Co zrobić gdy skrzypią drzwi?
Oceń artykuł:
Dlaczego drzwi skrzypią?
Skąd się biorą te nieprzyjemne dźwięki, które przyprawiają nas o dreszcze? Okazuje się, że skrzypienie drzwi nie jest związane z ich jakością, ale z intensywną codzienną eksploatacją. Problem ten dotyczy przede wszystkim drzwi wejściowych, bo to właśnie ich używa się najczęściej. Charakterystyczne skrzypienie podczas otwierania i zamykania drzwi wydobywa się oczywiście z zawiasów. Zawiasy w nowych drzwiach są zazwyczaj odpowiednio nasmarowane. Z czasem jednak, w miarę użytkowania smar traci swoje właściwości i zaczyna się wycierać. To nie wszystko. Dodatkowymi czynnikami wzmagającymi skrzypienie drzwi są kurz i wilgoć, które dostają się w drobne szczeliny mechanizmu zawiasów. To zaś powoduje wzrost tarcia w zawiasach podczas otwierania drzwi, co przekłada się na irytujące odgłosy.
Jak pozbyć się niechcianych odgłosów?
Walka ze skrzypiącymi drzwiami nie jest zbyt skomplikowana, ale wymaga od nas pewnego wysiłku. Przede wszystkim musimy zdobyć odpowiedni środek do naoliwienia głośnych zawiasów. Rozwiązaniem doraźnym, na szybko jest olej słonecznikowy. Jeśli jednak chcemy pozbyć się skrzypienia na dobre, zwykła kuchenna oliwa nie wystarczy. Co więc sprawdzi się w tej roli lepiej? Warto udać się do specjalistycznego sklepu żelaznego i zaopatrzyć się w prawdziwy smar do zawiasów. Dobry i dość trwały efekt przyniesie także wazelina techniczna. Możemy także użyć wygodnych środków w postaci aerozolu, których jest na rynku dość sporo.
No dobrze – co zatem zrobić z nabytym specyfikiem, by drzwi przestały skrzypieć? Cały proces oliwienia zawiasów sprowadza się do kilku prostych kroków, których wykonanie zajmie nam maksymalnie kilkanaście minut. Na samym początku należy zdjąć lub podnieść drzwi, tak, by możliwe było rozsunięcie zawiasów. Gdy nam się to uda, trzeba dokładnie wyczyścić mechanizm ze wszelkich zabrudzeń, kurzu i starego smaru. W przeciwnym razie dalsze wysiłki spełzną na niczym. Po umyciu zawiasy powinny być również idealnie wytarte i wysuszone. Po tych małych porządkach nadchodzi czas na część zasadniczą naszych działań. Należy precyzyjnie i dokładnie wprowadzić środek smarujący w odpowiednie szczeliny w obu częściach zawiasów. Nadmiar smaru trzeba będzie wytrzeć suchą szmatką (by nie zabrudził innych części drzwi), a następnie opuścić (lub założyć ponownie) skrzydło. Uwaga, to jeszcze nie koniec! Niezwykle ważne jest, aby po wszystkim wykonać kilka ruchów, otwierając i zamykając drzwi. Tylko w ten sposób odpowiednio rozprowadzimy smar w zawiasach.
Zbyt trudne?
Jeśli obawiamy się, że nasze umiejętności w zakresie majsterkowania są niewystarczające, by przeprowadzić taką operację, można nasmarować drzwi bez ich demontażu czy podnoszenia. Wystarczy wówczas zaopatrzyć się w odpowiedni preparat, który charakteryzuje się dobrymi właściwościami penetrującymi. Sprzedawca w specjalistycznym sklepie z pewnością chętnie doradzi, który produkt wybrać.
Zanim przystąpimy do akcji, pamiętajmy, że smarowanie zawiasów może się skończyć zabrudzeniami ściany czy ościeżnicy. O ile w przypadku zwykle gładkiej i śliskiej powierzchni drzwi smar jest dosyć łatwy do usunięcia, o tyle w przypadku ściany będzie to znacznie bardziej kłopotliwe. By temu zapobiec, warto zabezpieczyć ścianę w okolicach zawiasów folią ochronną.
Przede wszystkim jednak, by wspomniane zabiegi odwlec w czasie, wybierz skrzydła od PORTA DRZWI o zawiasach z teflonowymi wkładkami. To drzwi ciche i niezawodne – skrzypienie nie wchodzi w grę przez długie lata! A wszyscy domownicy śpią spokojnie.
Oceń artykuł: