Modne ściany – designerskie aranżacje. Na pewno wybierzesz coś dla siebie
Oceń artykuł:
Farba czy tapeta? Tak prosty wybór to już przeszłość. Na rynku jest mnóstwo bardziej interesujących i modnych opcji.
Dawno minęły czasy, gdy wybrać można było co najwyżej kolor farby na ścianie. We współczesnej architekturze jest o wiele więcej możliwości. Dzięki temu można urządzić wnętrze z charakterem, wyjątkowe i odzwierciedlające gust mieszkańców. Głównym problemem staje się paradoksalnie zbyt duży wybór – co wybrać, żeby mieszkanie wyglądało dobrze, modnie, a przy tym było funkcjonalne? Najważniejsza jest konsekwencja. Sposób wykończenia ścian powinien być dopasowany do stylu domu, mebli i wyposażenia. Eklektyczne połączenia mogą świetnie wyglądać, ale warto zachować umiar.
Beton architektoniczny w ciągu ostatnich lat stał się materiałem powszechnie wykorzystywanym we wnętrzach mieszkań i domów urządzonych w nowoczesnym stylu. Dla inwestora ceniącego ten materiał sytuacja ma wiele plusów. W Polsce działają już wyspecjalizowane firmy oferujące wysokiej jakości wyroby betonowe – okładziny i płytki w geometrycznych kształtach, z betonu szarego albo barwionego w masie. Są też dostępne produkty imitujące wygląd tego tworzywa. Ta popularność ma jednak drugą stronę – za jakiś czas minie szczyt mody, a więc betonowa estetyka może wyglądać na przestarzałą. Najwolniej starzeją się proste rozwiązania. Modne ściany z dobrej jakości betonu nie powinny z biegiem czasu stracić na urodzie, ale już skomplikowane dekory mogą trącić myszką.
Cegły także kojarzą się z industrialną stylistyką, ale równie dobrze mogą pasować do ciepłych, przytulnych wnętrz. Kolor wiele zmienia – dziś w modzie są raczej cegły białe, zdobiące wnętrze fakturą i rytmem spoin, niż wyrazista czerwień. Biała ceglana ściana jest dobrym tłem do wyeksponowania dekoracyjnych dodatków.
Alternatywą jest ceglana ściana pomalowana na czarno albo ciemnoniebiesko. Oczywiście tylko jedna w pokoju. Nie jest to propozycja do każdego wnętrza, wymaga dyscypliny przy doborze pozostałych elementów, ale wbrew pozorom nie musi pomniejszać optycznie pomieszczenia. Mimo wszystko lepiej nie stawiać na ciemne kolory przy urządzaniu małego pokoju.
Trendy często następują po sobie na zasadzie kontrastu. Jeśli beton jest szczery, surowy, minimalistyczny, to w nowej fali można się spodziewać kolorów i kontrastów. Co zatem będzie modne – farba czy tapeta? Wiele wskazuje na to, że w nowym sezonie modne będą tapety z marmurkowym wzorem. Plamy i żyłki, oczka i fantastyczne bogactwo odcieni wyróżniające marmur znów mają być na czasie. A więc barokowe bogactwo niezbyt wysokim kosztem – bez inwestowania w prawdziwy kamień. Przy okazji przychylniejszym okiem patrzy się na wzory naśladujące skórę czy egzotyczne gatunki drewna.
Moda na wyraziste kolory i faktury sprawia, że do łask wracają dekoracyjne tkaniny. Jeszcze niedawno kojarzyły się ze staroświeckim pokojem babci, dziś znów są modne. Zawieszenie barwnego materiału w kilka chwil zmienia wygląd pokoju – i równie łatwo można taką zmianę odwrócić, bez kłopotliwego remontu i kurzu. Możliwości jest wiele: wiekowy dywan z targu staroci, drukowane tkaniny z lat 50. i 60., prace młodych polskich projektantów. Taka ozdoba przyciąga uwagę, nie może być więc zbyt duża. Nie warto też zestawiać kilku różnych obiektów, bo wnętrze będzie przypominać wystawę w Muzeum Włókiennictwa.
W 2016 roku wielu Polaków po raz pierwszy usłyszało o hygge, trudnym do przetłumaczenia słowie, które określa filozofię życiową stereotypowego Duńczyka. To słowo-klucz pasuje do wszystkiego, co przytulne, relaksujące, miło niespieszne, domowe. Biorąc pod uwagę popularność stylu skandynawskiego, duńska idea musiała trafić w Polsce na podatny grunt. Pomysłów na wnętrze hygge jest wiele; od zawieszenia na ścianach mnóstwa zdjęć rodziny i przyjaciół, przez wyeksponowanie kolekcji bibelotów i pamiątek, po rozwieszenie małych lampionów, świetlnych kul i lampek. Niekoniecznie zaprojektowanych przez znanych designerów, za to dających dużo ciepłego światła.
Oceń artykuł: