Wianki na drzwiach - hit czy kicz?

Oceń artykuł:

67%
33%

Na co dzień staramy się otaczać pięknymi przedmiotami, które pasują do naszego charakteru i cieszą oko. Zdarza się nam jednak zapominać o tym, co wychodzi na zewnątrz – a to przecież drzwi często są najlepszą wizytówką domu. Jeśli chcemy, aby zwracały na siebie uwagę i przyciągały wzrok, możemy ozdobić je gotowym lub własnoręcznie zrobionym wiankiem dekoracyjnym. Możliwości jest mnóstwo, a internet pełen jest inspiracji.

Wianki na drzwiach - hit czy kicz?

Wystarczy jedno popołudnie

Ci, którzy lubią rzeczy typu "hand made", zwłaszcza dekoracje typu „zrób to sam”, a więc wykonane własnoręcznie, nie powinni mieć powodów do narzekania. Wianki na drzwi to wdzięczny przedmiot do wykonania: instrukcja nie jest skomplikowana, a poszczególne elementy można dostać za grosze lub znaleźć w lesie czy na łące. Satysfakcja, gdy już możemy ozdobić nimi dom, jest zaś nie do przecenienia. Zwłaszcza że wykonanie wieńca nie zajmuje więcej niż jedno popołudnie.

Jeśli zdecydujesz się na tak oryginalne dekoracje i chcesz zrobić wianek własnoręcznie, w celu przyspieszenia pracy możesz posłużyć się gotowym stelażem, np. z wikliny, rattanu, gałązek, szyszek czy styropianu. Bez problemu dostaniesz taki w kwiaciarniach, marketach budowlanych lub zamówisz w internetowym sklepie dla hobbystów. Możesz również zrobić go sam i miękkie gałązki uformować w okrąg, który na koniec związuje się lub usztywnia wstążkami, koronkami, specjalnym klejem czy innymi plastycznymi pędami.

Jest baza - i co dalej?

Gdy już masz bazę, możesz puścić wodze fantazji i stworzyć oryginalne dekoracje do domu, jakimi są właśnie wianki, choć najczęściej tego typu ozdoby uzależnione są od pory roku lub od świąt. Uniwersalny, całoroczny wieniec to również świetny pomysł, ale większość fanów tego typu ozdób woli je regularnie zmieniać i na nowo cieszyć się udekorowanymi drzwiami.

 

W ciągu roku można wyróżnić cztery trendy związane z porami roku, czyli: wiosenny, letni, jesienny i zimowy. Ten pierwszy ma przywodzić na myśl budzącą się po zimie do życia naturę, zatem wiosenne wieńce wykonane są przeważnie z młodych gałązek oraz pierwszych kwiatów w kolorze żółtym lub białym.

Lato oferuje dużo więcej możliwości: przyroda zdążyła już obdarować nas plonami, a zatem wianki pełne są świeżych kwiatów, kłosów, ale też motywów marynistycznych. Popularne są ozdoby i dekoracje z muszli, małe szklane buteleczki z piaskiem oraz wstążki w kolorze białym i niebieskim.

Jesień to chyba najlepszy czas na plecenie wianków, choćby dlatego, że użyte materiały, np. zasuszone liście i kwiaty, owoce jarzębiny lub kasztany, niewielkie dynie albo szyszki, długo zachowują charakterystyczne, jesienne kolory i kształt. To czas, gdy rządzą ciepłe barwy: pomarańcz, brąz, złoto, czerwień czy wszelkie kolory ziemi.

Zimą skupmy się na zielonych gałązkach iglaków (nie tylko są trwałe, ale też pięknie pachną!), szyszkach i białych lub srebrnych ozdobach. Pamiętajmy, że w każdym wariancie możemy zastąpić świeże kwiaty ich sztucznymi odpowiednikami: obecnie tak precyzyjnie są kopiowane, że na pierwszy rzut oka trudno zauważyć jakąkolwiek różnicę, szczególnie z daleka.

Wiankowe trendy

Prócz pór roku modne są również świąteczne ozdoby do domu w formie wianków, bezpośrednio nawiązujące do świąt, najczęściej Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W pierwszym przypadku wianek ozdabiamy tymi samymi elementami co choinkę, a więc niewielkimi bombkami, mikołajami, koronkowymi aniołkami, kolorowymi pierniczkami, cukierkami w sreberku, lizakami w kształcie laski, lampkami ledowymi na baterię (akumulatorek możemy sprytnie ukryć pod stelażem), a na koniec obsypujemy całość świetlistym pyłem (niektórzy używają w tym celu zmiażdżonej bombki). Taki wieniec warto powiesić nie tylko na drzwiach, lecz w dowolnym miejscu w domu, np. nad kominkiem lub w salonie nad telewizorem.

Natomiast wielkanocny wianek to ponownie kolory wiosny, czyli soczysta zieleń, żółty lub biały. We wieniec wplatamy urocze króliczki, żółte kurczaczki czy kolorowe ptaszki. W ten sposób zapraszamy do domu wiosenną energię i odganiamy ponurą zimę. Taka dekoracja wielkanocna na drzwi w czasie, gdy jeszcze nie zakwitły kwiaty, będzie przypominała, że już niebawem przyroda zachwyci nas feerią barw. Nie można też zapomnieć, iż Wielkanoc to również pora, by przygotować pisanki, dekoracje w formie baranków i zajączków.

Jeśli jednak narzekasz na brak wolnego czasu lub zwyczajnie nie masz smykałki do robótek ręcznych, bez problemu kupisz gotowe wieńce w kwiaciarni lub w internecie. Cena zależy do wielkości i liczby użytych elementów: im bardziej strojny wieniec, tym więcej za niego zapłacisz, ale te najtańsze dostaniesz już za 30-40 zł.

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym