Drzwi rewersyjne – co to znaczy, że drzwi są z rewersem?
Oceń artykuł:
Drzwi rewersyjne, znane również jako drzwi z odwrotną przylgą, są coraz popularniejszym rozwiązaniem w nowoczesnych wnętrzach. Czym się charakteryzują i jakie mają zalety? Kiedy warto postawić na drzwi rewersowe? Odpowiedzi na te i inne pytania związane ze skrzydłami drzwiowymi z odwrotną przylgą znajdziesz w naszym artykule.
Spis treści
Co to są drzwi rewersyjne?
Już od dawna drzwi wewnętrzne przestały być jedynie funkcjonalnym dodatkiem do wnętrz – to element, który oddziałuje na design mieszkań. Jeżeli chcesz, by zakupiona para skrzydeł drzwiowych pasowała do zamieszkiwanych czterech ścian, a przy okazji podkreślała aranżację, warto rozważyć zakup drzwi rewersyjnych.
Drzwi rewersyjne, nazywane również drzwiami z odwrotną przylgą, to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie stolarki drzwiowej, które pozwala na otwieranie skrzydeł drzwiowych do wewnątrz ościeżnicy. Ich charakterystycznym elementem jest specjalna opaska na skrzydle. Sprawia ona, że zamknięte drzwi tworzą równą płaszczyznę z ościeżnicą – przekłada się na spójny i estetyczny wygląd korytarza lub pomieszczenia.
Za przykład drzwi rewersyjnych posłużą nam skrzydła z kolekcji PORTA GRANDE model A.0 osadzone w ościeżnicy PORTA SYSTEM z odwrotną przylgą. Ich prosta konstrukcja i klasyczny wygląd wpisze się w wystrój wielu domów i mieszkań.
System drzwi rewersyjnych możesz wykorzystać wtedy, gdy kilka par skrzydeł drzwiowych sąsiaduje ze sobą. Zamknięte drzwi rewersyjne będą tworzyły równą płaszczyznę ze ścianą, co doda aranżacji dużo harmonii. W zależności od potrzeb mogą otwierać się w dowolnym kierunku – na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia.
Dzięki drzwiom rewersowym unikniesz sytuacji, w których sąsiadujące skrzydła będą kolidowały ze sobą przy otwieraniu. Z zewnątrz – np. od strony przedpokoju – ich powierzchnia zawsze będzie zlicowana z ościeżnicą.
To może Cię zainteresować: Wybór drzwi – kilka praktycznych porad
Czym wyróżniają się drzwi wewnętrzne rewersyjne?
Drzwi wewnętrzne rewersyjne to synonim nowoczesności i minimalizmu. To elegancki dodatek do wnętrz, który nie zaburza aranżacji i nie powoduje zbędnego chaosu. W ich montażu stosuje się zamki magnetyczne oraz ukryte zawiasy, które z zewnątrz są całkowicie niewidoczne.
Wskazówka: Poszukujesz drzwi rewersyjnych, które „wtopią się” w wygląd pomieszczenia? Przykładem mogą być skrzydła drzwiowe z kolekcji PORTA HIDE model 1.1 z odwrotną przylgą. Pokryte białym lakierem podkładowym pozwolą na dowolną aranżację – możesz je pomalować, pokryć tapetą lub sztukaterią. |
Drzwi z odwrotną przylgą dopełniają aranżacje oraz dodają wnętrzom lekkości. Są stylizacyjnym strzałem w dziesiątkę w mniejszych apartamentach, średniej wielkości mieszkaniach oraz w kawalerkach.
Jakie są różnice między drzwiami rewersyjnymi a tradycyjnymi?
By zrozumieć mechanizm działania drzwi rewersyjnych, warto porównać ich pracę z tradycyjnymi skrzydłami drzwiowymi – czyli drzwiami przylgowymi.
W przypadku dobrze znanych i popularnych drzwi przylgowych, skrzydło drzwiowe po zamknięciu styka się z obwodem otworu drzwiowego, tworząc charakterystyczną przylgę. To specjalny rodzaj wcięcia, które sprawia, że powierzchnia drzwi nachodzi na ościeżnicę – można mieć wrażenie, że skrzydła delikatnie od niej odstają.
Natomiast w drzwiach rewersyjnych przylga jest odwrócona – widoczna jest jedynie od wewnętrznej strony pokoju, a nie np. korytarza czy przedpokoju. Po zamknięciu powierzchnia drzwi znajduje się na tej samej płaszczyźnie co ościeżnica i nie odstaje poza lico ściany.
Przeczytaj również: Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać?
Gdzie sprawdzą się drzwi rewersyjne: inspiracje
Jak już wspominaliśmy, drzwi rewersyjne to doskonały dodatek do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Jednak gdzie jeszcze znajdą zastosowanie? Wszystko zależy od designu i wykończenia samych skrzydeł drzwiowych. Drzwi z odwrotną przylgą sprawdzą się w mieszkaniach i domach utrzymanych w stylu:
- skandynawskim – jest oszczędny w formie; doskonale pasują do niego elementy wystroju o subtelnej konstrukcji i o prostym wyglądzie.
- loftowym – w którym liczą się nietypowe połączenia; świetnie uzupełniają go nieskomplikowane i surowe formy.
- eklektycznym – dającym efekt uporządkowanego nieładu; „kropką nad i” są ascetyczne dodatki, które stanowią idealne tło dla bardziej wyróżniających się akcesoriów.
Pamiętaj, że podczas aranżacji wnętrza ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Jeżeli uważasz, że w zamieszkiwanym mieszkaniu drzwi rewersyjne dopełnią wystrój pomieszczeń, a przy okazji będą praktycznym dodatkiem, idź za głosem intuicji.
Podsumowując, drzwi rewersyjne to innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie estetykę i funkcjonalność. Ich unikalna konstrukcja pozwala na stworzenie płynnej, harmonijnej przestrzeni – zarówno praktycznej, jak i przyjemnej dla oka. Dlatego jeżeli chcesz dopełnić wygląd zamieszkiwanej przestrzeni, a przy okazji pragniesz, by stała się w pełni funkcjonalna, postaw na drzwi z odwrotną przylg
Oceń artykuł: