam, że bez chroniącego przed deszczem dachu czasami ani rusz.
Ermitaż – Dom Kereta w Warszawie
Zastanawiałeś się kiedyś, jak urządzić wąski pokój? Dom Kereta będzie wspaniałą inspiracją. Ten niezwykle ciekawy projekt budził zainteresowanie na całym świecie. I nic w tym dziwnego. Wyjątkowo ciasna, ale za to wielopiętrowa konstrukcja została wciśnięta w… szczelinę między blokami.
Na kilku kondygnacjach znajduje się wszystko, co potrzebne do życia: kuchnia, łazienka, przestrzeń z biurkiem oraz łóżko. Na piętro należy wejść po drabinie.
Dom z jednej strony jest artystyczną instalacją, ale z drugiej ma stanowić miejsce odosobnienia do pracy dla artystów. Został stworzony w 2012 r. dla Etgara Kereta, pisarza z Izraela. W kolejnych latach rezydowali w nim inni twórcy.
Ermitaż miał jeszcze jedno założenie – został stworzony jako pamiątka po tragicznych doświadczeniach z czasów II wojny światowej. Projekt z warszawskiej Woli miał uchwycić nieludzko ciasne pomieszczenia, w których ukrywał się ojciec Kereta.
Ekologia i ochrona środowiska - fiński dom z bali
Polacy kochają drewno. Ale przy budowie domu najczęściej wygrywają klasyczne materiały – cegła, cement, pomalowane ściany. Drewno co najwyżej pełni funkcję ozdobną. Albo służy do wykończenia tarasu. A inne możliwości? To zdjęcie jasno pokazuje, jakie estetyczne zalety ma dom zbudowany z bali.
To fiński projekt, który zrealizowano w Polsce, choć właścicielka domu nie zdradza lokalizacji. Zgodnie ze skandynawską estetyką dominuje prostota. Co nie znaczy, że wnętrze jest ascetyczne. Wrażenie robi zwłaszcza sufit. Do tego przestrzenne pomieszczenia pozwalają łatwo się urządzić.
Ciepłe kolory drewna pobudzają wyobraźnię. Wydawałoby się, że nawet patrząc na fotografię, można poczuć zapach lasu. Spore okna i jasne barwy pozwalają zachować dużo światła w środku. Jednocześnie konstrukcja pozwala na oszczędzanie energii.
Nietypowy bliźniak z Górnego Śląska
Jak wygląda dom w stylu minimalistycznym dla dużej rodziny? Parter, nad nim piętro. To opcja minimum. Ale projektanci tego domu wpadli na pomysł, aby oba poziomy rozbić na dwa osobne budynki i ustawić je obok siebie. Efekt? Świetny!
Dwie parterowe części podzielono w zależności od przeznaczenia. W jednej bardzo jasna i przestrzenna część dzienna – z ogromnym salonem. Druga została podzielona pod pokoje dla domowników.
Całość przyciąga wzrok także za sprawą konstrukcji. Obie części nie stoją równolegle do siebie, tylko pod lekkim kątem, a w jednym punkcie wręcz się przenikają. Do tego czarują połączeniem bieli z czerwoną cegłą. Świetne połączenie skandynawskiej prostoty z polskimi akcentami.
Dom architektów we Wrocławiu
Czego można oczekiwać po domu zbudowanym przez architektów dla samych siebie? Oczywiście dużo fantazji. Nie zabrakło jej w projekcie państwa Szlachcic, którzy wybudowali dom przy Parku Klecińskim we Wrocławiu.
Pierwszą kondygnację zajmuje część gospodarcza, na kolejnej znajduje się strefa dzienna, a na najwyższej nocna. Smukły dwupiętrowy budynek został ustawiony tak, aby mieć jak najlepszy widok na zieleń w parku. W oczy rzuca się także drzewo, które "przebija się" przez taras.
Projekt został wyposażony w kolektory słoneczne, których zadaniem ma być podgrzewanie wody. Dziwić może jedynie obecność tak dużej ilości blachy na zewnątrz budynku. Ale w jesienno-zimowej aurze świetnie się ona komponuje z otoczeniem.
Oceń artykuł: