Jak przechowywać rower?

Oceń artykuł:

80%
20%

Wbrew pozorom opcji jest sporo. Nawet jeśli Twoje lokum ma niewielki metraż, nie musisz rezygnować z rowerowej pasji. Oczywiście, najłatwiej jest pozbyć się i jednośladu, i kłopotu, ale po co, skoro sprzedaż lub oddanie sprzętu oznacza pożegnanie z pasją?

1/5
Zamiast szukać wieszaków na rowery…
Zamiast szukać wieszaków na rowery…

Gdy naprawdę nie masz gdzie trzymać roweru, a nie ma mowy o porzuceniu jeżdżenia, warto sprawdzić, czy w okolicy działa wypożyczalnia rowerów publicznych. Takie systemy sprawdzają się w Warszawie, Poznaniu czy we Wrocławiu, gdy jednak zdecydujemy się na pożyczenie jednośladu, musimy pamiętać o pewnych utrudnieniach. Rower może nie być dostępny, gdy go potrzebujemy, a całodzienna wycieczka wypożyczonym sprzętem po mieście kosztuje. Na przykład w Warszawie za 6 godzin użytkowania roweru trzeba zapłacić 30 zł. Największy minus? Rowery publiczne w Polsce ciągle nie są jeszcze zbyt popularne, więc wypożyczalni jest niewiele. Wracamy więc do punktu wyjścia – co zrobić z rowerem, który należy do nas? Gdzie go trzymać?

Gdzie trzymać rower w bloku? Fot. Pinterest
Gdzie trzymać rower w bloku?

Jeśli mamy w bloku piwnicę, wózkownię lub komórkę lokatorską na tyle rozległą, że sprzęt swobodnie się zmieści, to jedna z lepszych możliwości. Rower jest sprzętem drogim, dlatego warto ubezpieczyć go od kradzieży, a raczej ubezpieczyć miejsce, w którym go trzymamy. Nikt nie chce przecież wydać kilku tysięcy złotych na wspaniały jednoślad, spełnienie sportowych marzeń i stracić go, gdy ktoś włamie się do komórki.

Chyba że takowej nie mamy. Wówczas pozostaje nam dobre zabezpieczenie roweru przed potencjalnym złodziejem oraz pozostawienie go na klatce schodowej. Oczywiście, o ile mieszkamy w warunkach, które na to pozwalają, a jednoślad nie spowoduje sąsiedzkich awantur i jego obecność w częściach wspólnych dla wszystkich sąsiadów nie będzie utrudniała innym życia.

Przechowywanie roweru na balkonie Fot. INT2 Architecture
Przechowywanie roweru na balkonie

Tym, którzy nie mogą się pochwalić ani piwnicą, ani osobną wózkownią, pozostaje trzymanie roweru w mieszkaniu. Rower jednak oznacza brud i błoto, szczególnie jeżeli z jednośladem nie rozstajemy się nawet jesienią i zimą. Właśnie ze względu na potencjalny bałagan wstawiamy rowery tam, gdzie wyrządzą najmniej szkód – na balkon. Jeśli nie macie innego wyjścia, pamiętajcie o pokrowcu. Odpowiednio dobrany zabezpieczy sprzęt przed złą pogodą.

Problem w tym, że balkon zwykle ma skromne rozmiary. Czasem poza rowerem zmieści się tam jedynie stolik, krzesła czy suszarka na pranie, ale bardzo często kończy się na tym, że miejsce, w którym powinniśmy się relaksować albo suszyć bieliznę, staje się rowerową przechowalnią. Jeżeli więc marzycie o balkonie będącym ostoją spokoju, gdzie można wieczorem usiąść i cieszyć się spokojem po ciężkim dniu, sprowadźcie rower do mieszkania. Są na to ciekawe sposoby!

Wieszak na rower w mieszkaniu Fot. Apartment Therapy
Wieszak na rower w mieszkaniu

Najłatwiejszy do przechowywania w mieszkaniu będzie składak. To rower "podręczny", wygodny i lekki, choć nie dla każdego. Nie da się na nim robić wielokilometrowych wycieczek, chyba że po drodze przesiądziecie się z nim do komunikacji miejskiej. Dlatego, jeśli wolicie inne sprzęty, nie wymieniajcie ich na składany rower tylko po to, aby "gdzieś go upchnąć". Na cięższy i większy jednoślad też są sposoby.

Uchwyt na rower? Fot. LABL STUDIO
Uchwyt na rower?

Odpowiedzią jest wieszak rowerowy. Rower można oczywiście po prostu postawić w przedpokoju albo w pokoju, ale efekt wizualny będzie kiepski, a domowników może denerwować sprzęt, o który łatwo zahaczyć nogą i się wywrócić. Nie o to przecież chodzi. Wystarczy wyprawa do sklepu budowlanego oraz odrobina umiejętności manualnych, aby powiesić sprzęt na ścianie i przy okazji stworzyć oryginalną ozdobę. Można też kupić wieszak na rower stworzony specjalnie z myślą o trzymaniu rowerów w domu.

Jest sporo rodzajów stojaków lub uchwytów rowerowych, dzięki którym pojazd powiesimy na ścianie lub pod sufitem, pionowo albo poziomo. Uchwyty na rower reprezentują niejedną ideologię. Pojazd można wieszać za siodełko, koło lub ramę – wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca i jak chcemy zaaranżować sportowy kącik. Wieszaki na rowery znajdziemy w sklepach rowerowych, stacjonarnych lub internetowych. Koszt? Już od kilku złotych!

Oceń artykuł:

80%
20%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym