Jak wybierać ościeżnice do drzwi zewnętrznych?
Oceń artykuł:
Ościeżnica drzwi to element, o którym często zapominamy, a wybierając drzwi, zwracamy uwagę tylko na samo skrzydło drzwiowe. Tymczasem ościeżnica i skrzydło drzwiowe tworzą nieodłączną parę, która może funkcjonować jedynie w duecie. Czy wiesz, jak powinna być wybierana futryna drzwiowa?
To jasne, że drzwi z ościeżnicą muszą tworzyć dobrze dobrany pod względem estetycznym komplet. Jednak równie ważnym kryterium wyboru są względy techniczne, ponieważ nie wszędzie można zamontować każdą ościeżnicę.
Podstawowe rodzaje ościeżnic
Ościeżnica blokowa jest najprostszym modelem, zwanym też ościeżnica stałą. Montowana jest w budynkach, gdzie grubość ścian jest większa niż 6 cm, ale mniejsza niż 10 cm. Ma to miejsce głównie w budynkach nowych, bo tam używa się standardowych obecnie materiałów budowlanych. W domach starszych, budowanych z różnych materiałów, w budynkach, gdzie ściany są tak zwanym pruskim murem, ościeżnice stałe na ogół się nie sprawdzają. Ten typ futryn nie jest zazwyczaj sprzedawany w komplecie z opaskami maskującymi i trzeba do nich dokupić listwy ozdobne, aby całość odpowiednio wykończyć.
Innym typem futryn są ościeżnice regulowane, które znacznie łatwiej dopasować do grubości muru. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że ściana, na której montuje się taką ościeżnicę nie może być cieńsza niż 7,5 cm. Szerokość tych futryn jest zmienna, co znacznie ułatwia ich osadzanie. Ościeżnice te posiadają opaski maskujące, które okalają ścianę z obu stron i zapewniają w ten sposób bardzo ładny efekt końcowy.
W małych pomieszczeniach, jeśli jest taka możliwość, lepiej zastosować jednak ościeżnice stałe. Wyglądają one nieco delikatniej, a zawsze można je ozdobić ciekawymi wykończeniami. Ościeżnica blokowa musi też być zastosowana, jeśli drzwi mają znajdować się na styku dwóch prostopadłych ścian, bo tam nie zmieszczą się opaski maskujące, stosowane wokół drzwi z ościeżnicą regulowaną.
Futryny do drzwi wejściowych – izolacja cieplna
Wybierając ościeżnicę, trzeba też pamiętać, że izolacyjność termiczną zapewniają nie tylko odpowiednie skrzydła drzwiowe, ale też futryny. Bardzo dobre pod tym względem są ościeżnice wykonane z PCW lub aluminium. Ich wielokomorowe profile wypełniane są materiałami o wysokiej termoizolacyjności. To zapobiega powstawaniu tak zwanych mostków termicznych. Dodatkowo stosuje się uszczelki wykonywane z gumy, silikonu lub innych materiałów termoplastycznych. Umieszcza się je wzdłuż całego obwodu ościeżnicy. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dobrą szczelność drzwi.
Futryna do drzwi antywłamaniowych
Nawet najlepsze drzwi antywłamaniowe, zamontowane w futrynie ze słabego materiału lub w źle osadzonej ościeżnicy, nie zapewnią żadnej ochrony. Kupując drzwi antywłamaniowe, trzeba więc zwrócić baczną uwagę na materiał, z którego wykonano ościeżnicę. Ta powinna być metalowa i musi być właściwie i głęboko zakotwiona w murze.
Gdy montuje się nowe drzwi antywłamaniowe w miejscu starych, można zastosować tak zwane ościeżnice nakładkowe, które są mocowane do starych, już istniejących futryn. Co prawda traci się nieco na szerokości przejścia, ale jest to alternatywa warta rozważenia.
Wybierając futryny od drzwi, trzeba przede wszystkim dobrze orientować się w uwarunkowaniach technicznych, w których ościeżnica ma się znaleźć. Trzeba też dobierać ościeżnice wykonane z odpowiedniego materiału, tak aby był on właściwy dla danego rodzaju skrzydła drzwiowego.
Oceń artykuł: