Idealne drzwi do twoich wnętrz – nowoczesny design czy bezpieczna klasyka?
Oceń artykuł:
Wzory i kolory drzwi wewnętrznych to temat aktualny dla każdego, kto buduje dom lub remontuje mieszkanie. I tak naprawdę to jeden z najprzyjemniejszych etapów przed zakupem drzwi, które są niezbędnym elementem wyposażenia wnętrz i mają ogromny wpływ na ogólny wygląd i charakter pomieszczeń. Styl nowoczesny, klasyczny lub minimalistyczny … u nas z pewnością znajdziesz drzwi odpowiadające twoim oczekiwaniom.
Większość osób decyduje się na zakup drzwi wewnętrznych, wybierając do wszystkich pomieszczeń tę samą kolekcję. Najczęściej wygląda to tak, że wybierany jest model podstawowy i bazując na nim, dobierane są różne modele pod konkretne wnętrza np. pełne drzwi do sypialni, przeszklone do salonu i częściowo przeszklone do łazienki. To sprytny sposób na stylistyczne połączenie wszystkich pomieszczeń. Nawet gdy zróżnicuje się wygląd skrzydeł, uwzględniając funkcję poszczególnych pomieszczeń, będziesz mieć pewność, że aranżacja jest harmonijna i przemyślana.
Aranżując wnętrza, nie musisz się jednak trzymać ściśle określonych schematów. Łączenie różnych kolekcji może wnieść do domu trochę luzu i przynieść nieoczekiwany, ciekawy efekt. W naszych katalogach podpowiadamy, które kolekcje będą ze sobą świetnie wyglądać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by łączyć kolekcje wg własnego uznania.
Drzwi a styl wnętrz
Większość projektantów dobiera kolorystykę drzwi, uwzględniając kolory dominujące w pomieszczeniu. We wnętrzach nowoczesnych, opartych na białych, szarych i czarnych barwach rekomendują drzwi wewnętrzne w jasnych, stonowanych kolorach.
Inni wybierają drzwi dopasowując kolor do stolarki okiennej, listew przypodłogowych czy paneli podłogowych – drzwi stanowią wówczas swoistą ramę kompozycyjną pomieszczenia. Zwolennicy odważnych rozwiązań mogą postawić na skrzydła w intensywnych barwach, które będą kontrastem dla stonowanych barw we wnętrzu. Mocne kolory to nie tylko antracyt czy wenge. Nic nie stoi na przeszkodzie, by była to soczysta zieleń, ognista czerwień czy kojący błękit. Pamiętaj jednak, że drzwi – w przeciwieństwie do wielu małych elementów wyposażenia wnętrza – pozostaną z tobą na długie lata. Wybierając uniwersalne kolory masz pewność, że będą pasować zarówno do jasnych, kolorowych i wzorzystych ścian, stylizowanych mebli, industrialnych dodatków, jak i dekoracji w stylu boho.
Zobacz także: W jaki sposób dobrać drzwi do rodzaju i koloru podłogi?
Siła indywidualizmu
Drzwi przeznaczone do pokojów dziecięcych powinny rządzić się swoimi prawami. Warto pozwolić dzieciom wybrać drzwi zgodne z ich upodobaniami. Mogą być szare, różowe, żółte, z ulubionym cytatem lub zarysem superbohatera. By nie zaburzały harmonii w mieszkaniu, można zdecydować się na zróżnicowanie kolorów po obu stronach drzwi - inny od strony pokoju dziecięcego, inny od korytarza.
Polacy pokochali biel
Białe drzwi na dobre zadomowiły w polskich mieszkaniach. I choć dziś producenci drzwi oferują szeroką gamę kolorów, to drzwi białe nadal cieszą się ogromnym powodzeniem. Moda na aranżacje w stylu total white jest absolutnym hitem ostatnich sezonów.
Zaletą tego typu rozwiązania jest optyczne powiększenie pomieszczenia oraz stworzenie wrażenia ładu i harmonii. W takich wnętrzach można łatwo modyfikować wystrój, ponieważ wystarczy zamienić tylko kilka dodatków. Białe drzwi wewnętrzne np. z kolekcji Porta VECTOR Premium, lub Porta FOCUS Premium to także niezbędny element modnego stylu skandynawskiego, niezwykle popularnego w programach wnętrzarskich i na blogach tematycznych.
Kolory drzwi wewnętrznych
Jeżeli decydujesz się na drzwi w kolorze innym niż biały, to wybór jest niemal nieograniczony. Porta oferuje bardzo szeroką gamę kolorystyczną, która obejmuje nie tylko wszelkie odcienie drewna, ale również paletę barw RAL i NCS, co daje łącznie wybór tysiąca kolorów.
Tak wielka gama kolorów to oczywiście zaleta, ale przy wyborze drzwi wewnętrznych trzeba kierować się zasadami, które budują harmonię całego wnętrza. Jeśli np. chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie, najlepszym wyborem będą drzwi w jasnej kolorystyce. Porządkuje ona przestrzeń oraz buduje wrażenie czystości. Tworzy również dobre tło dla mebli, ścian oraz innych elementów wyposażenia wnętrz w intensywniejszych barwach.
Coraz większą popularność zyskuje także trend łączenia ościeżnicy ze skrzydłem w skontrastowanych kolorach. Np. ciepły, miodowy kolor ościeżnicy nawiązujący do mebli z lat 60. będzie prezentował się niezwykle efektownie w towarzystwie białych drzwi.
Na rzecz stylu
Decydując się na kolor, pamiętaj, że wpływ na odbiór barwy ma także sposób wykończenia powierzchni drzwi. Gdy są gładkie i błyszczące, kolor będzie sprawiał wrażenie jaśniejszego oraz zimniejszego, bardziej szorstka powierzchnia sprawi z kolei, że odbierzesz drzwi jako ciemniejsze, ale kolor wyda się cieplejszy.
Te pierwsze drzwi sprawdzą się w przestrzeni minimalistycznej lub glamour. Drugie są bardziej uniwersalne – będą dobrym uzupełnieniem wnętrz nowoczesnych, ale też rustykalnych czy klasycznych.
Dobierając kolor drzwi do wnętrza, zwróć też uwagę na ich rysunek, nadany przez konkretny gatunek drewna. Jasne, lekko złociste lub słomkowo-szare drewno sprzyja wnętrzom bliskim stylowi skandynawskiemu. Średnio ciemne gatunki, takie jak czereśnia, badi czy dąb, oraz ciemne (np. tek, mahoń lub wenge) są bliższe aranżacjom klasycznym, eklektycznym czy kolonialnym. Jednak także od tej zasady są odstępstwa – proste, ciemne drzwi (na przykład w kolorze wenge) będą doskonałym elementem nowoczesnej aranżacji.
Wpływ na stylizację wnętrz mają również linie płaszczyzn skrzydła – linie proste są bardziej uniwersalne, wszelkiego rodzaju łuki sprzyjają zaś aranżacjom zmierzającym w stronę klasyki lub eklektyzmu.
A może drzwi przesuwne?
Naścienne drzwi przesuwne sprawdzą się zarówno w niewielkich, jak i przestronnych wnętrzach. W zależności od potrzeb możemy traktować je jako zamiennik tradycyjnych drzwi (idealny wybór do wąskich korytarzy) lub sposób na wydzielenie schowka/spiżarki w przestrzeni kuchennej.
Montaż skrzydeł przesuwnych daje wiele możliwości aranżacyjnych – w ciągu kilku chwil możemy zaaranżować kuchnię otwartą lub zamkniętą, stworzyć niewielką garderobę czy też wydzielić przestrzeń z pralką i suszarką w przestronnej łazience. Aby zwiększyć funkcjonalność skrzydeł, wystarczy zamówić wersję z lustrem lub powierzchnią pokrytą magnetyczną farbą, zyskując dodatkową tablicę na praktyczne zapiski (szczególnie przydatne w kuchni).
Drzwi wewnętrzne to niezwykle efektowny element aranżacji, który wpływa na ogólny wygląd i charakter pomieszczeń. Dlatego warto połączyć przyjemne z pożytecznym i poświęcić chwilę na obejrzenie paru odcinków metamorfoz lub przejrzenie czasopism wnętrzarskich. Rekomendujemy też odwiedzanie ciekawych blogów wnętrzarskich, które prezentują świetne rozwiązania, często gotowe do skopiowania 1:1. Wybór drzwi będzie wtedy dobrą zabawą.
Oceń artykuł: