Drzwi w ściance działowej z kartongipsu – o czym pamiętać?

Oceń artykuł:

0%
0%

Ściany z kartongipsu to popularne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Ich lekkość i łatwość montażu oraz nieskończone możliwości aranżacyjne sprawiają, że takie ściany spełniają różne potrzeby wnętrzarskie. Można w nich również zamontować drzwi. Ścianka g-k z drzwiami wymaga szczególnego podejścia, by zapewnić stabilność konstrukcji. Sprawdź, o czym pamiętać przy montażu drzwi w ścianie z kartongipsu.

Drzwi w ściance działowej z kartongipsu – o czym pamiętać?

Drzwi w ścianie działowej z kartongipsu – czy można je zamontować?


Montaż drzwi w ścianie g-k może budzić wątpliwości ze względu na lekką i kruchą konstrukcję płyt g-k. Takie ściany są mniej wytrzymałe niż murowane, dlatego wymagają specjalnego przygotowania pod założenie drzwi.

Należy zastosować odpowiednie wzmocnienia w postaci stalowych profili w otworze drzwiowym. Powinny one być założone w pionie i w poziomie, by stworzyć solidną ramę dla ościeżnicy. Trzeba także dostosować szkielet ściany z kartongipsu. Standardowa grubość ściany z karton gipsu to 75 mm. Jeśli ościeżnica jest grubsza, dostosuj szerokość profili stalowych, by zapewnić odpowiednią nośność.

Dla pewności skorzystaj z usług doświadczonych fachowców, którzy wiedzą, jak stabilnie i trwale zamontować drzwi w ścianie g-k. Wybierz też lekki model drzwi wewnętrznych z kolekcji PORTA.

Grubość ściany z kartongipsu pod drzwi

Kartongips lub płyta gipsowo-kartonowa jest popularnym materiałem budowlanym. Służy do budowy ścian działowych, sufitów podwieszanych i okładania ścian murowanych. Składa się z gipsowego rdzenia otoczonego kartonem – ten materiał jest lekki i łatwy w obróbce.

Płyty g-k są dostępne w różnych grubościach i typach – np. wodoodporne, akustyczne czy ognioodporne – dzięki czemu mają wszechstronne zastosowanie.

Standardowa grubość ścianki działowej z kartongipsu to, jak wspomnieliśmy wcześniej, 75 mm. To minimalna grubość, która zapewnia stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji z profilami stalowymi. Jak powinna wyglądać ściana z karton gipsu z drzwiami?

1.    Szkielet ścianki z profili stalowych o szerokości 50 mm.

2.    Dwie warstwy płyt g-k o grubości 12,5 mm każda, zamocowane po obu stronach szkieletu.

Jeśli chcesz zamontować na takiej ścianie cięższe drzwi, dodaj więcej profili stalowych w pionie i poziomie. Zastosuj także wzmocnienia drewniane tam, gdzie będą zawiasy i zamki.

Ściana z kartongipsu a drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne można zamontować na ścianie z kartongipsu po zastosowaniu odpowiednich wzmocnień. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić przestrzeń, ponieważ nie potrzeba tu dodatkowego miejsca na otwieranie skrzydła drzwiowego.

drzwi przesuwne chowane w ścianie

Wzmocnienia pod montaż drzwi przesuwnych w ściance g-k

Przed montażem systemu przesuwnego wzmocnij szkielet ściany dodatkowymi profilami stalowymi – tak, aby tworzył solidną ramę. Na takim szkielecie można założyć prowadnicę. W miejscach mocowania elementów systemu przesuwnego warto dodać wstawki drewniane lub metalowe. To zapewni odpowiednią nośność konstrukcji oraz stabilność i płynność ruchu drzwi.

Systemy przesuwne w ofercie PORTA

W ofercie PORTA znajdziesz odpowiednie systemy przesuwne do montażu drzwi w ścianie z kartongipsu. Są to:

To rozwiązanie oferujemy w wersji kasetowej. Taki system przesuwny montuje się wewnątrz ściany. Ościeżnica jest tutaj widoczna tak jak przy drzwiach klasycznych przylgowych. W ramach Systemu przesuwnego KOMPAKT oferujemy różne opcje wykończenia, w tym lakierowane oraz okleinowane. Polecamy go szczególnie do nowoczesnych wnętrz, w których estetyka łączy się z funkcjonalnością.

Porta_KONCEPT_model_A.9_kolor_Dab Skandynawski_systemSuwanyKompakt

  • System przesuwny ALU

To naścienny system przesuwny z układem jezdnym wykonanym z aluminium. Wysoka estetyka i lekkość tego systemu doskonale pasują do stylu nowoczesnego. Możesz zastosować go ze skrzydłami drzwiowymi PORTA w wersji bezprzylgowej.

drzwi przesuwne białe_systemPrzesuwnyAlu

Drzwi z systemem przesuwnym bezościeżnicowym to nowatorskie rozwiązanie, które polega na tym, że skrzydła przesuwne są chowane w ścianę. System przesuwny bezościeżnicowy nie wymaga zastosowania zarówno ościeżnicy, jak i opasek maskujących. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się w przypadku murów o grubości 100 mm i jest przeznaczone do montażu w ścianach kartonowo-gipsowych, a także w ścianach murowanych z pełnej cegły.

Porta HIDE drzwi przesuwne ukryte

Modele drzwi do systemów przesuwnych montowanych w ścianie z kartongipsu

  • NATURA OSLO

Drzwi z kolekcji NATURA OSLOwykończone naturalną okleiną. Dzięki temu nadają wnętrzu elegancki i ciepły wygląd. Doskonale sprawdzą się jako element wystroju opartego na naturalnym pięknie i trwałości, np. w stylu skandynawskim.

NaturaOSLO_2_okleinaNaturalnaDabStandardPASIAK

Nowoczesny design i gładka powierzchnia to wizytówka tej kolekcji. Skrzydła drzwiowe są wykończone Okleiną Lakierowaną Matt. Dostaniesz je w takich wersjach kolorystycznych jak: Szary Platynowy Matt, Grafitowy Matt i Kaszmir Matt. To idealne drzwi do eleganckich i minimalistycznych wnętrz.

PORTA UNI KOLOR MODERN model I.1 z intarsjami okleina-lakierowana-kaszmir-matt

Konfiguruj drzwi

Ściana g-k z drzwiami ukrytymi

Drzwi ukryte są nowoczesnym rozwiązaniem, które staje się coraz popularniejszy wśród projektantów wnętrz. Oferujemy kolekcję PORTA HIDE, która idealnie wtapia się w ścianę i tworzy z nią jednolitą powierzchnię. Dzięki temu drzwi stają się prawie niewidoczne, a wnętrze staje się optycznie większe oraz zyskuje minimalistyczny i elegancki charakter.

Liczne formy wykończenia – farba, tapeta, listwy i wiele innych – pozwalają dopasować drzwi PORTA HIDE do każdego stylu wnętrzarskiego i każdego gustu.

Drzwi w ściance działowej z karton gipsu

Montaż drzwi w ścianie działowej z karton gipsu wymaga odpowiedniego przygotowania, a także użycia właściwych materiałów. W ten sposób możesz stworzyć stabilną, trwałą i estetyczną konstrukcję, która doskonale wpisze się w aranżację pod względem wizualnym i funkcjonalnym.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym