Wyburzanie ściany w bloku. Pełny poradnik: co musisz wiedzieć?

Oceń artykuł:

39%
61%
Urządzanie nowego mieszkania lub remont dotychczasowego lokum to zawsze interesująca przygoda, wywołująca wiele emocji. Jedną z czynności, pomagających w tworzeniu wystroju, dopasowanego do konkretnych potrzeb lokatorów, jest burzenie ścian. W blokach bardzo często zdarza się, że pomieszczenia są bardzo małe i dla poprawy ogólnego komfortu użytkowania zapada decyzja o ich połączeniu. Jaka wiedza jest potrzebna, by we właściwy sposób przeprowadzić wyburzenie ściany w bloku? Który mur można ruszyć, a który lepiej zostawić w spokoju?
Wyburzanie ściany w bloku. Pełny poradnik: co musisz wiedzieć?

Ściana działowa – jak się za nią zabrać?

Najczęściej wyburzanie ścian w bloku dotyczy ścianek działowych. Dokonuje się go głównie wtedy, gdy chce się stworzyć nową aranżację, w oparciu o dostępne dzisiaj, innowacyjne rozwiązania. Nim jednak ktokolwiek podejmie działania, mające na celu wyburzenie ściany, musi się upewnić, czy rzeczywiście zabiera się ze ścianą działową. Można to sprawdzić na planie budynku oraz podczas konsultacji z fachowcem – architektem bądź inżynierem budownictwa.

Wbrew pozorom, ścianę działową nie zawsze można wyburzyć. Problemy pojawiają się zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie często pełni tam ona rolę dodatkowej podpory. Obecnie, po jej usunięciu, mogłoby dojść do ugięcia lub pęknięcia stropu, a nawet częściowych zawaleń.

W jaki sposób postępować z wyburzaną ścianą?

Nim rozpocznie się wyburzanie ścian w mieszkaniu, należy dokonać odpowiednich zabezpieczeń. Na początku trzeba zapewnić podparcie stropowi w miejscu, w którym nastąpi wyłom. Dokonuje się go za pomocą specjalnych stempli, posiadających regulowaną wysokość. Jeśli zabiegi dotyczą cienkiej ścianki, do jej likwidacji wystarczy młot.

Wyburzanie ściany działowej w bloku prowadzi się od góry w dół. W przypadku, gdy chce się wytworzyć wyłącznie otwór, w pierwszej kolejności trzeba wykuć szczelinę, ponieważ w niej osadzi się nadproże. Później dopiero da się wyciąć lub też wykuć otwór.

Najłatwiejsza do rozebrania ściana działowa to taka, która posiada konstrukcję szkieletową. Aby dokonać jej wyburzenia, trzeba zlikwidować okładzinę płytową, usunąć izolację akustyczną, a później odkręcić szkielet nośny. Po wszystkim należy też zorganizować wywóz gruzu, ponieważ nie można go wyrzucić zwyczajnie, do śmieci, a potrzebny jest specjalny kontener.

Burzenie ściany nigdy nie powinno się odbywać od środka muru. Mogłoby to doprowadzić w konsekwencji do przewrócenia się ściany bądź też nadwyrężenia stropu w wyniku nadmiernego obciążenia dynamicznego. Sama metoda rozbiórki zależy od tego, z czego jest wykonana ścianka.

W przypadku ściany murowanej, wykonanej z cegieł, pustaków lub bloczków, rozpoczyna się od wykucia warstwy cegieł albo kamieni spod stropu. Potem rozbiera się kolejne warstwy. Wyburzanie ściany działowej wcale nie należy do rzeczy trudnych – wystarczy tylko dobrze się do niego przygotować. 

Czy ścianę nośną można w ogóle ruszyć?

Gdy zastanawiasz się, jak wyburzyć ścianę w bloku, musisz być też świadomy tego, co jeśli okaże się ona ścianą nośną. Tak naprawdę jej usunięcie w wielu przypadkach okazuje się możliwe. Oczywiście, wymaga ono najpierw szczegółowej konsultacji ze specjalistą. Chętny na wyburzenie musi też wykonać szczegółowy projekt przebudowy oraz otrzymać stosowne pozwolenie z urzędu, by móc w ogóle wykonać takie przekształcenie.

Zlikwidowaną ścianę zastępuje się najczęściej podciągiem, który może też z powodzeniem pełnić później funkcję dekoracyjną. Zdarzają się jednak przypadki bardziej skomplikowane, kiedy to wyburzoną ścianę trzeba zastąpić dodatkowymi słupami, by nie doprowadzić do przesadnego obciążenia, a w konsekwencji zawalenia się stropu.

Wyburzenie ściany nośnej w bloku może się więc okazać możliwe, choć będzie wymagało więcej zachodu niż w przypadku ściany działowej.

Oceń artykuł:

39%
61%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym