Drzwi przesuwne między kuchnią a salonem

Oceń artykuł:

0%
0%

Drzwi przesuwne do kuchni oszczędzają miejsce, dają duże możliwości aranżacyjne i są niezwykle funkcjonalne, a zarazem oryginalne. Sprawdź, dlaczego warto na nie postawić i jakie systemy przesuwne sprawdzą się w Twoim mieszkaniu.

Drzwi przesuwne między kuchnią a salonem

Dlaczego warto zamontować drzwi przesuwne między kuchnią a salonem?

Popularność drzwi przesuwnych rośnie. Kiedyś drzwi tego typu, najczęściej przeszklone, wykorzystywano głównie w wyjściach na tarasy czy do ogrodów zimowych. Dziś są coraz częściej alternatywą dla tradycyjnych drzwi zawiasowych. Montuje się je niemal we wszystkich pomieszczeniach: od kuchni i jadalni, przez pokoje dzienne, aż po sypialnie i nawet łazienki. Skąd ten trend? Przede wszystkim, drzwi przesuwne dają duże możliwości aranżacyjne i oszczędzają miejsce. Szczególnie dobrze sprawdzą się w kuchni.

Co ciekawe, drzwi przesuwne pomiędzy kuchnią a salonem mogą być dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku małych, jak i dużych pomieszczeń. Przy mniejszym metrażu, pozwolą Ci efektywniej wykorzystać przestrzeń, bo skrzydło porusza się wzdłuż ściany lub w niej chowa. W obu przypadkach system przesuwny nie zajmuje aż tak dużo miejsca, jak tradycyjnie otwierane drzwi. To wielka zaleta w ciasnej kuchni, gdzie musisz zmieścić wiele sprzętów. Dodatkowo takie drzwi optycznie powiększają przestrzeń.

Z kolei przy większych powierzchniach, drzwi przesuwne do kuchni pomogą elastyczniej oddzielić pomieszczenia (np. kuchnię i jadalnię lub salon). Zwłaszcza jeśli będą to drzwi o dużej szerokości lub dwuskrzydłowe. Z ich pomocą, możesz w zależności od okazji stworzyć obszerną, otwartą przestrzeń albo odizolować kuchnię od reszty mieszkania czy domu. Masz więc dwie aranżacje w jednej.

Zaletą drzwi przesuwnych jest też niewątpliwie oryginalność, estetyczny wygląd i coraz większy wybór możliwości. Jeżeli zależy Ci na efektownej, niesztampowej aranżacji wnętrza, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Szczególnie dobrze pasują do pomieszczeń utrzymanych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i industrialnym. Z drugiej strony, niektórzy producenci oferują obecnie wszystkie skrzydła drzwiowe także w wersji przesuwnej. Łatwo więc znaleźć model, który sprawdzi się też w mieszkaniach o innej stylistyce.

 

PortaKoncept_A9_popielaty_systemNasciennyPorta_arn_Porta_RN

Drzwi przesuwne do kuchni to także rozwiązanie niezwykle funkcjonalne, jeśli w domu są osoby mniej sprawne fizycznie – zwłaszcza poruszające się na wózku – lub dzieci. Drzwi przesuwa się bardzo lekko i wygodniej je otworzyć niż klasyczne skrzydło. Są też cichsze przy mocnym zamknięciu i nie ma ryzyka, że będą trzaskać przy przeciągach.

Drzwi przesuwne wewnątrzścienne i naścienne – czym się różnią?

Drzwi przesuwne mogą różnić się rozmiarem, materiałami i sposobem montażu. Jakie sprawdzą się w Twojej kuchni? Wiele zależy od tego, jak wygląda obecnie Twoje mieszkanie. Jeżeli urządzasz nowe mieszkanie lub robisz kapitalny remont, możesz pokusić się o drzwi przesuwane wewnątrzścienne. Skrzydło chowa się wtedy w specjalną kasetę umieszczoną w ścianie działowej. Przy takim rozwiązaniu możesz dowolnie wykorzystać powierzchnię ściany, w którą wsuwają się drzwi. Jest to bardzo praktyczne wyjście zwłaszcza wtedy, gdy jesteś jeszcze na etapie planowania ścianek działowych. Ich szerokość nie może być mniejsza niż ok. 12-13 cm.

Systemy naścienne łatwo zamontować na każdym etapie aranżacji. Prowadnice mocuje się na ścianie albo na suficie, a skrzydło porusza się na specjalnych wózkach. Mechanizm jezdny najczęściej ukryty jest pod maskownicami wykonanymi z płyty, aluminium lub metalu. Musisz jednak liczyć się z tym, że w mniejszym stopniu zagospodarujesz powierzchnię przy ścianie, na którą przesuwają się drzwi. Potrzebna jest wolna przestrzeń o wymiarach skrzydła plus kilka milimetrów, żeby drzwi nie ocierały się o ścianę.

Rzecz jasna drzwi przesuwne mają też pewne kwestie, o których dobrze pamiętać. Warto wspomnieć o nieco gorszej izolacji akustycznej. Szczególnie przy systemach naściennych, gdzie powstaje niezbędna do ruchu skrzydła szczelina. Drzwi przesuwne do kuchni nie będą więc dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na maksymalnym odcięciu dźwięków dobiegających od i do pomieszczenia. Nie sprawdzą się także wtedy, gdy masz problem z niewypoziomowanymi podłogami albo krzywymi ścianami.

Jakie drzwi przesuwne do kuchni oferuje PORTA?

Jeżeli zdecydujesz się na drzwi przesuwne do kuchni, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. PORTA ma szereg rozwiązań, które sprawią, że drzwi będą idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Po pierwsze, w ofercie są zarówno systemy przesuwne naścienne, jak i wewnątrzścienny. Oba możesz wybrać z drzwiami o różnej szerokości – od 60 do 100 cm, a niekiedy nawet 170 cm. Po drugie, ogromny wybór skrzydeł drzwiowych to gwarancja, że bez problemu znajdziesz takie, które będą pasować stylistycznie do Twojego pomysłu na wystrój wnętrza. A jeśli aranżujesz duży lokal o nietypowych rozmiarach, PORTA wykona dla Ciebie projekt indywidualny, idealnie dopasowany do potrzeb.

Zestawy do drzwi przesuwnych naściennych składają z systemu naściennego, specjalnej ościeżnicy i skrzydła. 

  • System PORTA ma widoczne elementy – czyli osłonę szyny jezdnej i belkę odbojową – wykonane z płyty wiórowej i MDF-u. Zostały one pokryte okleiną naturalną wykończoną lakierem półmatowym.
  • System ALU to system przesuwny, którego części – szyna jezdna i profil podtrzymujący skrzydło – są zrobione z estetycznego aluminium.

W systemie przesuwnym wewnątrzściennym KOMPAKT widać tylko skrzydło (gdy jest wysunięte) i specjalną ościeżnicę z płyty wiórowej i MDF-u. W ścianie znajduje się kaseta ze stali ocynkowanej z kompletnym systemem jezdnym, w której chowają się drzwi. System KOMPAKT możesz też wybrać w wersji jednoskrzydłowej oraz dwuskrzydłowej.

Wreszcie, każdy z systemów przesuwnych możesz wybrać z dowolnym skrzydłem z kolekcji drzwi wewnętrznych PORTA. Wykonujemy przesuwne wersje wszystkich modeli z tych kolekcji. Masz dzięki temu niemal tak duży wybór, jak w przypadku drzwi tradycyjnych. Drzwi przesuwne do Twojej kuchni będą więc nie tylko funkcjonalne, lecz także utrzymane w dokładnie takiej stylistyce, jak chcesz.

 

 

 

 

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym