Nowe drzwi w domu - jak wybrać?
Oceń artykuł:
Przygotowując się do remontu lub wyposażając nowe mieszkanie, prędzej czy później przychodzi czas na zmierzenie się z wyborem drzwi. Nie wiesz od czego zacząć i na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Bez obaw – jak wybrać drzwi idealnie dopasowane do Twojego domu podpowie Specjalista ds. Obsługi Klienta PORTA i BLOG EXPERT, codziennie wspierający naszych Klientów.
Wydawać by się mogło, że drzwi to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wnętrza. Tymczasem, jak potwierdzają opinie sprzedawców, niewielu Klientów zdaje sobie sprawę, że drzwi to nie tylko skrzydło!
To prawda, większość Klientów dopiero w salonie sprzedaży dowiaduje się, że zamawiając kompletne drzwi, należy wybrać: model skrzydła, rodzaj ościeżnicy (potocznie nazywanej futryną) i klamkę. Ważne są też dodatkowe akcesoria (np. wkładka patentowa) oraz detale, takie jak rodzaj wentylacji w drzwiach do łazienki czy wzór szyby. Dlatego już na etapie przeglądania katalogów warto zwracać uwagę, co otrzymamy w cenie drzwi, które sobie upatrzyliśmy, a za co trzeba będzie dodatkowo zapłacić.
Załóżmy, że właśnie rozpoczynam budowę lub remont domu. O czym powinnam pamiętać, szukając idealnych drzwi?
Na wybór drzwi wpłynie przede wszystkim ich przeznaczenie, czyli czy będą one zainstalowane na zewnątrz, czy wewnątrz domu. Zupełnie inne parametry techniczne są istotne przy zakupie zarówno jednych, jak i drugich. Zacznijmy od podstaw – drzwi zewnętrzne to takie, które stanowią wejście do budynku, natomiast jako drzwi wewnętrzne określamy zarówno drzwi wejściowe do mieszkania, jak i wewnątrzlokalowe, oddzielające poszczególne pokoje.
Zacznijmy zatem od drzwi zewnętrznych – jakie parametry są kluczowe przy ich wyborze?
Mądry dobór drzwi zewnętrznych jest bardzo istotny, ponieważ są one bezpośrednio narażone na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, słońce czy wiatr. Warto więc zwrócić uwagę na wykończenie powierzchni drzwi i zastosowany system uszczelnienia. Drzwi zewnętrzne stanowią też istotną barierę termiczną, chroniąc domowników przed zmianami temperatury na zewnątrz. Właśnie dlatego przy wyborze takich drzwi sprawdźmy współczynnik przenikalności cieplnej Ud, potwierdzony przez producenta stosownym certyfikatem – im współczynnik jest niższy, tym lepiej. Jeżeli zależy nam na wspomnianych właściwościach, oczekiwania te spełniają energooszczędne drzwi w ofercie Porta z kolekcji Eco NORD, Eco POLAR oraz drzwi pasywne z kolekcji Eco POLAR PASSIVE. Wszystkie te kolekcje wyposażone są dodatkowo w zabezpieczenia antywłamaniowe, m.in. zamki wielobolcowe klasy 4ENV i wręg francuski od strony zawiasów, uniemożliwiający wyważenie drzwi.
Jakie drzwi do łazienki powinniśmy w takim razie wybrać? Domyślam się, że panują tutaj nieco inne zasady niż w przypadku drzwi pokojowych?
W przypadku drzwi łazienkowych ważna jest przede wszystkim intymność. Przy wyborze konkretnej kolekcji zwróćmy uwagę na stopień jej przeszklenia oraz rozwiązania zapewniające odpowiednią wentylację. Jeżeli posiadamy w łazience piecyk gazowy, musimy zadbać również o odpowiednią cyrkulację powietrza – tutaj zaleca się zastosowanie kratki wentylacyjnej. Jeśli nie stosujemy tego typu ogrzewania, możemy pozwolić sobie na wybór innych rozwiązań: tuleje, podcięcie wentylacyjne lub szczelinę wentylacyjną. W łazience lub przedpokoju – zwłaszcza gdy ich powierzchnia jest mała – warto rozważyć wyposażenie drzwi w lustro, dzięki czemu optycznie powiększymy pomieszczenia. Lustro można zastosować po jednej lub po obu stronach skrzydła.
A jeśli mieszkam w bloku? Na co mam zwrócić uwagę, kupując drzwi wejściowe do mieszkania?
Dzięki szerokiej ofercie Porta umożliwia już od progu dopasowanie kolorystyczne – drzwi wewnętrzne wejściowe, np. do mieszkania w bloku, można zamówić w tej samej okleinie co drzwi wewnątrzlokalowe, warto także wziąć pod uwagę drzwi drewniane. Z kolei, oceniając funkcjonalność: odpada konieczność ochrony przed bardzo niskimi temperaturami, gdyż nie są one jak drzwi zewnętrzne narażone na (nie)pogodę. Drzwi wejściowe gwarantować mają nam przede wszystkim bezpieczeństwo – warto więc dopytać, czy te, które wybraliśmy są antywłamaniowe (często są jedynie wzmocnione). Przy wyborze takich drzwi kierujmy się banalną zasadą – im wyższa klasa antywłamaniowa, tym lepiej. Bezpieczeństwo to nie tylko ochrona przez nieproszonymi gośćmi. Niektóre dodatkowe możliwości, na przykład odporność ogniowa, mogą uratować nam życie. W ofercie Porta, drzwi z kolekcji Porta KWARC i GRANIT w przypadku wybuchu pożaru ochronią nas przed ogniem i dymem. Drzwi w klasie Ei30 stawiają pożarowi opór przez 30 minut zaś Ei60 – analogicznie przez 60 minut. Warto pomyśleć o takiej funkcji, gdy wybieramy drzwi oddzielające część mieszkalną od kotłowni czy garażu.
Moje mieszkanie sąsiaduje z wyjściem z klatki schodowej, przez cały dzień słyszę więc rozmowy sąsiadów i odgłosy z klatki. Czy mogę jakoś temu zaradzić?
Nie uda się zupełnie wyciszyć mieszkania, np. gdy niewystarczające są parametry akustyczne ścian. Aby jednak uzyskać pewien komfort, warto zainwestować w drzwi posiadające izolację na poziomie co najmniej 32 dB – jest to standard w przypadku drzwi wejściowych Porta. Dla osób, którym zależy na podwyższonym komforcie, idealnym rozwiązaniem będzie kolekcja drzwi wejściowych GRANIT o izolacyjności akustycznej na poziomie 36 dB. Dzięki takiemu rozwiązaniu doskonale wyciszymy nie tylko odgłosy dobiegające z zewnątrz, ale zapewnimy jednocześnie intymność życia codziennego wewnątrz mieszkania.
Wejście do naszego mieszkania mamy już zabezpieczone, teraz pora na drzwi w mieszkaniu, oddzielające poszczególne pokoje. Jakie aspekty są tutaj kluczowe?
Dokonując wyboru drzwi do pokoju, trzeba mieć na uwadze trzy aspekty: wyciszenie, przeszklenie oraz rodzaj zamka. Gdy kluczowe jest dla nas wyciszenie pomieszczenia i jego maksymalne zaciemnienie, wybierajmy modele pełne (bez przeszklenia), zwracając dodatkowo uwagę na konstrukcję drzwi i odpowiednie wypełnienie. Skrzydła drzwiowe pełne o konstrukcji płycinowej wypełnione płytą wiórową (pełną lub otworową) najlepiej wyciszą pokój śpiącego malucha, a z pokoju nastolatka odkrywającego muzykę rockową wypuszczą do mieszkania najmniej decybeli. Doskonałą izolację akustyczną gwarantuje również wybór skrzydeł ramiakowych – nie posiadają one wypełnienia, na ich konstrukcję składają się ramiaki poziome i pionowe, połączone w całość jak puzzle.
Słyszałam również o podziale na drzwi przylgowe i bezprzylgowe. Które z nich są lepsze?
Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Miłośnicy nowoczesnych, minimalistycznych form najczęściej wybierają drzwi bezprzylgowe, natomiast osoby ceniące klasyczne rozwiązania częściej sięgają po drzwi przylgowe. W przypadku drzwi przylgowych zawiasy zawsze będą widoczne – zwróćmy więc uwagę na ich kolor i wykończenie (mat lub połysk). Zadbajmy również, aby zawiasy i klamka były spójnie dobrane pod względem koloru i stylu. W drzwiach bezprzylgowych stosowane są zawiasy całkowicie chowane w ościeżnicy, a powierzchnia skrzydła licuje się w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą.
No właśnie, a propos ościeżnic, jaki mamy tutaj wybór?
Na rynku są dostępne ościeżnice stałe i regulowane. Czym się różnią? Przede wszystkim ceną, wyglądem oraz możliwościami, które nam oferują. Ościeżnica stała dedykowana do skrzydeł przylgowych to rozwiązanie tańsze, jednak kupujemy ją na ściśle określoną grubość muru – w ofercie Porta 60 i 100 mm. Ościeżnica regulowana pozwala na idealne dopasowanie ościeżnicy do grubości muru, np. w przypadku drzwi wewnątrzlokalowych można dobrać ościeżnicę do muru w kilku zakresach, zaczynając od 75 mm kończąc na 300 mm lub więcej. W każdym wybranym zakresie istnieje możliwość regulacji w ramach 20 mm – grubość muru może więc wynosić np. 78 mm, 122 mm lub 244 mm. Ościeżnica regulowana występuje w wersji do skrzydeł przylgowych lub bezprzylgowych. Nowością na rynku są ościeżnice, które można zamontować w remontowanych mieszkaniach bez konieczności usuwania starych metalowych ościeżnic, w ofercie Porta to na przykład ościeżnica RENOVA.
Dobrze, załóżmy, że posiadam już wystarczającą wiedzę ekspercką na temat różnych technicznych szczegółów wyboru drzwi. Nurtuje mnie jeszcze jeden ważny aspekt, mianowicie funkcjonalność.
Każde wnętrze wymaga indywidualnego podejścia, rozumiemy to jako producent, dlatego oferujemy drzwi w wersji jednoskrzydłowej i dwuskrzydłowej, najpopularniejszej rozwieranej i przesuwnej. Dobierając skrzydło do konkretnego pomieszczenia, zweryfikujmy ciągi komunikacyjne w mieszkaniu i zastanówmy się, jak mają otwierać się drzwi – do wnętrza czy na zewnątrz pomieszczenia, na lewą czy prawą stronę. Zapewne zastanawiasz się, jak określić stronę drzwi? To bardzo proste: stajemy przy skrzydle tak, by otwierało się ono na obserwatora i wówczas, gdy zawiasy (widoczne lub ukryte) znajdują się po prawej stronie – drzwi są prawe. Analogicznie skrzydło lewe to takie, którego zawiasy znajdują się po lewej stronie. Pamiętajmy również, że drzwi powinny otwierać się na pustą ścianę, nie mogą zasłaniać włączników światła, a po otwarciu nie powinny kolidować z innymi otwartymi drzwiami.
Na jakie drzwi do mieszkania powinniśmy się zdecydować, jeśli potrzebujemy niestandardowych rozwiązań? Np. chcemy zagospodarować jak najwięcej miejsca w małej kawalerce?
Tam, gdzie szczególnie istotna jest oszczędność miejsca, możemy zastosować drzwi w wersji łamanej ( (kolekcje ALFA i BETA) lub suwanej w systemie naściennym lub wewnątrzściennym). System wewnątrzścienny jest bardzo efektowny – całą konstrukcję zabudowuje się ścianką kartonowo-gipsową, więc drzwi po prostu „chowają się” w ścianie. Drzwi łamane najczęściej znajdują zastosowanie w szafach wnękowych i garderobach.
Wiem, że na rynku jest dostępna naprawdę bogata oferta kolorów i oklein, ale marzy mi się, żeby moje drzwi były jedyne w swoim rodzaju. Chcę mieć wpływ na każdy szczegół od początku do końca. Czy to w ogóle możliwe?
Personalizacja produktów to ostatnio jeden z bardzo wyraźnych trendów w stolarce. Najlepsze drzwi to nieosiągalna utopia, dlatego Porta Drzwi w swojej ofercie proponuje nie tylko rozwiązania typowe – dajemy możliwość wyrażenia siebie poprzez realizację projektów Klienta. W wielu kolekcjach lakierowanych (np. Porta GRANDE) można zmienić kolor na dowolny dostępny w palecie RAL. W kolekcjach z frezowanymi wzorami (np. Porta VECTOR Premium) jesteśmy w stanie zrealizować wzory samodzielnie zaprojektowane przez naszych Klientów. Dodatkowo można wybierać w kolorach i fakturach, począwszy od gładkich i jednolitych drzwi lakierowanych, poprzez drzwi okleinowane, które pokryte są okleinami syntetycznymi z wyczuwalną dotykiem strukturą drewna, kończąc na wyjątkowych drzwiach pokrytych okleiną naturalną. Ciekawym rozwiązaniem są też drzwi malowane. Jeśli istotna jest dla nas cena produktu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości, warto kupić drzwi laminowane. Wybór jest naprawdę ogromny, wystarczy otworzyć się na możliwości!
I jeszcze jedna podpowiedź na koniec. Mocno zachęcam do równoczesnego zamówienia drzwi i montażu. Obniży to całkowity koszt naszej inwestycji w drzwi. W salonie sprzedaży warto też zapytać o montaż autoryzowany, który do 5 lat wydłuża gwarancję na drzwi Porta. Autoryzowana Grupa Montażowa wykona odpowiednie pomiary otworów w murze, co gwarantuje wyprodukowanie drzwi o właściwych wymiarach.
Oceń artykuł: