Jak dobrać drzwi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

Oceń artykuł:

86%
14%

Jakie drzwi pozwolą osobom z niepełnosprawnościami swobodnie poruszać się po domu lub mieszkaniu? Ważne są między innymi minimalna dopuszczalna szerokość i łatwość otwierania drzwi, a także sposób zaaranżowania przestrzeni wokół. Sprawdź, co jeszcze należy wziąć pod uwagę.

Jak dobrać drzwi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

Drzwi dla osób niepełnosprawnych, które uwzględniają różne potrzeby użytkowników

Dobierając drzwi dla osób niepełnosprawnych, pamiętaj o indywidualnych potrzebach domowników. To w jakim stopniu sprawdzą się poszczególne rozwiązania, zależy w dużej mierze od rodzaju niepełnosprawności ruchowej, który ma dana osoba, jej wieku i ogólnego stanu zdrowia.

Przykładowo, minimalna szerokość drzwi czy najwygodniejszy sposób ich otwierania mogą być różne dla osób poruszających się na wózku lub o kulach, czy też przy pomocy balkonika. W artykule koncentrujemy się głównie na potrzebach osób korzystających z wózków, ale nie zapominamy też o rozwiązaniach, które docenią ludzie przemieszczający się w inny sposób.

Szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych i inne ważne parametry

AdobeStock_170356486 (1)

Szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych, która pozwoli na wygodny przejazd wózka, wynosi co najmniej 90 cm. Określenie „minimalna szerokość drzwi” oznacza szerokość otworu w świetle ościeżnicy przy otwartych drzwiach – czyli szerokość przejścia.

Jednocześnie nie znaczy to, że im szerokość większa, tym lepiej. Bardzo szerokie drzwi będą cięższe, a przez to trudniejsze do otworzenia. 90 cm to optymalna szerokość, a drzwi zdecydowanie nie powinny być szersze niż 1 metr. Wybieraj też skrzydła możliwie lekkie (np. z wypełnieniem typu „plaster miodu”). Drzwi powinny także otwierać się szerzej niż pod kątem 90°.

Duży wpływ na komfort użytkowania drzwi mają też klamki lub uchwyty pozwalające łatwo otworzyć skrzydło. Przykładem mogą być klamki o długości większej niż standardowa, które zmniejszają nacisk wymagany do otwarcia lub zamknięcie drzwi. Inne rozwiązanie ułatwiające poruszanie po mieszkaniu osobom na wózkach to pionowe uchwyty zamiast klamek po zewnętrznej stronie drzwi. Z kolei po wewnętrznej stronie – szczególnie w drzwiach łazienkowych, które muszą otwierać się na zewnątrz – warto zamontować prostą, poziomą poręcz o długości ok. 60 cm, na wysokości ok. 85 cm.

Podane parametry mogą się rzecz jasna różnić w zależności od wysokości siedzenia wózka oraz wzrostu i zasięgu osoby z niepełnosprawnością. Przyjmuje się, że o ile to tylko możliwe, wszystkie klamki, uchwyty i włączniki w mieszkaniu powinny znajdować się na wysokości od minimum 70 do maksimum 130 cm. Najwygodniejsze są jednak rozwiązania indywidualnie dopasowane.

Nie tylko drzwi dla osób niepełnosprawnych, ale i dostosowana przestrzeń wokół

Właściwości samych drzwi, w tym minimalna szerokość w świetle ościeżnicy, to nie jedyne kwestie, o których powinieneś pomyśleć.

Pierwszym i najbardziej oczywistym przykładem są progi – a dokładniej ich brak. Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie przejścia w domu lub mieszkaniu – w tym np. te na taras czy balkon – nie miały progów. Jeśli trudno całkiem je wyeliminować, niech będą jak najniższe. Warto też stosować montowane na stałe lub tymczasowe listwy podprogowe, które mają mały spadek i niwelują różnicę poziomów.

Bardzo duże znaczenie ma także aranżacja przestrzeni wokół drzwi. Nie mogą one znajdować się w rogu korytarza, a minimalny odstęp od narożnika lub innych sprzętów to 30 cm. Po zewnętrznej i wewnętrznej stronie drzwi, zwłaszcza łazienkowych należy też zostawić wolne miejsce – okrąg o promieniu ok. 150 cm. Przeciętny wózek ma ok. 120 cm długości i 75 cm szerokości, więc taka przestrzeń powinna wystarczyć, by osoba, która się nim porusza, mogła wygodnie manewrować.

Nie tylko tradycyjne: drzwi przesuwne, łamane i z napędem

Warto też wspomnieć, że drzwi wygodne dla osób niepełnosprawnych niekonieczne muszą otwierać się w tradycyjny sposób. Tam, gdzie jest to możliwe, możesz w ogóle zrezygnować z drzwi. Jeśli chcesz, by pomieszczenie można było jednak zamknąć, rozważ drzwi przesuwne albo łamane, które również są dostępne w ofercie PORTA.

Dla wielu osób niepełnosprawnych, drzwi przesuwne lub łamane będą prostsze do pokonania. Dotyczy to szczególnie osób, które poruszają się o balkoniku lub kulach i podczas chodzenia mają zajęte ręce. Wymagana minimalna szerokość drzwi – a dokładniej przejścia w ościeżnicy – będzie w tym wypadku podobna jak przy drzwiach rozwieranych.

Chyba najwygodniejszą opcją dla wielu osób niepełnosprawnych są drzwi z napędem, które otwierają się automatycznie. Jest to jednak dość drogie rozwiązanie, oferowane jak dotąd przez nieliczne firmy. Jeśli się na nie zdecydujesz, pamiętaj, że kluczową kwestią jest bezpieczeństwo użytkowania. Drzwi powinny mieć dobry system czujników, który zapobiegnie uderzeniu domownika przez otwierane skrzydło.

Oceń artykuł:

86%
14%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym