Montaż drzwi w domu - najważniejsze zasady
Oceń artykuł:
Remont mieszkania każe nam stawić czoła wielu wyzwaniom, które na pierwszy rzut oka są zdecydowanie ponad nasze siły. Oto nagle okazuje się, że musimy znać się na wszystkim i na każdym kroku zaskakiwać samych siebie wysokim zaawansowaniem naszych umiejętności majsterkowania. Kolejne etapy remontu wymagają od nas kolejnych dowodów biegłości w rozlicznych dziedzinach. Weźmy na przykład drzwi wewnętrzne. Powinny one nie tylko pasować do istniejącej aranżacji i harmonijnie się z nią komponować – musimy zadbać też o to, by były funkcjonalne. Za to zaś odpowiada sprawny i przemyślany montaż. Warto mu poświęcić więcej uwagi - sprawi to, że codzienne użytkowanie drzwi będzie wygodne i bezpieczne.
Istnieje wiele pospolitych błędów, które niedoświadczeni remontowicze popełniają przy montażu drzwi. Skrzydła zderzają się przy jednoczesnym otwieraniu? Jest duże prawdopodobieństwo, że ich instalacja nie została dobrze zaplanowana i przemyślana. By uniknąć takich problemów, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami montażu drzwi i podpowiedziami jak to zrobić.
Odległość od krawędzi ściany
W nowym budownictwie dość często zdarza się niestety, że pozostawiona jest zbyt wąska krawędź ściany do osadzenia drzwi. Ich montaż zbyt blisko powierzchni ściany przyległej sprawi, że skrzydło nie będzie się otwierało do końca, a przy mocniejszym pchnięciu klamka obije nam ścianę. Alternatywą wygodną i ciekawą pod względem aranżacyjnym może być tu zastosowanie drzwi przesuwnych.
Gdy montaż systemów przesuwnych nie wchodzi w grę, warto zastanowić się, jaka ościeżnica sprawdzi się w naszym pomieszczeniu. Jeśli drzwi osadzone będą wystarczająco daleko od krawędzi ściany i znajdzie się miejsce na listwy maskujące, możemy zamontować ościeżnicę regulowaną. Najbardziej popularne rozmiary listew to 60 mm lub 80 mm. Jeśli skrzydła będą znajdować się bardzo blisko krawędzi ściany i zabraknie nam zapasu na zastosowanie listew maskujących, musimy zdecydować się na przeróbki (przycięcie listew do wymiaru) lub na ościeżnicę stałą.
Zderzanie się drzwi
Poważnym problemem są także obijające się o siebie drzwi. Dotyczy to przede wszystkim niewielkich, wąskich korytarzy w domach i małych mieszkaniach. Niewłaściwie zaplanowany montaż może w takiej sytuacji sprawić, że skrzydła po otwarciu będą zderzały się lub blokowały. By uniknąć tego problemu, wystarczy podczas montażu uwzględnić kierunek otwierania - część skrzydeł powinna otwierać się do wewnątrz, część na zewnątrz korytarza. Funkcjonalnym i efektownym rozwiązaniem będzie też zastosowanie drzwi łamanych z kolekcji ALFA i BETA oraz wykorzystanie systemów przesuwnych wewnątrzściennych lub naściennych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej PORTA DRZWI.
Skosy
Innym problematycznym typem pomieszczenia jest poddasze lub loft. Dobór drzwi do pomieszczeń na poddaszu powinien być szczególnie wnikliwie przeanalizowany i przemyślany, a wnętrze dobrze wymierzone. Przy dużych skosach całkowite otwarcie skrzydła jest czasem niemal niemożliwe. Przestrzeń, po której wędrują otwierające się drzwi powinna mieć więc wysokość równą wysokości skrzydła. Gdy zapewnienie takiej przestrzeni okazuje się ponad nasze siły, dobrym rozwiązaniem są dostępne w ofercie PORTA DRZWI łamane ALFA lub BETA. Innym rozwiązaniem jest taki montaż drzwi, by otwierały się one na zewnątrz pomieszczenia – oczywiście pod warunkiem, że korytarz pozbawiony jest skosów.
Pianki montażowe
Wiemy już zatem, jakich błędów nie popełniać, jeśli chodzi o lokalizację, rozmieszczenie czy rozmiar skrzydeł. Co zaś z samym procesem montażu? By stabilnie i trwale osadzić ościeżnicę drzwi w płaszczyźnie ścian, potrzebna nam będzie dobra pianka montażowa. To dziś najszybszy i najprostszy sposób na zamontowanie drzwi wewnętrznych. Pianka poliuretanowa, dzięki swoim właściwościom rozprężalnym, bez trudu dopasowuje się do wszystkich łączonych powierzchni. W hipermarketach budowlanych można znaleźć zarówno pianki pistoletowe (bardzo łatwe w aplikacji), jak i piany wężykowe z dołączonym aplikatorem. Choć ten sposób montażu może się niektórym wydawać mało solidny, uspokajamy – drzwi wewnętrzne zainstalowane w domu przy pomocy pianki wytrzymają długie lata, ani na milimetr nie ruszając się z miejsca.
Przed własnoręcznym montażem zachęcamy również do zapoznania się z naszą instrukcją video.
A jeśli nie wierzysz w swoje możliwości, zawsze możesz liczyć na Autoryzowane Grupy Montażowe rekomendowane przez PORTA DRZWI. Niezbędne namiary możesz odszukać na naszej stronie.
Powodzenia!
Oceń artykuł: