Książki o pięknych wnętrzach. Wybraliśmy te, które warto mieć
Oceń artykuł:
Próba wybrania najlepszych albumów wnętrzarskich to z konieczności poruszanie się po grząskim gruncie. Ilu czytelników, tyle opinii. Jedne publikacje poświęcone są określonemu stylowi, inne pokazują różne pomysły na aranżację kuchni albo strychu, w jeszcze innych można znaleźć przegląd modnych trendów. Wszystkie są pięknie wydane i wypełnione efektownymi fotografiami.
Na początek książka, którą równie dobrze potraktować można jako album do przeglądania jak praktyczny poradnik. Do czytania jest znacznie więcej niż w większości podobnych publikacji. Autorki opisały około 20 wnętrz w różnych stylach. Są zdjęcia, plany i rysunki, a także wiele wskazówek i rad możliwych do zastosowania w praktyce.
Kuchnia już od dawna przestała być tylko pomieszczeniem gospodarczym. Teraz to nie tylko jedna z najważniejszych, ale też najbardziej reprezentacyjnych części domu. Mimo to urządzanie kuchni wciąż bywa dość schematyczne. Trójjęzyczny album to prawdziwa kopalnia pomysłów na to, jak zorganizować tę przestrzeń. Autorzy postawili na różnorodność: jest styl industrialny, ascetyczne wnętrza wykończone betonem i porcelaną, są marmury, kolorowe pasy farby, sklejka i zwierzęce skóry, kuchnie w wielkich rezydencjach i mieszkaniach na poddaszu. Do czytania niewiele – ot, tyle by znaleźć w sieci stronę pracowni architektonicznej.
Jeśli jest jeszcze ktoś, komu drewno w domu kojarzy się tylko z lakierowaną boazerią i nogami od krzeseł, powinien koniecznie przejrzeć ten tom. Wystrój wnętrz z drewna może wykraczać daleko poza te elementy. "Sto współczesnych drewnianych budynków" to reprezentacyjny przegląd tego, co architekci są w stanie zrobić z jednym z najstarszych materiałów budowlanych. Album przedstawia bryły i wnętrza budynków zrealizowanych w XXI wieku na całym świecie. Są prace stararchitektów i pracowni w Polsce właściwie nieznanych. Przeszło 650 stron, dwa tomy we wspólnym etui, kredowy papier. Jak wiele książek wydanych przez Taschen, równie ciężko ten tom podnieść, jak się od niego oderwać.
Każdy dom z biegiem czasu obrasta rzeczami. Jasne, warto mieć wewnętrzną dyscyplinę i panować nad przedmiotami. Ale co zrobić z workami dziecięcych zabawek, zimowymi ubraniami czy rosnącą kolekcją modeli? Toni Hammersley na 220 stronach metodycznie przedstawia sposoby uporządkowania wnętrza domu, tarasu, składzików. Nie tylko po to, żeby wszystko się mieściło, ale i dobrze wyglądało.
Życie w małym mieszkaniu to czasem wybór, a czasem konieczność. Zawsze jednak warto dobrze zaaranżować przestrzeń. Im mniej miejsca, tym ważniejsze staje się racjonalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. Jak zatem funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie? Laura Fraser wybrała garść pomysłów na efektowne i wygodne urządzenie kawalerki czy M2; sporo uwagi poświęca m.in. meblom wielofunkcyjnym.
Małe wnętrza trochę inaczej – dużo fantazji, czasem wręcz trochę szaleństwa, ale przyciągającego uwagę. Domki na drzewie, pawilony herbaciane, domy które można załadować na przyczepę i ruszyć z nimi w świat. Rzeczywiście, mniej znaczy więcej
Książka na czasie. Taras, jako pośrednia strefa między domem, a ogrodem staje się w Polsce coraz ważniejszy. To już nie tylko miejsce na kilka doniczek i leżak, autor książki zachęca do bardziej śmiałych aranżacji.
Gdy w większości wnętrz ton nadaje styl skandynawski, a minimalizm i architektoniczny beton pozostają w modzie, warto rzucić okiem na zupełnie inną architekturę, a wraz z nią wystrój wnętrz w starym stylu. Art deco ze swoim bogactwem i różnorodnością pozostaje fascynujący, nawet jeśli nie pasuje do współczesnego stylu bycia.
Pierwszy plus za tytuł („Doskonale niedoskonały dom...”), drugi za niesztampowe podejście. W tym albumie nie ma zdjęć. Wszystkie ilustracje to rysunki i akwarele Virginii Johnson. Autorki zachęcają do stworzenia stylowego wnętrza o indywidualnym rysie i oryginalnych dekoracjach – lepsze jest to mieszkanie, w którym czujemy się dobrze niż idealnie wyglądająca scenografia.
Oceń artykuł: