Ocieplenie drzwi - drzwi piankowe czy ze styropianem?

Oceń artykuł:

64%
36%

Drzwi zewnętrzne muszą dobrze wyglądać, ale czy tylko o to nam chodzi? Od drzwi wejściowych oczekujemy znacznie więcej. To one mają zapewnić nam bezpieczeństwo oraz powinny charakteryzować się doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Jakie wypełnienie drzwi jest w stanie nam to zapewnić? Czy lepsze jest wypełnienie styropianowe czy piankowe?

Ocieplenie drzwi - drzwi piankowe czy ze styropianem?

Wypełnienie drzwi – rodzaje i skuteczność

Jako materiał stanowiący ocieplenie drzwi, najczęściej stosuje się styropian lub piankę poliuretanową. Polistyren spieniony czyli popularny styropian, aby był tak skuteczny jak pianka, musi stanowić znacznie grubszą warstwę, co bezpośrednio wpływa na grubość skrzydła drzwi.

Wypełnienie styropianowe jest za to nieco tańsze niż piankowe. Za drzwi wypełnione pianką poliuretanową zwykle płacimy o 200 lub 300 zł więcej. Jednak to pianka ma wyższa zdolność termoizolacyjną oraz zdecydowanie lepiej wygłusza drzwi. Z uwagi na swoją gęstość zapewnia ona znacznie większą sztywność skrzydła drzwi.

Magiczny współczynnik U

Dobre drzwi wejściowe są w stanie znacznie poprawić komfort termiczny i obniżyć straty ciepła nawet o 30%, co również da się zauważyć w niższych rachunkach za ogrzewanie. Wybierając drzwi zewnętrzne, należy zainteresować się, jaki posiadają one współczynnik przenikania ciepła „U”.

Przeciętne drzwi zewnętrzne nie powinny legitymować się współczynnikiem wyższym niż 2,6 (W/m2K). Jednak warto poszukać drzwi o znacznie lepszych parametrach. Bardzo dobre drzwi wejściowe powinny mieć współczynnik mniejszy niż 1,7 (W/m2K). Wszystkie parametry powinny być potwierdzone stosownymi certyfikatami.

Rodzaje drzwi i odpowiednie wypełnienie

Drewniane drzwi są zwykle masywne. Zarówno rama skrzydła, jak i ościeżnica, wykonywane są z klejonki drewnopochodnej, co zapewnia im doskonałą stabilność. Drzwi wejściowe w środku powinny zostać wypełnione materiałem izolacyjnym.

Ocieplenie drzwi zewnętrznych drewnianych najczęściej wykonane jest ze styropianu, ponieważ samo drewno jest już dobrym materiałem izolacyjnym. Najlepsze drzwi drewniane mogą osiągnąć współczynnik przenikalności ciepła nawet poniżej 1,0 (W/m2K).

Trzeba jednak pamiętać, że drewno nie jest odporne na wiele czynników atmosferycznych, a przede wszystkim na deszcz i śnieg. Często więc zaleca się montaż takich drzwiach pod chociaż niewielkim zadaszeniem, pomimo, że stosowane są nowoczesne preparaty konserwujące.

Z kolei drzwi stalowe zbudowane są często na zwykłej ramie, do której przymocowane są dwa arkusze blachy. Jeśli w środku umieści się tylko warstwę izolacyjną, to i tak nie będą to drzwi, które zapewnią jakąś rewelacyjną izolację termiczną.

Jeśli jednak stalowa rama zostanie obłożona nie tylko arkuszami blachy, ale dodatkowo płytami drewnopochodnymi, a ocieplenie drzwi stalowych będzie stanowiła pianka poliuretanowa, to można się spodziewać znakomitych parametrów. Współczynnik przepuszczalności ciepła może nawet osiągnąć wartość U=0,6.

Drzwi stalowe mają jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę. To niezwykle mocne drzwi, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej to one stanowią bazę drzwi antywłamaniowych.

Natomiast drzwi aluminiowe mają profile ramy wielokomorowe, a aby je dobrze ocieplić stosuje się jedną dużą komorę centralną, w której umieszcza się materiał izolacyjny. Aby ocieplenie drzwi zewnętrznych metalowych było rzeczywiście skuteczne, wypełnienie powinno być zastosowane także w ościeżnicy. Umieszcza się w niej materiał izolacyjny, który powinien mieć grubość około 4 cm.

W przypadku drzwi aluminiowych najlepszym wypełnieniem będzie również pianka poliuretanowa. Dobre, aluminiowe drzwi są w stanie osiągnąć współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie U=1,3.

Oceń artykuł:

64%
36%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym