Czy drzwi w kolorze wenge nadal są modne?
Oceń artykuł:
Czy drzwi wenge są modne? Co prawda nie wpisują się w dzisiejsze trendy, ale do tej pory mają wierne grono miłośników. Nic dziwnego – ich głęboki, ciemny odcień dodaje pokojom przytulności, a w połączeniu z burgundem i złotem wpisują się w popularną stylistykę PRL-u. Gdzie jeszcze sprawdzą się drzwi wewnętrzne wenge i jak wybrać ich zamiennik?
Drzwi – kolor wenge i aktualne trendy
Aranżowanie pomieszczeń nie polega jedynie na wyborze farby do ścian czy dobraniu dodatków – to moment, w którym musisz zadecydować o finalnym wyglądzie Twojego domu lub mieszkania. Sprawa komplikuje się, gdy musisz podjąć decyzję dotyczącą odcienia i modelu drzwi wewnętrznych, które nie tylko zapewniają intymność i spokój, ale także harmonizują i uzupełniają stylistykę wykańczanego wnętrza.
Aktualne wnętrzarskie trendy stawiają na powrót do natury, prostoty i wyciszenia, a ciemne kolory zarezerwowane są dla przestrzennych i nowoczesnych mieszkań w stylu industrialnym, minimalistycznym czy art déco. A co z drzwiami wewnętrznymi wenge? Czy nadal są modne? Niestety – ich czas przeminął, a oryginalny design zastępowany jest innymi drewnianymi fornirami. Jednak… dla niektórych projektantów to idealne rozwiązanie w przypadku zdecydowanych wnętrz o przygaszonym wykończeniu lub dla jasnych, otwartych mieszkań z dużą liczbą okien. Gdzie drzwi wenge sprawdzą się najlepiej?
Styl preppy – amerykański sen o pięknych wnętrzach z drzwiami wenge
Styl preppy to połączenie ponadczasowych klasycznych mebli o gustownym wykończeniu z jasnymi odcieniami brązu oraz bieli. Miękkie materiałowe sofy lub karmelowe skórzane kanapy w zestawieniu z dębowymi stolikami i sosnowym parkietem to must have każdego miłośnika amerykańskich wnętrz. Jednak czy można w ich aranżacji wykorzystać drzwi pokojowe wenge? Oczywiście, że tak – jako element akcentowy będą strzałem w dziesiątkę! W stylu preppy liczą się jasne kolory, ale to te ciemne, o czekoladowym odcieniu, dodają całości niepowtarzalnego teksańskiego szyku!
Przeczytaj również: Mieszkanie w amerykańskim stylu preppy
Porta INSPIRE model B.2 kolor Dąb Hawana
Drzwi wewnętrzne wenge i meble z czasów PRL
Nie od dziś wiadomo, że fotele i szafki charakterystyczne dla lat PRL-u wracają do mody. Coraz popularniejsze „zajączki” czy meblościanki mają wielu miłośników, którzy nie boją się niekonwencjonalnych połączeń. Mocne granaty zestawiają z ciemnym lakierowanym drewnem, a energetyzujące pomarańcze z subtelną bielą i kością słoniową. Doskonałym uzupełnieniem polskich retro wnętrz są drzwi wewnętrzne wenge, które w połączeniu ze zwisającymi roślinami doniczkowymi i ponadczasowymi makramami dodają wnętrzu nutkę stylu boho i podkreślą jego nietuzinkowy wygląd!
Przeczytaj również: Wystrój wnętrz à la PRL, czyli wielki powrót lat 70.
Nie tylko czarne i matowe – drzwi wenge w stylu loftowym
Przepadasz za postindustrialnym budownictwem? Lubisz surowy wygląd cegieł i przepadasz za tym, co nieidealne? W stylu loftowym liczy się przestrzeń, ale też odpowiednie zestawienie dodatków i kolorów – biel i odcienie beżu ograniczane są do minimum, a beton, czerń i ciemne drewno stanowią nierozłączne elementy stylizacji. Jeżeli nie chcesz wykorzystywać w pomieszczeniach typowych loftowych skrzydeł drzwiowych, postaw na te w odcieniu wenge – dzięki temu dodasz wnętrzom odrobiny przytulności, a także urozmaicisz ich wystrój. To idealna propozycja do typowo męskich pomieszczeń, w których brakuje subtelnych dodatków, mogących złagodzić całość stylizacji.
Zobacz wszystkie dostępne modele drzwi w odcieniach wenge oraz innych zbliżonych kolorystycznie okleinach. Sprawdź katalog PORTA na 2022 rok.
Drzwi wenge – modele zewnętrzne i wewnętrzne
Choć moda na drzwi w kolorze wenge przemija, to ciemne czekoladowe drewno nadal ma wielu miłośników i wiernych fanów. Oprócz tego, że sprawdza się zarówno w ekstrawaganckich, jak i klasycznych wnętrzach, to wciąż jest bezpiecznym rozwiązaniem dla większości mieszkań i domów. Jeżeli zależy Ci na nieskomplikowanej budowie i wykończeniu, a jednocześnie niezawodności, wybierz drzwi wewnętrzne z kolekcji Porta KONCEPT – nie tylko zachwycają prostotą, ale w ciemnym odcieniu wenge dodadzą pomieszczeniom wyjątkowego charakteru.
drzwi z kolekcji Porta KONCEPT model A.9
A co z wejściem do mieszkania lub domu? Urządzając wnętrza, nierzadko o nim zapominamy – w końcu jego głównym zadaniem jest wytłumienie hałasów i ochrona domowników. Warto wiedzieć, że stanowi ono ważny element nieruchomości – są jego znakiem rozpoznawczym! Drzwi zewnętrzne wenge będą stanowiły akcent kolorystyczny na nudnej klatce schodowej, a także uzupełnią przedpokój w stylu preppy lub loftowym.
Najciekawsze zamienniki drzwi w kolorze wenge
Lubisz iść za trendami, a może zależy Ci na ciekawym wykończeniu wnętrza? Drzwi wenge bez problemu zastąpisz drewnem w odcieniach Orzecha lub Dębu Południowego i Szkarłatnego, a do podkreślenia wystroju pomieszczenia możesz wykorzystać takie modele jak:
Porta LINE model F.1 – drzwi w odcieniu Dąb Hawana z ozdobną złotą intarsją umieszczoną na wysokości klamki. Ościeżnica w tym samym kolorze co pokrycie skrzydła i złota klamka świetnie wkomponują się we wnętrza urządzone w stylu glamour, jak również w nowoczesne mieszkania;
drzwi Porta LINE model F.1 ze złotymi intarsjami
Porta LOFT model 1.1 – z matową czarną ościeżnicą i w ciepłym odcieniu Dębu Hawana doskonale uzupełni wnętrza preppy, ale także sprawdzi się w stylistyce boho;
Porta CPL model 1.1 – w kolorze Orzech Modena będzie współgrać ze stylem rustykalnym oraz retro.
Porta LOFT model 1.1 kolor Dąb Hawana Porta CPL model 1.1 w kolorze Orzech Modena
Pamiętaj – niezależnie od panującej mody i trendów, Twoje mieszanie lub dom powinny przede wszystkim oddawać Twój charakter i gust. Jeżeli lubisz wygląd drzwi wenge, bez problemu znajdziesz wiele ciekawych modeli, które idealnie sprawdzą się w aranżacji wnętrza. Świetną alternatywą jest też kolor Wenge White – o subtelnej fakturze i o jasnym wykończeniu. Szukasz czegoś nowego? Wykorzystaj do tego ciepłe odcienie drewna, które z powodzeniem zastąpią klasyczne ciemnobrązowe skrzydła drzwiowe!
Oceń artykuł: