Największe, najdziwniejsze, najdroższe obiekty sportowe świata

Oceń artykuł:

50%
50%

Sport dla wielu kibiców jest ważny jak religia. W swoją drużynę trzeba wierzyć bez zastrzeżeń, a każde wydarzenie sportowe z jej udziałem jest okazją do świętowania. Sport to jednak nie tylko emocje i wrażenia, ale też ogromne pieniądze. To także stadiony i boiska. Te dwie kwestie – stadiony i pieniądze – są ze sobą ściśle powiązane. Które obiekty kosztowały najwięcej? Ile milionów, a może miliardów pochłonęła ich budowa? Który pomieści największą liczbę fanów sportu? Który wygląda najdziwniej, a który jest wyjątkowo ciekawy? Oto stadiony, które trzeba znać.

1/4
Najdroższy stadion świata
Najdroższy stadion świata

Warszawski Stadion Narodowy kosztował podatników niespełna 2 miliardy złotych i choć zakładano, że koszty budowy wyniosą o miliard złotych mniej, to nawet po rozszerzeniu budżetu daleko mu do najdroższych obiektów sportowych świata.

Budowa nowego stadionu Wembley (Londyn) okazała się blisko dwukrotnie wyższa, a amerykański MetLife Stadium jest wart około 6 mld zł. Zbudowanie tego obiektu, mieszczącego nieco ponad 80 tysięcy kibiców drużyn New York Giants i New York Jets grających w lidze NFL (futbol amerykański), pochłonęło 1,6 miliarda dolarów.

Najpiękniejszy stadion świata
Najpiękniejszy stadion świata

Chińczycy potrafią tworzyć (albo przynajmniej zlecać ich tworzenie) stadiony, które wyglądają jak prawdziwe, gigantyczne dzieła sztuki. Trudno zdecydować, czy szanghajska magnolia z oryginalnym dachem i symboliką jest piękniejsza od Ptasiego Gniazda, czy może jest odwrotnie. Pewne jest, że bryła Stadionu Olimpijskiego w Pekinie należy do najbardziej znanych.

Obiekt został otwarty w 2008 roku, a za niecodzienny, "ażurowy" projekt odpowiadają Szwajcarzy, Jacques Herzog i Pierre de Meuron, oraz chiński artysta Ai Weiwei. Ten ostatni zdecydował się na funkcję konsultanta artystycznego podczas tworzenia projektu stadionu, ale w proteście przeciwko władzy zbojkotował odbywające się na nim igrzyska.

Najdziwniejszy stadion świata
Najdziwniejszy stadion świata

Stadion Olimpijski w Montrealu prezentuje się równie uroczo jak filmowe statki obcych – wszystko przez wieżę, która sterczy nad nim, a służy do otwierania dachu. Obiekt powstał w latach 70. i swoim wyglądem nie umywa się do zgrabnego chińskiego stadionu zwieńczonego magnolią.

Z kolei niemiecki obiekt Veltins-Arena (dawniej Arena AufSchalke, FIFA WM-Stadion Gelsenkirchen) wyróżnia się spośród całego mnóstwa dużych, nowoczesnych stadionów tym, że wyposażony jest w… wysuwaną murawę. Piłkarze grający na stadionie biegają po prawdziwej, a nie sztucznej trawie. Aby murawa zieleniła się równomiernie, jest wysuwana na zewnątrz, gdzie trawa ma idealne warunki do wzrostu. Poza tym murawę wysuwa się, gdy w obiekcie odbywają się wydarzenia inne niż piłkarskie. Stadion, podobnie jak warszawski Stadion Narodowy, należy do nielicznych, które zaopatrzono w kaplicę. Można w niej nawet wziąć ślub.

Najbardziej ekologiczny stadion świata Źródło: Wikimedia Commons
Najbardziej ekologiczny stadion świata

Znów Chiny! A konkretnie Tajwan. Stadion Narodowy w Kaohsiung wyróżnia się nie tylko z powodu oryginalnej stylistyki – kształtem przypomina bowiem smoka. Jest niecodzienny ze względu na dach, który decyduje o ekologiczności stadionu. Znajduje się na nim mnóstwo ogniw słonecznych, dzięki którym obiekt czerpie energię potrzebną do funkcjonowania z promieniowania słonecznego. Piękny i ekologiczny! Stadion mieści od 40 do 55 tysięcy fanów sportu.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym