Harmonogram remontu - dlaczego kolejność prac jest taka ważna?

Oceń artykuł:

50%
50%

Od czasu do czasu remont mieszkania czy domu jest wskazany, a nawet konieczny. Sprawia, że nasze cztery kąty wyglądają świeżo i czysto, a my czujemy się w odnowionych wnętrzach dużo swobodniej. Kompleksowy remont mieszkania może być bardzo stresujący – szczególnie gdy działania rozpoczniemy bez konkretnego planu. Marzysz o zmianach, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nie taki remont straszny, jak go malują! Wystarczy ułożyć rozsądny harmonogram, a potem zacząć wprowadzać go w życie, a wszystko pójdzie jak z płatka.

Harmonogram remontu - dlaczego kolejność prac jest taka ważna?

Od czego zacząć remont mieszkania? Stwórz harmonogram!

Czy wiesz, na którym etapie remontu mieszkania zamontować drzwi? Najpierw zacząć od malowania, a może zająć się podłogą? Jeśli zatrudniamy fachowców, powinni przedstawić harmonogram remontu mieszkania. Podstawowa wiedza na pewno się jednak przyda, by trzymać rękę na pulsie. Warto wszystko zaplanować, by uniknąć nieprzemyślanych ruchów i pomyłek, które mogą sporo kosztować. Jak przebiega remont? Od czego zacząć? Proces odświeżania własnych czterech kątów powinna zapoczątkować dokładna wizualizacja celu. Należałoby zastanowić się, jak urządzić mieszkanie na nowo tak, aby było funkcjonalne a my byśmy czuli się w nim komfortowo i swobodnie.

Ciekawostka:

Jakie prace remontowe najczęściej wykonują Polacy? Badania wykazują, że większość (91% osób) maluje ściany1, dzięki czemu przestrzeń zyskuje nowe życie. Na nowe meble decyduje się 73% osób, a dodatki i dekoracje zmienia 71%. Najrzadziej wymieniamy drzwi lub okna (43%) oraz armaturę (41%).

biuroprasowe.homebook.pl/93102-raport-jak-wygladaja-remonty-w-polskich-domach-nbsp

 

To Cię może zainteresować: Rozwiąż nasz quiz i przekonaj się jakim typem remontowym jesteś

Zapamiętaj!
Drzwi montujemy zawsze po wykończeniu ścian i założeniu podłóg, gdy "mokre prace" mamy już za sobą. W przeciwnym wypadku skrzydła mogą ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu. 

By wszystko wyglądało spójnie i harmonijnie, lepiej wybrać motyw przewodni lub odcień, który będzie dominował w naszym remontowanym mieszkaniu. To, wraz z określeniem priorytetów – np. czy ważniejsza jest dla nas metamorfoza łazienki, czy malowanie pokoju – i zderzenie pomysłów z budżetem, powinno być pierwszym zasadniczym krokiem w harmonogramie remontu mieszkania. Kiedy uda nam się to już ustalić, zaplanujmy duże zakupy. Zastanówmy się, jakie akcesoria oraz przyrządy będą nam potrzebne do wykończenia wnętrz – tak, by były pod ręką, gdy przyjdzie na nie pora. Warto wiedzieć, że niektóre sprzęty i akcesoria, które mogą przydać Ci się w trakcie remontu możesz wypożyczyć na kilka dni w lokalnych wypożyczalniach. Jest to ekologiczne i o wiele tańsze rozwiązanie niż kupowanie wszystkiego na własność, zwłaszcza, gdy nie będziesz z tych narzędzi regularnie korzystać. 

Remont – od czego zacząć:

1.    Najpierw wykończ ściany.

2.    Potem zmień podłogi.

3.    Dopiero na końcu pomyśl o montażu drzwi.

 

Ważne!
O zakupie drzwi warto pomyśleć wcześniej i złożyć zamówienie co najmniej 5 tygodni przed planowanym zakończeniem remontu - to minimalny czas potrzebny na produkcję i dostarczenie drzwi. 

skorzystaj z konfiguratora drzwi PORTA

Harmonogram remontu mieszkania - na początek mokra robota!

Od czego zacząć remont mieszkania? Na samym początku należy usunąć nienadające się do naprawy tynki, podłogi oraz - ewentualnie - wykucia otworów na drzwi i okna. Gdy już się z tym uporasz, przyjdzie czas na wykończenie ścian – a więc gipsowanie i malowanie pokoi.

Warto wiedzieć:

Nakładanie tradycyjnych tynków wiąże się z podwyższeniem wilgotności powietrza. W związku z tym trzeba zadbać o odpowiednią wentylację podczas remontu mieszkania i unikać prowadzenia równocześnie prac, podczas których wysoka wilgotność jest niewskazana (np. układania drewnianych podłóg lub montażu drzwi).

 

Podstawową zasadą każdego kompleksowego remontu mieszkania jest więc rozpoczynanie od „mokrych” prac. Obowiązkowo przed spojrzeniem w dół, rozejrzyj się na boki.

Następny przystanek remontu mieszkania – układanie parkietu i terakoty

Po zakończeniu prac nad ścianach przychodzi czas na podłogę. Niezależnie od tego, czy wybrałeś parkiet lub terakotę, koniecznie należy się tym zająć jeszcze przed wstawieniem drzwi, ale już po przygotowaniu ścian.

Warto wiedzieć:

Jeśli podłogę wykonasz na początku, a dopiero potem zajmiesz się ścianami, bez względu na to, jak bardzo będziesz uważać, możesz łatwo ją uszkodzić. Cała Twoja ciężka praca może przez to pójść na marne.

 

Pamiętaj, aby uwzględnić to w harmonogramie remontu mieszkania - najpierw wpisz malowanie pokoju, a dopiero później układanie parkietu. 

Wisienka na torcie – wymiana drzwi w końcowej fazie remontu mieszkania

Jeśli w planach masz wstawienie nowych drzwi, musisz uzbroić się w cierpliwość. W harmonogramie remontu mieszkania będzie to ostatni krok do zakończenia metamorfozy Twoich czterech kątów.

1.    Montaż skrzydeł powinien być ostatnim punktem kompleksowego remontu mieszkania – w przeciwnym razie mogą ulec uszkodzeniom lub zabrudzeniom, których trudno będzie się pozbyć.

2.    Drzwi zawsze powinny leżeć poziomo na podłodze w oczekiwaniu na swoją kolej - dobrze by nie przetrzymywać ich w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności, czyli tym samym, które aktualnie jest malowane.

3.    Jeśli nie zadbamy odpowiednio o ich przechowywanie w okresie poprzedzającym montaż, może się to dla nas skończyć nieprzyjemną niespodzianką.

4.    Kiedy okleina zacznie się odklejać czy puchnąć, a na spodzie drzwi dodatkowo będą rozmyte pieczątki producenta, oznacza to, że drzwi zostały zamoczone. W takim przypadku skrzydła niestety tracą gwarancję. Warto więc dokładnie zabezpieczyć zakupione drzwi, a najlepiej przechowywać je w suchym pomieszczeniu z dala od postępującego remontu mieszkania.

PortaCPL_11_cplBukPiaskowy

PORTA CPL Buk Piaskowy

Na początku naszego poradnika wspominaliśmy, że liczy się dokładny harmonogram remontu mieszkania. Teraz już wiesz, że drzwi należy zamontować na samym końcu prac. Pozostaje jednak pytanie, które najlepiej wybrać.

Remont mieszkania – drzwi w odcieniach szarości

Styl skandynawski od lat króluje w naszych domach. Dominuje przeważnie majestatyczna biel. Jeśli chcesz dodać pomieszczeniom więcej ciepła, zamontuj szare drzwi PORTA GRANDE RAL 7035. Wnętrze stanie się bardziej przytulne. Nadasz mu również nuty oryginalności – szarość to nieoczywisty akcent kolorystyczny w przypadku drzwi. Przebieg remontu mieszkania powinien być spójny z Twoją wizją estetyczną.

PortaGRANDE_A0_FarbaAkrylowaUvSzaryRAL7035

PORTA GRANDE RAL 7035

Nie bój się eksperymentować. W końcu nie tylko poduszki czy obrazy mogą uwypuklić preferowany przez Ciebie styl. Pomyśleliśmy również o zwolennikach ciemnych, loftowych aranżacji i ceglanych ścian. Ten surowy, ale jednocześnie elegancki motyw podkreślą drzwi PORTA LINE (Beton Ciemny). Dzięki temu osiągniesz efekt prawdziwej głębi kolorów, a Twoje wnętrze zyska nieznany dotąd charakter.

PortaLINE_G1_cplBetonCiemny

PORTA LINE Beton Ciemny

Ciekawostka:

Jeśli chcesz, aby Twoje cztery kąty były spójne z panującymi trendami, sprawdź, co jest modne przed zaplanowaniem harmonogramu remontu mieszkania. Warto śledzić treści jakie pojawiają się w serwisach i na blogach poświęconych wnętrzom, które są zawsze na bieżąco z wiodącymi trendami. W 2021 roku na ścianach króluje ciepły odcień brązu – kolor Moc Ziemi inspirowany naturą.

 

W 2021 roku na ścianach zagoszczą jednak przede wszystkim naturalne kolory ziemi. Zestawianie ich z drzwiami w kolorze naturalnego drewna spowoduje, że skrzydła wtopią się w ścianę. Warto zatem wybrać te o nieco bardziej kontrastowym kolorze, które będą przysłowiową kropką nad i całej aranżacji wnętrza. Seria PORTA HARMONY w kolorze Dębu Syberyjskiego sprawi, że przestrzeń stanie się ciekawsza i bardziej żywa. Jeżeli w Twojej kuchni lub salonie brakuje światła, modele z przeszkleniami z kolekcji PORTA VERTE HOME w odcieniu Akacja Srebrna skutecznie rozjaśnią każde wnętrze.

Porta Verte HOME N3_akacjaSrebrna

PORTA Verte HOME Akacja Srebrna

Bez względu na to, jaki model i kolor drzwi wybierzesz do swojego domu lub mieszkania warto pamiętać o tym, aby w fazie remontu uwzględnić ich montaż na ostatnim etapie prac, gdy ściany i podłogi będą już wykończone (łącznie z pomalowaniem). Jeśli zależy Ci na sprawnym przeprowadzeniu remontu wybierz i zamów drzwi co najmniej 5 tygodni wcześniej. Przebieg pracy zależy wyłącznie od prawidłowo zaplanowanego harmonogramu remontu mieszkania – i oczywiści budżetu. W połączeniu ze spójną oraz przemyślaną koncepcją, z łatwością uzyskasz efekt wow, który do tej pory istniał tylko w Twojej wyobraźni.  

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym