Oznaczenia drzwi przeciwpożarowych – jak je rozumieć?

Oceń artykuł:

63%
38%
Drzwi przeciwpożarowe to bezpieczeństwo w domach jednorodzinnych i w budynkach użyteczności publicznej. Wszędzie tam, gdzie są kotłownie, gdzie przechowywane są materiały łatwopalne lub chemikalia, drzwi przeciwpożarowe powinny chronić przebywające tam osoby, opóźniając rozprzestrzenianie się ewentualnego ognia i tym samym, dając czas na ewakuację.
Oznaczenia drzwi przeciwpożarowych – jak je rozumieć?

Rodzaje drzwi przeciwpożarowych

Ze względu na rodzaj materiału, z którego je wyprodukowano, można wyróżnić drzwi stalowe przeciwpożarowe, drzwi drewniane przeciwpożarowe i drzwi przeciwpożarowe aluminiowe. Drzwi wykonane ze stali są najbardziej popularne. Najczęściej możemy je spotkać w obiektach użyteczności publicznej.

Często też stosuje się je w przemyśle. Stalowe drzwi stosowane w obiektach prywatnych są zwykle malowane lub wykończone okleiną drewnopodobną. Czasami stosuje się nawet przeszklenia. Bardzo często też drzwi pożarowe są jednocześnie drzwiami antywłamaniowymi.

Drzwi antyogniowe, w wersji aluminiowej, mogą być pomalowane na niemal dowolny kolor lub mogą zostać wykończone okleiną. Najczęściej ten rodzaj drzwi stosuje się w budynkach wielorodzinnych oraz w apartamentowcach i podobnie, jak w przypadku drzwi stalowych, mogą one posiadać atrybuty drzwi antywłamaniowych.

Trzeba jednak pamiętać, że montaż drzwi przeciwpożarowych ma sens wówczas, gdy umieszcza się je w ścianie, która ma zbliżoną odporność na ogień. Łatwo bowiem można sobie wyobrazić, co stanie się, jeśli drzwi ogniotrwałe zostaną umieszczone w ścianie o konstrukcji drewnianej.

W takiej sytuacji nie spełnią one swojego zadania i nie zapewnią ochrony przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Oznaczenia drzwi przeciwpożarowych

Drzwi przeciwpożarowe są oznaczane literami i cyframi, co stanowi informację o ich klasie. Warto zapoznać się z tymi oznaczeniami, bo to pozwoli dokonać właściwego wyboru:

- Litera „E” określa szczelność ogniową w czasie, w ciągu którego płomienie nie mogą objąć drzwi na dłużej niż 10 sekund.

- Litera „I” oznacza izolacyjność ogniową, wyrażaną w minutach. W ciągu danego czasu nieogrzewana strona nie może osiągnąć temperatury wyższej niż 140 stopni.

Do kompilacji liter dodawane są cyfry określające czas w minutach. Drzwi oznaczone są więc symbolami: EI15, EI30, EI60, EI90, EI120. W certyfikacie możemy się również spotkać z oznaczeniem „C”, gdzie klasa C to drzwi samozamykające się lub „S”, gdzie klasa S informuje, przez ile minut drzwi zachowają dymoszczelność.

Drzwi przeciwpożarowe – przepisy

Ochronę przeciwpożarową regulują przepisy prawne. Ustawa o Prawie Budowlanym stwierdza, że budynki muszą być projektowane i budowane zgodnie z aktualną wiedzą, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, z późniejszymi zmianami, precyzuje warunki techniczne, którym muszą odpowiadać budynki i ich lokalizacja. Ten akt prawny zawiera jeden dział poświęcony w całości bezpieczeństwu ogniowemu budynków, dróg ewakuacyjnych i stref pożarowych.

Kolejny dokument – Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 7 czerwca 2010 roku, z późniejszymi zmianami, traktuje o ochronie przeciwpożarowej budynków i innych obiektów z uwzględnieniem drzwi przeciwpożarowych. Rozporządzenie to przywołuje także szereg norm i przepisów unijnych.

Oceń artykuł:

63%
38%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym