Najlepsze projekty w konkursie Porta By Me 2016!
Oceń artykuł:
W PORTA DRZWI od lat stawiamy na rodzimą kreatywność – oryginalny design drzwi jest dla nas niezwykle ważny. Jako firma promujemy i wspieramy młodych designerów w rozwijaniu ich pasji - tak też powstała koncepcja konkursu PORTA BY ME.
Razem z Architekturą, patronem medialnym konkursu, i naszymi partnerami, czyli arena DESIGN i Foorni, pragniemy zachęcać młode pokolenie projektantów do nieszablonowego myślenia i tworzenia wizjonerskich kreacji. W PORTA BY ME 2016 rzuciliśmy projektantom wyzwanie pod hasłem: ONA i ON. W centrum uwagi postawiliśmy nie samą przestrzeń, ale jej konkretnego użytkownika – JĄ, JEGO lub ICH. Otrzymaliśmy mnóstwo zaskakujących i nieszablonowych projektów, spośród których nasze pięcioosobowe jury wybrało dwanaście najlepszych i tym samym zakwalifikowało je do drugiego etapu konkursu. Kto okaże się najlepszym z najlepszych? Przekonamy się już 8 marca podczas pierwszego dnia arena DESIGN w Poznaniu.
A już dziś prezentujemy dwanaście projektów, które walczą o nagrodę główną - 10.000 złotych!
DRZWI (DO PODZIAŁU)
Drzwi przeznaczone są dla niewielkich mieszkań, w których pomieszczenia użytkowane są przez dwie osoby (parę) w różny sposób. Te drzwi wewnętrzne mogą być użytkowanie w konwencjonalny sposób, a gdy w przestrzeni wspólnej zajdzie potrzeba stworzenia podziału – można je także "wysunąć", tworząc „ściankę” w pomieszczeniu. Ścianka nie musi dzielić całej przestrzeni. Może stać się po prostu urozmaiceniem aranżacji, które mieszkańcy – ONA i ON - mogą zmieniać według własnych pomysłów.
PAS
PAS to nietypowe drzwi składające się z gumowych, poziomych pasów pozwalających na przechowywanie stosunkowo lekkich, płaskich lub drobnych przedmiotów. Pasy bez problemu przytrzymają klucze, listy, plakat czy nawet rakietę tenisową. Im więcej pasów przytrzymuje dany przedmiot, tym cięższy może on być.
ART. DOOR
Ten pomysł na drzwi prezentuje je jako indywidualną sferę artystyczną, myślową lub projektową. Drzwi pokazują swoją zawartość jedynie uprawnionemu użytkownikowi, stosując niezawodne zabezpieczenie - czytnik linii papilarnych. Jest to świetne miejsce zarówno dla NIEGO, jak i dla NIEJ. Mogą ONI stworzyć także wspólną mapę myśli, korzystając z drzwi wspólnie.
ENSEMBLE
Projekt umożliwia stworzenie wspólnych drzwi dla NIEJ i dla NIEGO, czyli dla NICH. Składają się z dwóch skrzydeł, których kolor, fakturę i materiał można dobrać według własnych preferencji, tworząc w ten sposób unikalną kompozycję. Oba skrzydła drzwi, w sytuacji gdy potrzebujemy prywatności i intymności, przy zamykaniu dopasowują się do siebie. Gdy są otwarte, dzięki wbudowanym magnesom i zawiasom o 180-stopniowym zakresie otwarcia delikatnie przyczepiają się do rozbudowanej ramy. Rama może być pokryta powłoką, na której można zostawić wiadomość dla NIEJ i dla NIEGO.
HIDE
Seria HIDE to drzwi dla tych, którzy „mają coś do ukrycia”. Mieszczą bowiem schowek, który pomieści drobne (cenne) rzeczy: ONA może ukryć tam swoją biżuterię, ON - przechowywać krawaty. W zależności od indywidualnych potrzeb, w skrytce mogą być zamontowane haczyki lub półki. Linia dzieląca te nietypowe drzwi na dwie części to zgeometryzowany obrys ciała kobiety i mężczyzny. Wystarczy lekko przycisnąć front, aby się otworzył. Takie skrzydła są zarówno estetyczne, jak i praktyczne oraz dyskretne.
MODUE
Modue zadają pytanie – jakie drzwi są nam dziś potrzebne? Te mają łączyć, a nie dzielić, zachęcać i prowokować do kontaktu ludzi dzielących wspólnie mieszkanie. Ruchem jednej ręki można samodzielnie lub wspólnie zdefiniować wygląd oraz funkcję Modue. Drzwi składają się z ramy i ruchomych elementów kręcących się wokół własnej osi. Dzięki swojej budowie Modue mogą w całości lub w części zamienić się w ażurową przesłonę, wpływającą na intensywność światła w pomieszczeniach. To od potrzeb użytkownika zależy, czy Modue spełniać będą tradycyjną funkcję, czy raczej staną się czymś w rodzaju oryginalnej ozdoby, ruchomego obrazu w ścianie.
PARA(WAN)
Projekt przeznaczony jest dla młodej pary ceniącej sobie praktyczne wykorzystanie przestrzeni. Drzwi, złożone z indywidualnie dopasowanych elementów, wkomponowane zostały w całą powierzchnię ściany. Każdy z modułów pełni dodatkowo użytkową funkcję, taką jak np. lustro, wieszak na wina czy deska do prasowania. Wszystkie elementy konstrukcji osadzone zostały na prowadnicach, dzięki czemu obracają się i przesuwają w dowolną stronę. Pozwala to użytkownikom na przemieszczanie modułów pomiędzy pokojami i aranżowanie ich w wybranym miejscu.
DRZWI BUJANE – SWING
Ona i On to różne poglądy na codzienne sprawy, różne potrzeby, oczekiwania. Różnica zdań może powodować nieporozumienia, czasem zakończone trzaśnięciem drzwiami. Jak wówczas wrócić do dialogu? Odpowiedni design drzwi może w tym pomóc. Projekt przedstawia hybrydę skrzydła transformowanego w prosty sposób w bujawkę z okrągłym stolikiem i kameralnym oświetleniem. Ideą jest stworzenie przedmiotu-mebla-miejsca, sprzyjającego dyskusji, dialogowi, a nawet kolacji przy świecach. Ona i On to również dzieci - wiele przyjemności czerpią z bujania się i zabaw przy wspólnym stole z rówieśnikami czy rodzicami.
MINIMALIZM DLA NIEJ I DLA NIEGO
Projekt drzwi dla NIEJ i dla NIEGO stawia na prostotę. Gdyby oba produkty przedstawić linearnie, wyglądałyby one identycznie. Dlatego istotną rolę odgrywają tutaj materiały oraz kolorystyka. W linii drzwi dla NIEJ zostały wykorzystane odcienie pastelowe, materiały kojarzące się z elegancją, a przy tym symbolizujące prostotę. Design drzwi zaprojektowanych dla NIEGO utrzymany jest w ciemnych barwach w połączeniu ze stalową ramą w czerni. Drzwi otwierają się poprzez pociągnięcie stalowej ramy do siebie. Ażurowa część zostaje wtedy po jednej stronie pomieszczenia, a pełna po drugiej.
imPORTAnt stuff
ONA, ON czy ONI... każdy z nich jest wyjątkowy. Każdy z nich ma swoje marzenia, wspomnienia, plany – sprawy ważne właśnie dla nich, zupełnie niepowtarzalne. W otwieranej gablocie można umieścić kolekcję istotnych przedmiotów, pamiątek lub obrazów. Takie drzwi łączą, a nie dzielą. Idealnie sprawdzą się zamiast zwykłych drzwi z przeszkleniem. Co najważniejsze, pozwolą właśnie IM decydować, jaki będzie ich finalny kształt i czego staną się symbolem. To ON lub ONA decyduje, co chce o sobie powiedzieć.
POCKET DOOR
Pocket door to projekt dedykowany IM, czyli parze. Prosta, geometryczna rama drzwi wykonana jest z płyty HDF, natomiast środek wypełnia miękka, tapicerowana ścianka. Konstrukcja i wykorzystane materiały umożliwiają użycie pinesek biurowych - drzwi służą jako tablica, na której każdy może zostawić swoją wiadomość czy przypiąć wspólne zdjęcie. Te skrzydła bardzo dobrze wpiszą się w nowoczesne, młodzieżowe wnętrze. Tkanina daje możliwość personalizacji tego projektu – konsument może skomponować własną kolorystykę i wybrać ilość kieszeni.
DLA KAŻDEGO
Drzwi dla NIEJ, dla NIEGO, te same, a jednak inne. Dzięki systemowi otworów, który pozwala na montaż różnego rodzaju akcesoriów, to ONI kreują powierzchnię drzwi zgodnie ze swoimi potrzebami funkcjonalnymi i estetycznymi. Płaszczyzna skrzydeł jest dodatkową przestrzenią do zagospodarowania w pomieszczeniu. Dzięki możliwości montażu niezliczonej liczby akcesoriów wpisze się doskonale w charakter każdego wnętrza oraz potrzeby każdego użytkownika. Jedynym ograniczeniem w kreowaniu tej przestrzeni staje się więc granica naszej wyobraźni.
A Wam, który projekt podoba się najbardziej?
Oceń artykuł: