W jaki sposób dobrać drzwi do rodzaju i koloru podłogi?

Oceń artykuł:

52%
48%

Drzwi i podłoga to elementy pomieszczenia, które podlegają zmianom rzadko i wymienia się je zwykle tylko wówczas, gdy się po prostu zużyją. Urządzając wnętrze od podstaw, trzeba więc podjąć decyzję o kolorystyce, stylu i wzorze tych dwóch elementów, które najprawdopodobniej będą towarzyszyć nam przez lata.

W jaki sposób dobrać drzwi do rodzaju i koloru podłogi?

Jasna podłoga – ciemne drzwi? Ciemne drzwi – jasna podłoga? A może drzwi w kolorze ściany? Cały proces utrudnia fakt, że na rynku są w tej chwili dostępne zarówno drzwi, jak i podłogi, w niemal każdym kolorze, ba – w każdym jego odcieniu, w różnych deseniach i stylach. Jak nie zgubić się w tym swoistym nadmiarze ofert i możliwości? Oto kilka wskazówek, które pomogą dokonać optymalnego wyboru, by kolorystyka drzwi wewnętrznych dobrze korespondowała z resztą aranżacji.

Verte_N3_synchro3dakacjaSrebrna_PsElegance+sun

PORTA VERTE HOME N.3

Konfiguruj drzwi

Stonowana klasyka w łączeniu drzwi wewnętrznych z podłogą

Najbezpieczniejszym sposobem na dobór drzwi i podłogi jest reguła podobieństwa. Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać, pomyśl też o podłodze. Warto bowiem zdecydować się na zachowanie obu tych elementów w tej samej barwie i o tej samej fakturze.

Oczywiście w tym rozwiązaniu dopuszcza się niewielkie zróżnicowanie w intensywności koloru. Natomiast zasadą, której nie należy łamać, jest wybór okleiny, która odwzorowuje ten sam gatunek drzewa.

Jaki kolor drzwi do podłogi dębowej?

Jeśli wybieramy podłogę dębową lub przypominającą słoje dębu, to drzwi z okleiną imitującą szlachetne, dębowe drewno okaże się strzałem w dziesiątkę. W zależności od tego, jaki odcień ma podłoga, można postawić np. na drzwi z kolekcji PORTA KONCEPT z okleiną Dąb Szkarłatny i Dąb Ciemny. Idealnym wyborem będą także modele z kolekcji PORTA VERTE HOME z okleiną w kolorach dębu – dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych, w związku z czym z łatwością dobierzesz taki odcień, który najlepiej komponuje się z podłogą.

PortaVERTE HOME D.7 dąb skandynawski

PORTA VERTE HOME D.7                                                                       PORTA VERTE HOME H.5 

Konfiguruj drzwi

Wśród nowości w ofercie marki, pojawiła się m.in. okleina Dąb Naturalny oraz Dąb Angielski Hamilton – obie wersje z pewnością przypadną do gustu amatorom jasnych wnętrz podobnie, jak okleiny Dąb Skandynawski czy Dąb Malibu. Znajdziemy ja na przykład w kolekcji drzwi PORTA KONCEPT, chętnie wybieranej przez blogerki.

Porta KONCEPT 1 i 2

PORTA KONCEPT A.9                                                                       PORTA KONCEPT H.4 

Konfiguruj drzwi

Gdy najbardziej podoba nam się usłojenie klonu, to zarówno drzwi, jak i podłoga powinny być utrzymane w tym samym stylu, a mogą się różnić jedynie odcieniami. Tak ujednolicony wybór podstawowych elementów wnętrza pozwoli na dużą dowolność przy wyborze mebli i dekoracyjnych dodatków.

Białe drzwi – do jakiej podłogi pasują?

W stonowanym charakterze wnętrza dobrze odnajdą się też białe drzwi – mogą być lakierowane, pokryte farbą akrylową lub elegancką, śnieżnobiałą okleiną. Jaką podłogę powinniśmy wówczas wybrać? Białe drzwi sprawdzają się bardzo dobrze zarówno przy ciemnej, jak i jasnej podłodze imitującej drewno. Takie rozwiązanie jest uniwersalne. Białe drzwi pasują także do pomieszczeń nieco gorzej doświetlonych – rozjaśnią je nieco i dodadzą im lekkości.

Porta_Vector_E_biale

PORTA VECTOR PREMIUM model W

Wyrazisty kontrast pomiędzy drzwiami wewnętrznymi a podłogą 

Nie wszyscy jednak lubią tak zwane bezpieczne rozwiązania, do których należy między innymi stonowana klasyka. Te osoby chętnie stawiają właśnie na kontrast, który z reguły dodaje pomieszczeniom ekspresji. Kontrast pozwala też na urządzanie pomieszczeń w sposób niepowtarzalny i mocno zindywidualizowany. 

PortaKONCEPT_okladka loft

PORTA KONCEPT model A.9

Wariantów jest sporo. Ciemna podłoga – jasne ściany, jasne panele – ciemne drzwi, a może białe listwy do ciemnej podłogi? Kontrasty to oczywiście znacznie większe wyzwanie, obarczone ryzykiem niewłaściwego doboru kolorów i struktur.

Oceń artykuł:

52%
48%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym