Wyjątkowa edycja konkursu PORTA BY ME. Poznaj zwycięzców i ich projekty!
Oceń artykuł:
Nowoczesne drzwi – design i funkcjonalność
Projektowanie drzwi to duże wyzwanie. Zanim studenci zabrali się do pracy, wzięli udział w kursie projektowym prowadzonym przez znanego wykładowcę i designera – profesora Hermanna Weizeneggera. Dzięki temu mieli możliwość wstępnego zapoznania się z rozległą tematyką, jaką stanowi produkcja przemysłowa. Pomogły im w tym nie tylko prezentacje przeprowadzone na uczelni w Poczdamie, lecz także wizyta w naszej fabryce w Bolszewie.
Rozstrzygnięcie konkursu wraz z wręczeniem nagród odbyło się 22 lipca podczas wystawy Werkschau. Jury skupiło się na wybraniu projektów, które łączą ciekawy design z funkcjonalnością, a także – co ważne – współczesnymi wymaganiami rynkowymi.
Przedstawiamy zwycięzców PORTA BY ME:
Pierwsze miejsce: Projekt URA, Dominik Glezer.
Projekt nawiązuje do sztuki walki aikido Tai Sabaki. Dodatkowy punkt mocowania oraz wyposażenie drzwi w szyny pozwalają na nieograniczone sposoby ich otwierania i zamykania, z możliwością ich obracania. Wygląd skrzydła drzwi można więc dopasować do wystroju wnętrza. Różnicę kolorystyczną obu stron skrzydła można również wykorzystać jako sposób komunikacji.
Projekt URA
Drugie miejsce: Projekt Pine, Rahel Ambroster, Nathalie Sterzenbach
PINE to idea drzwi oddychających, koncepcja zaczerpnięta prosto z natury. Pinie otwierają się i zamykają w zależności od nasłonecznienia i opadów. Inspirowane nimi drzwi stają się regulatorem mikroklimatu i temperatury pomieszczenia. Dzieje się tak dzięki otwierającym się i zamykającym elementom struktury drzwi, które są sterowane za pomocą specjalnej aplikacji.
Projekt Pine
Trzecie miejsce: Projekt Sola, Bobin Lee
Drzwi to element dzielący przestrzeń na wnętrze i przestrzeń zewnętrzną. Sola sprawia, że granica wymiarów zanika.
Projekt Sola
Wyróżnienie: Projekt INVADER, Diana Belodedov
Projekt tworzy możliwość nawiązania dialogu. Jest również dynamicznym i zabawnym sposobem na przechowywanie naszych rzeczy, pokazując jednocześnie perspektywę drugiej strony.
Projekt INVADER
Fachhochschule Potsdam jest młodą uczelnią, założoną w 1991 r. Miejsce w niej znaleźli dla siebie pasjonaci z nowym nastawieniem do metod dydaktycznych. To głównie praktycy z wieloma sukcesami w życiu gospodarczym. Chcą przekazywać wiedzę nowym pokoleniom, stosując często niekonwencjonalne metody, sprzyjające budowaniu twórczej atmosfery.
Fachhochschule Potsdam to prawdopodobnie jedyna do tej pory uczelnia niemiecka, gdzie studenci mogą bez nadzoru wykorzystywać warsztaty przez całą dobę. Ponadto uczelnia silnie angażuje się w procesy i dyskusje społeczne, ma także świetnie rozwinięte programy współpracy z partnerami biznesowymi.
Członkowie jury:
- Andreas R. Becher - Becher + Hatzijordanov (Architekt)
- Gudrun Sack - Nägerli Architekten (Architekt)
- Blasius Osko - Osko & Deichmann (Designer)
- Julia Läufer - Läufer & Keichel (Designerin)
- Prof. Dr. Klaus Dreiner - HNE Eberswalde (Professor für Holzbearbeitung und -verarbeitung)
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Oceń artykuł: