Inteligentne okna wkrótce podbiją świat

Oceń artykuł:

100%
0%

Okno, parafrazując słynne stwierdzenie, jakie jest, każdy widzi. Dziś jednak ten element domu powoli nabiera nowego znaczenia i to dosłownie. Aranżacja okna, choćby była najpiękniejsza, odchodzi w zapomnienie. Szklanej tafli coraz bliżej do napakowanej aplikacjami i możliwościami technologicznej rewolucji – już niebawem będziemy patrzeć nie przez nie, ale wręcz: na nie. Co przykuje nasz wzrok?

Inteligentne okna wkrótce podbiją świat Hunter Douglas

Na początek trochę historii. Technikę wytwarzania szyb i witraży udoskonalono w XIV w. w Normandii. Wtedy były towarem unikatowym i luksusowym, dlatego mało kto mógł sobie na nie pozwolić. Współcześnie okna nie robią na nikim wrażenia: mają chronić przed warunkami atmosferycznymi i utratą ciepła, przepuszczać światło, pomagać w cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Najlepszy pomysł na dekoracje okna powoli nikogo nie powala na kolana. Brzmi banalnie? Tak, chyba że mówimy o oknach inteligentnych. Te z roku na rok zaskakują coraz bardziej, stając się powoli centrum dowodzenia domem.

Okno na świat... i to dosłownie

Nowoczesny wystrój wnętrz inteligentnego domu naszpikowany jest technologicznymi rozwiązaniami, a to dotyczy także okien. Standardem staje się sterowanie, czyli otwieranie i zamykanie pilotem oraz aplikacje na smartfona lub tablet, które umożliwiają zdalne otwarcie, zamknięcie okien (np. gdy jesteśmy w pracy, a nad miastem przechodzi ulewa lub wracamy z kilkudniowego urlopu i chcemy przewietrzyć mieszkanie przed przyjazdem) czy przyciemnienie w razie piekącego słońca. Można również tak ustawić parametry okna, że samo automatycznie się zamknie, jeśli tylko zacznie padać deszcz, oraz zamontować czujniki wentylacji i temperatury. Inteligentne okno tak będzie sterowało rozszczelnieniem, że nie dopuści, aby w pomieszczeniu zrobiło się za zimno lub za gorąco.

Normą jest instalowanie systemu okiennego połączonego z alarmem: gdy tylko ktoś z zewnątrz będzie chciał je otworzyć, włączy się syrena, a ochrona i my dostaniemy powiadomienie, a nawet zdjęcie z kamer na smartfona. To także dobra opcja dla zapominalskich: aplikacja poinformuje nas, jeśli wychodząc z domu, zostawimy otwarte okno. Gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, np. zalania czy pożaru, system dosłownie „uratuje” nasz dobytek, otwierając okna i rolety.

Przydatne funkcje oferuje m.in. okno Capital Smart, wyposażone w czujniki mierzące stężenie dwutlenku węgla. Jeśli zostaną przekroczone normy, automatycznie będzie „dostarczone” świeże powietrze do zagrożonego pomieszczenia. Naukowcy jednak patrzą daleko w przyszłość i chcą stworzyć nowe wzory i kolory okna, ale wyposażyć je w takie udogodnienia, które zastąpią telefon, komputer, tablet czy książkę, a wszystko to będziemy mogli obsługiwać za pomocą dotykowego interfejsu. Wystarczy jedno dotknięcie, aby na szybko sprawdzić pogodę (jest to możliwie także dzięki wbudowanej stacji pogodowej), obejrzeć telewizję czy, gotując w kuchni, wyszukać przepis w internecie. Jeśli jednak chcemy tylko popatrzeć na świat dookoła, inteligentne okno nie będzie nam tego utrudniać i wróci do swojej pierwotnej, transparentnej funkcji.

TO CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE: DOM PRZYSZŁOŚCI STAJE SIĘ RZECZYWISTOŚCIĄ

Nie tylko dom

Inteligentne okna sprawdzą się także poza domem, np. w nowoczesnym biurze. Zamiast pokazywać prezentację na rzutniku, będzie można obejrzeć ją na szybie. Zmienią się również witryny sklepowe, które zamiast ekspozycji z ubrań, będzie można zastąpić podłączonym do bazy zdjęć i filmów oknem, na którym co chwilę będą się pojawiać nowe obrazy. Taką interaktywną reklamę naprawdę można nazwać dźwignią handlu.

ZOBACZ TAKŻE: MODNE DOMY POKRYWA RDZA...

Aranżacja dużego okna będzie raczej zbędna

Prawdziwie inteligentne okna już niebawem mogą trafić do sprzedaży na szeroką skalę, zwłaszcza że jeden z polskich producentów, Drutex, ogłosił niedawno, że stworzył SmartWindow, które zastępuje telewizję, internet czy nawet komputer. Można do niego podłączyć myszkę i surfować po sieci. Można oglądać filmiki na YouTube lub słuchać ulubionej muzyki. Cena jeszcze nie jest znana, ale jak wiadomo, historia kołem się toczy i tak jak w XIV-wiecznej Normandii okna były dobrem luksusowym, tak i dziś inteligentne gadżety przynajmniej na początku mogą sporo kosztować.

Technologia jutra

Inteligentny dom to nie tylko aplikacje i systemy. To nowoczesny wystrój wnętrz. To także troska o ekologię i środowisko, a skoro opisywane okna wymagają zasilania, to wciąż nie są doskonałe. Na szczęście naukowcy z Princetown University stworzyli okna, które, w skrócie, pochłaniają światło i same dostarczają sobie energii do działania. Tylko czekać, aż tego typu wynalazki wejdą do masowej sprzedaży, a stanie się to szybciej, niż nam się wydaje.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym