Lekcja designu przywieziona z Portugalii

Oceń artykuł:

0%
0%

Wnętrza w portugalskim klimacie to jeden z tych geograficznych stylów, które formalnie nie istnieją, a w praktyce są definiowane przez różne typowe dla danego regionu elementy. W przypadku akcentów portugalskich mamy do czynienia z ogromnym urozmaiceniem, zarówno pod względem barw, wzorów, kształtów, jak i doboru wyposażenia.

1/6
Wszędobylscy naśladowcy
Wszędobylscy naśladowcy

Mobilni i dobrze skomunikowani ze światem wciąż podpatrujemy poza granicami własnego kraju rozmaite rozwiązania, które chętnie zaszczepiamy na rodzimym gruncie. Inspiracje pochodzące z różnych kręgów kulturowych najchętniej nawiązują do najradośniejszych aspektów obcej mentalności. Styl czerpiący z klimatu kontynentalnego cieszy się u nas ogromnym powodzeniem właśnie ze względu na pogodną paletę barw i energię płynącą z wnętrz. Przyjemnie się je adaptuje we własnym mieszkaniu ze względu na ich entuzjastyczny i bezpretensjonalny charakter.

Portugalską kulturę od zawsze cechowało zamiłowanie do różnorodności. Dalekomorskie podróże sprawiły, że tamtejsi mieszkańcy mieli częste okazje do obcowania z różnymi narodowościami i zaszczepiana u siebie podpatrzonych nowinek. Odcisnęło to swoje piętno zarówno na architekturze, jak i wystroju wnętrz. Widać tu przede wszystkim wpływy orientalne w postaci wzorów na tkaninach czy kafelkach.

Portugalskie, czyli jakie? Fot. Hotelbelavista.net
Portugalskie, czyli jakie?

Portugalskie wnętrza są jasne. W końcu ten kraj od dawien dawna był nazywany "państwem słońca". Do pomieszczeń dużo światła wpada na ogół przez ogromne okna. Wykończenie ścian w złamanej bieli, żółcieniach i kremie dobrze komponuje się z naturalnymi surowcami, z których na ogół są wykonane meble – z drewnem i skórą. Kamienie, w tym marmury, dopełniają szyku aranżacji. Portugalczycy zawsze cenili sobie bowiem elegancję. Odważnie sięgali także po kolory. Wyraziste i odważnie zestawiane kojarzą się z letnimi wakacjami, beztroską i zabawą. Nie chodzi jednak o jarmarczny wystrój – kłóciłoby się to z portugalskim wyczuciem estetyki. Feeria barw realizuje się tu w misternie tkanych materiałach, ceramice czy unikalnych dziełach sztuki. To, co je łączy, to spontaniczne wzornictwo.

Z artystycznym rysem
Z artystycznym rysem

Sztuka przepełnia portugalskie wnętrza, a niekiedy wręcz je spaja. Całe ściany od góry do dołu bywają pokrywane obrazami – pejzażami, portretami czy ornamentami. Między nimi można niekiedy odnaleźć stare pamiątki rodzinne w postaci fotografii czy dekoracyjnych talerzy z ceramiki. Szczególnie cenione jest tu rękodzieło. Na lokalnych targach i w niewielkich sklepikach można nierzadko zdobyć rzeczy piękne i unikalne. Ta ostatnia cecha również wyróżnia portugalską kulturę, a zatem i wnętrza domów. Małe zakłady, produkujące dekoracje i wyposażenie w krótkich seriach, zasilają aranżacje w oryginalne przedmioty, niedostępne gdziekolwiek indziej.

Wyposażeniowy miks Fot. Tommychambersinteriors.com
Wyposażeniowy miks

Dobra jakość mebli, wykonanych z solidnych materiałów, sprawia, że często są one dziedziczone przez kolejne pokolenia Portugalczyków. Stąd w niemal każdym portugalskim mieszkaniu pojawia się gustowny element w stylu vintage. Dlatego też często meble są zdekompletowane. Różne krzesła wokół stołu w jadalni, sofa i fotel z innych bajek czy komody, kredensy i regały w odmiennych stylistykach składają się na gustowny miks.

Co zamożniejsi w swoich apartamentach nie powstydzą się też klasyków designu. Nieśmiertelny fotel Eamesów gości w niejednym mieszkaniu. Ciekawym detalem są też lampy – od witrażowych po te wykonane z nowoczesnego tworzywa o rozmaitych kolorach. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby je łączyć, co dodatkowo podkreśla eklektyzm wnętrz z portugalskim akcentem. Dekoracją, bez której trudno byłoby się obejść, są także żywe rośliny. W doniczkach i wazonach, a także na pomysłowych stojakach wprowadzają do wnętrz mnóstwo dynamizmu.

Umiłowanie kolorów Fot. Jplindstrom.com
Umiłowanie kolorów

W portugalskich domach i mieszkaniach królują kolory żółty, czerwony i niebieski. Chętnie pojawiają się na pledach, poduszkach zasłonach, a nawet tapicerce mebli. Ba! W tych barwach maluje się też całe szafy czy komody. Niebieskości są jednak najbardziej charakterystyczne dla płytek ściennych i podłogowych, a w nowocześniejszym wydaniu – także tapet, również tych imitujących wzór kafli. Te z kolei często pojawiają się też na drewnianych podłogach w formie wstawek, tworząc kolorowe dywany, akcentujące strategiczne miejsca w salonie czy kuchni.

Niepowtarzalne azulejo Fot. MCS Arquitectos
Niepowtarzalne azulejo

Jasne łazienki z wyraźnym rysunkiem kamienia plus płytki azulejo to też prawdziwie portugalski akcent. Choć tego typu kafelki są również popularne w Hiszpanii i Maroku, Portugalia, dzięki zastosowaniu na nich wspomnianych niebiesko-białych tonacji, uczyniła je najbardziej charakterystycznymi dla tego regionu. Mogą z nich być wykonane podłogi, ściany, a nawet blaty. Niekiedy wśród niebiańskich odcieni pojawiają się delikatne róże i brązy. Pogodne barwy śródziemnomorskich aranżacji są lekiem na całe zło!

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym