Najciekawsze domy towarowe świata. Raj dla fanów zakupów, ale też architektury
Oceń artykuł:
Kto powiedział, że nie można łączyć przyjemnego z pożytecznym, czyli zakupów z genialną wizją architektoniczną? Poniżej zestawienie dziesięciu najciekawszych, największych i zapierających dech w piersiach centrów handlowych.
Dubai Mall (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie): największe pod względem całkowitej powierzchni
Zwiedzanie Dubaju warto rozpocząć od otwartego w 2008 roku centrum handlowego, które uosabia wszystko to, z czym kojarzą się Zjednoczone Emiraty Arabskie: przepych, zamiłowanie do luksusu i przekraczanie kolejnych granic. Cechy te, wraz z najwyższymi wieżowcami świata, stanowią największe atrakcje Dubaju. Znajdziemy w nim ponad 1200 sklepów (w tym najsłynniejsze prestiżowe butiki), 150 lokali gastronomicznych, ekskluzywny hotel (jakich w Dubaju nie brakuje), kompleks kinowy, kryte lodowisko i wielkie akwarium, w którym żyje ponad 30 tysięcy okazów zwierząt egzotycznych, w tym aż 400 rekinów. Co więcej, centrum połączone jest z najwyższym budynkiem w Dubaju, a zarazem na całym świecie, czyli słynnym Burdż Khalifa. Jeśli więc zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Dubaju, atrakcje zapewnią ci nie najlepsze parki rozrywki, lecz samo centrum Dubaju.
Siam Paragon (Bangkok, Tajlandia): po zakupach nurkowanie z rekinami
Bangkok nocą to nie lada gratka dla turystów. Ale i w ciągu dnia zdecydowanie jest tam co robić. Siam Paragon to kolejne centrum handlowe, które kusi nie tylko drogimi butikami. Oprócz ponad 200 sklepów, przepastnego kina, sali operowej i wielu restauracji na klientów czeka jedno z największych w Tajlandii akwariów. Oczywiście wypełnione egzotycznymi zwierzętami. Ci, którzy podczas zakupów potrzebują dodatkowych wrażeń, mogą zanurkować z rekinami. Takiego wodnego parku rozrywki Polska może Tajlandii tylko pozazdrościć…
Mall of America (Minnesota, Stany Zjednoczone): dla całej rodziny
Tak, tutaj również oprócz kilkuset sklepów i butików znajdziemy wielkie akwarium. Jednak to nie ono działa na klientów jak (nomen omen) wabik, a jeden z najlepszych parków rozrywki w Stanach, sygnowany ulubionym kanałem dziecięcym – Nickelodeon Universe. Gdy rodzice oddają się zakupom, najmłodsi mogą szaleć przez cały dzień w stworzonej z myślą o nich przestrzeni. W tym szaleństwie jest najwidoczniej metoda, skoro Mall of America to najchętniej odwiedzany tego typu obiekt na świecie. Zaś zakochani mogą tu sfinalizować związek w… kaplicy ślubnej.
Tokio Midtown (Tokio, Japonia): dla wymagających
Miejsce stworzone z myślą o tych, którzy kochają zakupy, ale tylko z klasą. Oprócz wielu luksusowych butików na zwiedzających czekają atrakcje przede wszystkim dla duszy: muzea i galerie z pracami cenionych artystów, świetnie zaopatrzona winiarnia z najlepszymi rocznikami na świecie, ekskluzywny hotel Ritz Cartlon oraz warsztat projektanta Issey'ego Miyake.
West Edmonton (Alberta, Kanada): miasto w centrum handlowym
Wybudowane w 1981 roku jest jednym z najstarszych pośród najnowocześniejszych centrów handlowych na świecie. Mimo upływu lat wciąż zachwyca i przyciąga kupujących, stając się jedną z najciekawszych atrakcji tej części Kanady. To także miejsce stworzone dla rodzin z dziećmi. Wewnątrz kompleksu o powierzchni 570 tys. mkw. znajdziemy kryte jezioro, zoo, park rozrywki oraz park wodny ze… sztuczną falą. Ci, którzy zgłodnieją podczas korzystania z tak różnorodnych atrakcji, zawsze mogą posilić się w jednej z wielu restauracji. Nie zabrakło też kaplicy.
GPO (Melbourne, Australia): wspomnienie historii
To jedno z tych miejsc, które choć stworzone współcześnie, wciąż pielęgnują ducha przeszłości. Budynek, zanim stał się wielkim centrum handlowym w 2004 roku, w latach 1907-1993 mieścił pocztę główną (stąd skrót GPO, czyli General Post Office). Do dziś zachowały się oryginalne fragmenty starego budynku, m.in. klasyczne sklepienia, dzięki czemu obiekt przyciąga nie tylko kupujących, ale także turystów. Obecnie działa w nim kilkadziesiąt sklepów i restauracji.
SM Mall of Asia (Metro Manila, Filipiny): dla kinomaniaków
Sklepy, lokale gastronomiczne oraz punkty rozrywki to tylko część atrakcji czekających na kupujących w SM Mall of Asia. Przede wszystkim obiekt otwarty w 2006 roku przyciąga rzesze fanów kina nawet z najdalszych zakątków. Wszystko za sprawą kina w technologii IMAX i jednego z największych na świecie ekranów 3D. Kolejną atrakcją jest ogromne kryte lodowisko.
The Grand Cannal Shoppes (Las Vegas, Stany Zjednoczone)
Las Vegas to nie tylko kasyna i drogie hotele. To także mekka dla tych, którzy nie mają co robić z pieniędzmi. Zwłaszcza że wspomniane centrum handlowe przypomina… tak, Wenecję. Między sklepami można przemieszczać się gondolami, kierowanymi przez gondolierów, co czyni z tego centrum handlowego jeden z najbardziej niezwykłych domów towarowych świata. A gdy obudzi się w nas duch hazardzisty, zawsze możemy udać się do jednego z kasyn lub po prostu zabawić się w klubie nocnym.
Mall of the Emirates (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie): narty pośrodku pustyni
Kolejny raz Zjednoczone Emiraty Arabskie udowadniają, że to kraj, w którym jeśli się już coś buduje, to z rozmachem. Otwarte w 2005 roku centrum handlowe to nie tylko kilkaset sklepów, kino, teatr i galeria sztuki, ale przede wszystkim kryty park rozrywki Ski Dubai, w którym każdy może pojeździć na nartach lub sankach. Pośrodku pustyni! To pierwsza i jedyna taka atrakcja na terenie Bliskiego Wschodu.
Instanbul Cevahir (Stambuł, Turcja): idzie na rekord
To centrum zostało stworzone po to, aby robić wrażenie i zostawiać w tyle konkurencję. Nie dość, że imponuje wielkością (ponad 420 tys. mkw.), to jeszcze zachwyca potężnym szklanym dachem i drugim największym zegarem na świecie umiejscowionym w centrum obiektu.
Oceń artykuł: