Okapy kuchenne: sprzęt dla finalistów Master Chefa i wielbicieli pięknych kształtów

Oceń artykuł:

100%
0%

Jak pozbyć się kuchennych zapachów? Wietrzenie i otwieranie okien to tylko jedna z możliwości. Warto wspomóc ją wydajnym okapem kuchennym. Na co zwracać uwagę, poszukując tego sprzętu i które modele są najlepsze?

Okapy kuchenne: sprzęt dla finalistów Master Chefa i wielbicieli pięknych kształtów materiały prasowe

Jaki okap wybrać?

Poszukiwania okapu warto rozpocząć od odpowiedzi na kluczowe pytanie: czy mamy możliwość podłączenia go do wentylacji? Ta kwestia rzutuje na decyzję, czy wybierzemy okap z wyciągiem, czy może w grę wchodzi wyłącznie urządzenie z pochłaniaczem. Czym się różnią?

Modele z wyciągiem zasysają powietrze z kuchni i wraz z nieprzyjemnymi zapachami wtłaczają je do kanału wentylacyjnego. To skuteczne rozwiązanie, jednak nie jest dostępne dla wszystkich – nie w każdym mieszkaniu jest możliwość podłączenia okapu do pionu wentylacyjnego. Zwykle aranżacja małej kuchni w bloku na to po prostu nie pozwala, bo nie ma osobnych pionów wentylacyjnych dla każdego mieszkania, a do wspólnego nie wolno podłączać okapów.

file.okap-kuchenny materiały prasowe

W takim przypadku konieczne jest zastosowanie urządzenia pracującego w obiegu zamkniętym – okapu z pochłaniaczem. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię w bloku, to właśnie takie urządzenie musisz wybrać. Jego kluczowym elementem, poza filtrem tłuszczowym (najczęściej jest wykonany z aluminium i wystarczy go regularnie czyścić) wyłapującym z powietrza mikroskopijne drobinki tłuszczu rozpylonego w czasie przygotowania posiłku, jest filtr węglowy. To on odpowiada za usuwanie zapachów i zazwyczaj jest elementem eksploatacyjnym podlegającym okresowej wymianie.

Warto również pamiętać o kluczowym parametrze okapów, jakim jest ich wydajność. Przyjmuje się, że jest ona wystarczająca, gdy w najwydajniejszym trybie pracy zapewnia co najmniej sześciokrotną wymianę powietrza w pomieszczeniu.

Wyspa czy szuflada?

Innym kryterium podziału okapów jest ich forma. W przypadku niewielkich kuchni, gdzie kluczowe jest oszczędne gospodarowanie przestrzenią, sprawdzą się okapy uchylne. Przez większość czasu pozostają niewidoczne – uruchamiają się po odchyleniu ich frontu, wkomponowanego w kuchenne meble.

file.okap-kuchenny (1) materiały prasowe

Nieco mniej elegancką, ale znacznie prostszą formą charakteryzuje się okap podszafkowy, montowany – jak wskazuje nazwa – pod kuchennymi meblami. Rozwiązaniem łączącym zalety dwóch powyższych jest okap szufladowy lub teleskopowy, który jest umieszczony pod szafką, a w razie potrzeby można go wysunąć, umożliwiając efektywne pochłanianie zapachów. To część odpowiedzi na pytanie, jak urządzić malutką kuchnię.

Jeśli jednak mamy do dyspozycji dużą przestrzeń kuchenną, to urządzenie kuchni nabiera innego wymiaru. W przypadku możliwości podłączenia okapu do wentylacji warto skorzystać z urządzeń przyściennych, wyróżniających się długą, pionową maskownicą, kryjącą rurę odprowadzającą powietrze. Wersją o podobnej funkcji, ale (zazwyczaj) znacznie ciekawszym wyglądzie jest okap wyspowy montowany do sufitu. Nawet aranżacja kuchni otwartej na salon zyskuje na takim rozwiązaniu, bo okapy tego typu to często wręcz oryginalne dekoracje o niezwykłych kształtach.

Electrolux EFG60563OX (cena ok. 1300 zł)

Przykładem niewielkiego okapu podszafkowego jest Electrolux EFG60563OX. Po zamontowaniu pod kuchennymi meblami urządzenie jest niemal niewidoczne, jednak w razie potrzeby oferuje sporą wydajność, sięgającą 485 metrów sześciennych na godzinę. Wartą uwagi funkcją jest LED-owe, energooszczędne oświetlenie. Do zestawu dołączony jest także pilot pozwalający na zdalną kontrolę okapu. Zastanawiając się, jak będzie wyglądała aranżacja małej kuchni, warto wziąć taki sprzęt pod uwagę.

file.okap-kuchenny

Gorenje DKF 600 MH (cena ok. 320 zł)

Rozwiązaniem znacznie tańszym od poprzednika jest okap Gorenje DKF 600 MH. Tym razem zastosowano mechanizm teleskopowy – aby uruchomić urządzenie, trzeba wysunąć ramię okapu, aktywując tym samym automatyczny włącznik. Istotną funkcją jest możliwość działania zarówno w obiegu otwartym – z podłączoną wentylacją – jak i zamkniętym, gdy okap pełni wyłącznie funkcję pochłaniacza. Wydajność urządzenia sięga 420 metrów sześciennych na godzinę.

file.okap-kuchenny (1)

Samsung HDC9B90TX (cena ok. 1200 zł)

Ciekawą propozycją dla wielbicieli prostych form jest Samsung HDC9B90TX. Poza bardzo oszczędnym wzornictwem i halogenowym oświetleniem okap wyróżnia się szklanym, dotykowym panelem sterującym. Ma również przydatną funkcję o nazwie AirClean, za sprawą której urządzenie samoczynnie, co godzinę uruchamia się, pracując przez kilka minut w najniższym trybie po to, aby oczyścić i odświeżyć powietrze w kuchni.

file.okap-kuchenny (2)

Globalo Cylindro Isola 39.1 Max (cena ok. 2250 zł)

Pierwszym z urządzeń, reprezentujących okapy kominowe, jest Globalo Cylindro Isola 39.1 Max, łączący umiarkowaną – jak na tę klasę sprzętu – cenę z wysoką funkcjonalnością i ciekawym wzornictwem. Okap ma formę metalowego walca z elektronicznym sterowaniem, pozwalającym na kontrolowanie pracy sprzętu samymi opuszkami palców, a także z oświetleniem halogenowym. Sprzęt ten wyróżnia się także sporą wydajnością sięgającą 820 metrów sześciennych na godzinę.

file.okap-kuchenny (3)

De Dietrich DHD1103X (cena ok. 13 tys. zł)

Ciekawą propozycję dla minimalistów stanowi De Dietrich DHD1103X, które – gdy go nie potrzebujemy – po prostu znika. Jest to możliwe dzięki specjalnemu mechanizmowi, pozwalającemu na ukrywanie okapu w kuchennym blacie. W razie potrzeby możemy ręcznie lub za pomocą pilota wysunąć ten nietypowy okap do pozycji roboczej.

file.okap (1)

Faber Pareo (cena ok. 9 tys. zł)

Podobną funkcję – choć w zupełnie inny sposób – oferuje okap Faber Pareo. On również może zniknąć nam z oczu, ale w przeciwieństwie do poprzednika chowa się nie w blacie, tylko w suficie. Gdy go uruchomimy, urządzenie wykonane ze stali szlachetnej obniża się do poziomu roboczego. Co istotne, ten sprzęt może pracować jedynie jako wyciąg, bez możliwości działania w obiegu zamkniętym.

Amica OKC951S (cena około 1,4 tys. zł) 

Nietypowy wygląd nie jest jedynym atutem okapu marki Amica. Urządzenie zostało wyposażone w elektroniczny wyświetlacz i sterowanie dotykowe, ale najciekawszą funkcją jest ta, której nie widać. Jest nią sensor zapachu, dzięki któremu okap może pracować w trybie autonomicznym, uruchamiając się samoczynnie wtedy, gdy wykryje, że powietrze wymaga oczyszczenia.

file.okap-kuchenny (4)

Elica Seagull (cena ok. 15 tys. zł)

Entuzjaści kuchennej awangardy docenią okap Elica Seagull. Urządzenie już na pierwszy rzut oka przyciąga uwagę nietypową formą - przypomina lampę przymocowaną do kuchennego blatu. Poza nietypowym wyglądem okap wyróżnia się specjalnie zaprojektowanym systemem zasysania powietrza, wpływającym zarówno na efektywną i pochłaniającą niewiele energii pracę, jak i na niski poziom generowanego hałasu.

file.okap-kuchenny (5)

Gutmann Stratos Double (cena ok. 31 tys. zł)

Gdyby okapy kuchenne były samochodami, ten model byłby co najmniej Rolls-Royce'em. Sprzęt z najwyższej półki wyróżnia się już na pierwszy rzut oka swoimi gabarytami i solidną konstrukcją, za którą odpowiada blacha o grubości aż 1 mm. Twórcy okapu zadbali o jego skuteczność – urządzenie zapewnia wydajność na poziomie 930 metrów sześciennych na godzinę i usuwa z powietrza nawet 98 proc. różnych zanieczyszczeń. Surową formę podkreślają płaszczyzny ze szkła o grubości 1 centymetra. Za luksus posiadania takiego okapu trzeba jednak sporo zapłacić – urządzenie oferowane na polskim rynku kosztuje ponad 30 tys. zł!

file.okap-kuchenny (6)

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym