Black and white. Ponadczasowe zestawienie barw

Oceń artykuł:

100%
0%

Czerń i biel to połączenie, które nigdy nie zestarzeje się w naszych wnętrzach. Z jednej strony dodaje im harmonii i podkreśla funkcjonalność, z drugiej zaś – stanowi świetne tło dla innych barw. Jakie jeszcze zastosowanie znajdziemy dla kultowego kontrastu?

1/7

Ying i yang designu

Nieprzypadkowo już starożytnych Chińczyków fascynowało połączenie czerni i bieli. Dla nich były to dwie skrajne, ale uzupełniające się siły, które tworzyły świat. Nie musimy jednak zaglądać do dzieł chińskich mędrców, by docenić wyjątkową moc tego kolorystycznego kontrastu. Połączenie czystości i harmonii, które utożsamiamy z bielą, a także właściwych czerni siły oraz autorytetu, ma znaczący wpływ na naszą psychikę.

Psychologia kolorów

A jak ma się ta psychologia kolorów do wnętrz naszego domu? Czerń i biel idą niemal ręka w rękę z minimalistycznym designem. Świetnie odnajdą się więc w skandynawskim i nowoczesnym wystroju wnętrz, w których "mniej" często oznacza "więcej". Odpowiednio operując tym kontrastem, możemy powiększyć bądź pomniejszyć optycznie pomieszczenia. Takie połączenie pozwala również skupić się na detalach, które chcemy podkreślić, czy to ze względu na ich kolor, czy też funkcjonalność.

Kuchnia

Stosując w kuchni na przemian czerń i biel, odwrócimy uwagę gości od sprzętów, takich jak piekarnik. Kolory te pomogą nam też optycznie powiększyć lub zmniejszyć kuchnię. Sprawdzają się tu ciekawe połączenia kolorów. Czerwień połączona z samą czernią sprawia zwykle kiczowate wrażenie, jeśli jednak dodamy biel, efekt jest bardzo ciekawy.

Drzwi kuchenne nie muszą się wyróżniać kolorem, wystarczy, że są funkcjonalne. Postawmy więc na biel z przeszkleniami obecną np. w kolekcji PORTA GRANDE

Łazienka

W przypadku łazienki ujdzie nam na sucho pewna monotonia – tutaj naprawdę nie potrzebujemy wielu kolorów, a czerń i biel spełnią wszystkie potrzeby użytkowników. Urozmaicenie możemy wprowadzić poprzez kolorowe akcesoria wymienne np. ręczniki albo zasłonę prysznicową. Spróbujmy odcieni żółtego albo zielonego. Idealnie sprawdzą się także wszelkie rośliny.

Podobnie jak w przypadku kuchni, drzwi mogą się nie rzucać w oczy. I tu wystarczy biel, na przykład obecna w kolekcji Porta FOCUS Premium. Podobne modele, ale bez przeszkleń znajdują się w kolekcji Porta VECTOR Premium.  

Sypialnia

Sypialnia jest miejscem relaksu, gdzie liczy się przede wszystkim przytulność. Same barwy yin i yang mogą więc okazać się trochę zbyt "chłodne" dla domowników. Dlatego dodatek innego koloru jest bardzo wskazany. Turkus doda naszej czarno-białej sypialni spokoju i harmonii. Jeśli lubimy styl glamour, zamieśćmy w takiej sypialni poduszki albo kurtyny łóżkowe w odcieniach różu i fioletu. Możemy wykorzystać także energetyczną żółć, która ożywi pomieszczenie i doda wnętrzu charakteru.

Jeśli chodzi o wybór drzwi do sypialni w stylu „black&white” najlepiej postawić na prosty, nowoczesny model np. z kolekcji Porta CPL.

Pokój dziecięcy

Jeśli w sypialni użycie czerni i bieli jako dominujących barw może wydawać się ryzykowne, to co dopiero powiedzieć o pokoju dziecięcym? Okazuje się jednak, że wcale nie jest to zły pomysł - czarno-biały pokój może dać dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Żeby jednak nie było zbyt monotonnie, połączmy to z odrobiną jasnego różu, brązu albo beżu. Prawdziwych barw doda pokojowi dziecko, dzięki swoim zabawkom i książkom, które szybko wypełnią pustą przestrzeń.

A jakie drzwi wybrać do takiego pokoju dziecięcego? Najlepiej sprawdzą się białe modele z przeszkleniami z szyby hartowanej np. z kolekcji PORTA KONCEPT grupa A.

Zawsze w modzie

Podobnie jak w świecie mody "mała czarna" zawsze się sprawdza, tak i w designie wnętrz połączenie bieli oraz czerni jest uniwersalne i ponadczasowe. Takie zestawienie barw pozwala na większą dowolność w wyborze dodatków. Tyczy się to także drzwi, które możemy zamówić w niemal dowolnym kolorze dzięki usłudze KONTRAKT. Marka PORTA DRZWI oferuje swoim indywidualnym klientom możliwość wyboru produktów w bogatej palecie barw RAL. Zawiera ona kilka tysięcy odcieni kolorów, tak więc z pewnością znajdziemy taką barwę drzwi, która najlepiej będzie pasowała do naszej koncepcji czarno-białego pomieszczenia.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym