Co to są drzwi pasywne i czym się charakteryzują?
Oceń artykuł:
Drzwi pasywne są przeznaczone do montażu w budynkach energooszczędnych. Są one jednym z elementów wyposażenia, który pomaga zapobiegać stratom ciepła i pozwala na znaczną oszczędność energii. Wyjaśniamy, jakie jeszcze zalety posiadają drzwi zewnętrzne do domów pasywnych. Przedstawiamy także kolekcję PORTA THERMO.
Budownictwo pasywne – czym się charakteryzuje?
Domy pasywne to rodzaj budownictwa energooszczędnego, którego główną cechą jest zminimalizowane zużycie energii pierwotnej, czyli wykorzystywanej do utrzymania komfortu cieplnego w budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wynosi ono mniej niż 15 kWh/(m²/rok), podczas gdy w przypadku standardowych budynków jest to nawet 120 kWh/(m²/rok). Budynki pasywne są projektowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywać naturalne źródła energii oraz ciepło odzyskiwane z wentylacji. W tym celu stosuje się m.in. bardzo dobrą izolację termiczną, szczelne okna i drzwi pasywne.
Dodatkowo domy pasywne mają tak zaprojektowaną przestrzeń, żeby możliwe było ogrzanie dziennych pomieszczeń światłem słonecznym. Dlatego też najczęściej na ścianie północnej nie ma żadnych okien lub znajdują się tylko nieduże świetliki. W budynkach pasywnych stosuje się także systemy pozwalające na minimalizowanie strat ciepła, takie jak systemy rekuperacji ciepła z wentylacji, pompy ciepła czy panele słoneczne. W dłuższej perspektywie dom pasywny pozwala na duże oszczędności na rachunkach za energię, a ponadto jest to rozwiązanie ekologiczne.
Drzwi pasywne – co to znaczy?
Terminem „drzwi pasywne” określa się skrzydła drzwiowe, które charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną (większą niż drzwi energooszczędne), dzięki czemu minimalizują straty ciepła. Są one projektowane i wykonane w taki sposób, aby spełniać wymagania budynków pasywnych. Wykonuje się je z najlepszej jakości materiałów, jednak równie istotna w kontekście energooszczędności jest ich specjalna konstrukcja zapewniająca najlepszą możliwą szczelność.
Drzwi zewnętrzne do domu pasywnego cechują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Ud). Wskaźnik ten mówi o tym, ile ciepła (energii wyrażonej w watach) przenika przez 1m2 powierzchni drzwi w ciągu jednej godziny, gdy temperatura powietrza na zewnątrz wynosi o jeden stopień mniej niż w pomieszczeniu. Zależy on m.in. od właściwości materiałów, z których zostały wykonane elementy konstrukcyjne drzwi, ich grubości, struktury oraz od jakości montażu.
PORTA THERMO MODERN model M2
Zalety drzwi pasywnych
Dlaczego warto zamontować drzwi pasywne zewnętrzne? Jakie plusy ma takie rozwiązanie?
- Oszczędność energii – drzwi pasywne minimalizują straty ciepła, mogą tym samym pomóc zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu procent wydatków na energię w gospodarstwie domowym.
- Komfort cieplny – dzięki bardzo dobrej izolacyjności termicznej we wnętrzu domu z zamontowanymi drzwiami pasywnymi panuje odpowiednia temperatura, nawet w mroźne dni.
- Wytrzymałość – zastosowanie materiałów o najwyższej jakości gwarantuje trwałość i długą żywotność pasywnych skrzydeł drzwiowych.
- Dbałość o środowisko naturalne – zmniejszenie zużycia energii to również niższa emisja CO2, co oznacza, że drzwi wejściowe pasywne to ekologiczne rozwiązanie.
PORTA THERMO CLASSIC model C2
Drzwi zewnętrzne stalowe PORTA THERMO
W ramach kolekcji PORTA THERMO można zdecydować się na jeden z czterech pakietów energooszczędnych:
1. STANDARD – termoizolacyjność dla drzwi pełnych wynosi Ud = 1,1 W/m2,
2. OPTIMUM – Ud = 0,73 W/m2K,
3. OPTIMUM ENERGY – w tym pakiecie Ud = 0,61 W/m2K,
4. PREMIUM ENERGY – to najbardziej energooszczędny pakiet z parametrem Ud wynoszącym 0,57 W/m2K.
W zależności od rodzaju wybranego pakietu, drzwi PORTA THERMO mogą mieć ramę konstrukcyjną skrzydła wykonaną z drewna (w przypadku STANDARD) lub kompozytową SolidTherm (w przypadku pozostałych trzech opcji: OPTIMUM, OPTIMUM ENERGY i PREMIUM ENERGY). Poszycie wszystkich skrzydeł drzwiowych z tej kolekcji to blacha stalowa 0,6 mm ocynkowana, wykończona folią PVC odporną na warunki atmosferyczne. Wypełnienie stanowi natomiast piana PUR (poliuretanowa), która poza wysoką termoizolacyjnością, solidnie spaja całą konstrukcję.
Montaż drzwi pasywnych
Drzwi do domów pasywnych montuje się po zakończeniu prac mokrych wewnątrz budynku, czyli po zakończeniu tynkowania, wykonywania posadzek i po gruntownym wyschnięciu wszystkich materiałów. Zanim jednak rozpocznie się montaż, trzeba dokładnie oczyścić i zagruntować mur w miejscu, w którym zaplanowano ościeżnicę wejściowych drzwi do domu pasywnego. By uniknąć mostków termicznych, drzwi muszą znaleźć się w odpowiedniej przestrzeni termoizolacji budynku.
Kluczowe szczegóły montażu
Ościeżnicę w drzwiach pasywnych montuje się przy pomocy pianki montażowej, która nie może mieć bezpośredniego kontaktu z wodą i wilgocią. Trzeba ją więc dokładnie zabezpieczyć przed działaniem deszczu, śniegu, a nawet pary. Tylko sucha warstwa pianki izolacyjnej jest w stanie uchronić dom przed pleśnią, grzybami i wilgocią.
Przy montowaniu zewnętrznych drzwi do domu pasywnego zastosuj więc tak zwany montaż warstwowy, czyli trzy warstwy o ściśle określonych właściwościach.
Pierwsza warstwa to taśma paroszczelna, zapewniająca uszczelnienie wewnętrzne. Ta warstwa to coś w rodzaju „tarczy ochronnej” dla warstwy izolacji termicznej – chroni piankę montażową przed wilgocią pochodzącą z wnętrza budynku, której źródłem największym jest kuchnia i łazienka. Druga warstwa to właśnie pianka montażowa, która pełni rolę zarówno izolacji termicznej, jak i akustycznej.
Trzecią warstwę stanowi taśma paroprzepuszczalna, zapewniająca uszczelnienie drzwi. To ona pełni główną rolę, zabezpieczając cały otwór drzwiowy przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz.
Trzeba też pamiętać, że idealna szczelność drzwi i okien, oprócz pozytywnego wpływu na wysokość rachunków za ogrzewanie, może obrócić się przeciwko mieszkańcom, jeśli w budynku nie zastosowano właściwej wentylacji. Zbyt duża wilgotność powietrza może także sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów.
Profesjonalny montaż drzwi pasywnych
Trzeba pamiętać, że na dobre właściwości izolacyjne drzwi pasywnych wpływa nie tylko materiał, z jakiego zostały wykonane, ale także odpowiedni montaż przeprowadzony przez wykwalifikowanych fachowców. W przypadku drzwi zewnętrznych PORTA THERMO możesz skorzystać z profesjonalnego pomiaru oraz tzw. ciepłego montażu, czyli kompletnego rozwiązania gwarantującego najwyższą jakość.
Szczelny, trójwarstwowy ciepły montaż przeprowadza się za pomocą piany poliuretanowej, którą cechuje wysoka termoizolacyjność. Dodatkowo stosuje się folię paroprzepuszczalną i paroizolacyjną, dzięki czemu para wodna nie skrapla się pomiędzy ościeżnicą a murem i nie jest przyczyną erozji i zagrzybień. Co ważne, gdy ciepły montaż drzwi pasywnych będzie przeprowadzony przez Autoryzowaną Grupę Montażową PORTA, zyskasz 20 lat gwarancji szczelności producenta piany PUR, firmy TYTAN WINS.
Oceń artykuł: