Jak zbudowane są nowoczesne drzwi? Co to jest plaster miodu?

Oceń artykuł:

100%
0%

Nowoczesne drzwi spełniają różne zadania. Te zewnętrzne chronią nas przed zimnem, hałasem oraz dbają o nasze bezpieczeństwo. Drzwi wewnętrzne zapewniają nam intymność i ciszę, gdy jej potrzebujemy. Wszystko to jest możliwe do osiągnięcia, jeśli właściwie wybierzemy rodzaj drzwi – chodzi głównie o konstrukcję skrzydła, a nie o jego design. W jaki sposób zbudowane są nowoczesne drzwi?

Jak zbudowane są nowoczesne drzwi? Co to jest plaster miodu? Porta DECOR

Rama i wypełnienie

Podstawowym elementem konstrukcji drzwi jest rama. Najczęściej robi się ją z drewna klejonego, a czasami do tego celu używa się też płyt MDF. I choć rama stanowi główny trzon konstrukcji skrzydła drzwiowego, to sama byłaby zbyt słabym elementem, aby zapewnić odpowiednią stabilność. Rama uzupełniona jest więc wypełnieniem i dopiero ten duet tworzy właściwą podstawę dla drzwi.

Najpopularniejsze są dwa rodzaje wypełnień drzwi. Pierwsza, tańsza wersja to wypełnienie typu plaster miodu. Jest ono wykonane ze specjalnie wzmacnianej tektury, z której powstają arkusze do złudzenia przypominające sześciokątne elementy. Są one ułożone tak, jak plastry miodu. Tektura w tej formie jest bardzo sztywna i zyskuje dużą odporność na nacisk.

Druga wersja wypełnienia do drzwi to płyta wiórowa otworowa lub pełna. Obie płyty są drewnopochodne. W pierwszym typie płyty dodatkowo wierci się otwory, tak aby zmniejszyć jej ciężar.

Plaster miodu czy płyta wiórowa?

Wypełnienie drzwi definiuje cechy, które finalnie będzie posiadało dane skrzydło drzwiowe. Z łatwością można stwierdzić, że plaster miodu w drzwiach to zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Ze względu na stosunkowo niewielką objętość i ciężar to wypełnienie drzwiowe przynosi duże oszczędności – zarówno w czasie produkcji, jak i w transporcie.

Jednak plaster miodu w drzwiach nie zapewnia tak dobrej izolacji termicznej czy akustycznej. Drzwi tego typu nie mogą być montowane w wilgotnych pomieszczeniach, ponieważ wilgoć, która dostanie się do ich wnętrza, wpłynie negatywnie na właściwości wzmacniające tektury i nie będzie ona wówczas zapewniać właściwej stabilizacji całego skrzydła drzwi.

Płyta otworowo wiórowa, zastosowana jako wypełnienie drzwi, sprawia, że drzwi znacznie lepiej chronią wnętrza przed chłodem i hałasem. Skrzydła drzwiowe są też znacznie trwalsze i bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście jeszcze lepsze właściwości zapewnia pełna płyta wiórowa, ale do jej zastosowania z reguły potrzebne jest dodatkowe wzmocnienie ramy drzwi.

Ile ważą drzwi wewnętrzne?

Wypełnienie plaster miodu jest najlżejsze, więc i drzwi mają najmniejszą wagę. Z reguły ważą od 17 do 19 kg. Niestety nie zapewniają one często pożądanej izolacyjności. Tam więc, gdzie zależy nam na ciszy i ochronie przed utratą ciepła, warto zastosować drzwi z płytą wiórową w środku.

Tu trzeba się liczyć ze zwiększoną wagą takiego skrzydła drzwiowego. Zastosowana płyta wiórowo-otworowa podnosi ciężar drzwi o standardowej szerokości 80 cm nawet do 30 kg. Jeśli zaś zastosowana zostanie płyta pełna, to waga drzwi może wzrosnąć nawet do 40 kg.

Każdy musi rozważyć, jaki rodzaj drzwi będzie odpowiedni w jego mieszkaniu czy w domu. Oczywiście na decyzję nierzadko znaczący wpływ ma cena. Drzwi z wypełnieniem typu plaster miodu są wówczas bezkonkurencyjne.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym